Рутенія, Пчілка та Абрикоси: український бренд створив три концептуальні вишиванки

07 Грудня 2023, 14:20
Сорочка «Рутенія» ФОТО 476
Сорочка «Рутенія»

Український бренд сучасного національного одягу Etnodim випускає новий дроп, до якого увійшли три концептуальні вишиванки.

Про це журналістам Район.Культура розповіли у компанії. 

Перша модель в колекції отримала назву «Рутенія». Вона присвячена шрифту, створеному художником-графіком Василем Чебаником, який понад 40 років працював задля відновлення зображення української мови. 

Вишиванка містить літери з проєкту українського каліграфа. Кожна буква має своє трактування та, закладений Василем Чебаником, символізм. Сорочка має прямий крій з круглою горловиною, що фіксується кнопками. Пишний рукав напівреглан, густо оздоблений вишивкою, а низ рукава фіксується завʼязками.

Друга вишиванка  – «Абрикоси». Сорочка натхненна українським Сходом, який сповнений важкою боротьбою за своє життя та розквіт.

Задля підкреслення інтелектуальності та поетичності Сходу, бренд надихнувся символом, який створила відома поетеса з Луганщини Люба Якимчук.

«Донбас у свідомості людей як в Україні, так і за кордоном, асоціюється з чимось негативним, зокрема з промисловістю, машинами та війною, яка почалася звідти. Ще до повномасштабного вторгнення доводилося адвокатувати місце, де я народилася, а саме Луганську область, та пояснювати певні очевидні речі, наприклад, чому Луганськ  — це Україна. Мене це страшенно дратувало, а із дратуванням завжди народжувались рішення. Це мав бути якийсь позитивний образ та водночас правдивий, як абрикоси. Саме там, де не ростуть абрикоси, і починається Росія», – розповідає Любов Якимчук.

Цей символ з поетичної збірки «Абрикоси Донбасу» став ключовим елементом сорочки. Зіставлення вишивки із сучасною поезією створює образ, що розкриває глибину культурного спадку Cходу. У своїй поезії авторка використовує метафору абрикосів, як символ сонячності, радості та стійкості.

«Абрикоси — сонячні та приємні, але водночас з дуже твердою кісточкою, як вуглина, тобто вони й про стійкість. Абрикосові дерева є фізичним цивілізаційним кордоном між сучасною європейською, відкритою світові, Україною та між архаїчною Росією, культура якої зводиться до завоювання чужих земель краще із застосуванням збройного і культурного насильства. Абрикоси — фізичний доказ того, що Луганщина і Донеччина це Україна і залишаються Україною навіть під час окупації, яка колись закінчиться. Абрикосові дерева стоять, тому ми теж вистоїмо».

Абрикосові дерева стали не лише частиною ландшафту, але й живим кордоном між Україною та Росією. Сорочка «Абрикоси» є метафоричним повідомленням, що втілює мужність  та стійкість українського народу.

Завершує підбірку вишиванка, створена на основі візерунка з видання «Український народний орнамент» 1987 року, авторкою якого є Олена Пчілка

Читайте також: Українські узори до шиття і ткання: збірка Олени Пчілки

Сорочка «Пчілка» виконана з повагою до фундаментальної праці письменниці, де зібрано неймовірні 298 зразків вишивок, 31 таблиця орнаментів та 23 візерунки для писанок. Це живе поєднання мистецтва та історії, що зберігає наше культурне багатство. Жіноча сорочка, що має відкладний комір, об'ємні рукави зі зборками, та манжети, які застібаються на ґудзики. Оздоблена орнаментом з книги Олени Пчілки, вишитий бавовняною ниткою.

Читайте також: Леся Українка та Олена Пчілка: презентували перші моделі колекції «Сорочка-друкованка»

«Рутенія» та «Абрикоси» вже доступні для замовлення на сайті, а також у київському шоурумі за адресою вулиця Верхній вал, 58/28. Вишита сорочка «Пчілка» буде доступна до замовлення протягом наступних двох тижнів.

Коментар
21/02/2024 Вівторок
20.02.2024