Дерево життя для життя військових: у Музеї Корсаків на благодійному аукціоні продавали картини Петра Антипа

26 Січня 2023, 16:55
Створення картини Дерево Життя РЕПОРТАЖ 1900
Створення картини Дерево Життя

У Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків відбулась унікальна благодійна мистецька акція від видатного українського художника Петра Антипа, де продали три його картини за майже 4 тисячі доларів. Усі кошти передадуть на виготовлення засобів з тактичної медицини для ЗСУ.

Грандіозна подія відбулася 25 січня у рамках проєкту «Космогонія». До музею завітало багато охочих побачити митця за роботою, адже протягом години Петро Антип під акомпанемент живої музики писав картину «Дерево життя». Також організатори зробили й онлайн доступ до дійства, тому свідками народження мистецтва змогли стати й люди з інших міст та навіть країн. Захід відвідала журналістка Район.Культура.

Опісля усі могли долучитися до благодійного аукціону та придбати для себе колекційну роботу художника. Приємним сюрпризом для усіх стало й те, що дерев на полотнах виявилось три. Дві роботи Петро Антип створив напередодні, тож і щасливчиків у тричі більше. 

Ведучими вечора стали мистецтвознавиця Зоя Навроцька, яка модерувала захід, та керівниця волонтерського VolWestHub Тетяна Репницька, яка проводила аукціон. 

Музичний супровід лунав від луцького гурту Boomerang: гітари Богдана Гембіка та клавіш Євгенії Нікішиної. Варто зауважити, що музиканти як і решта присутніх були перш за все спостерігачами. 

«Така атмосфера мені знайома, тому що я за професією сам художник. Я знаю, що музика і живопис невід’ємні одне від одного. Можна навіть спробувати малювати музику кольорами. В нас таке було. Це була наша молодість», – розповів музикант.

Також музиканти розповіли, що імпровізують, та все ж за основу беруть класику світового року, як от Pink Floyd, та авторську музику самого Богдана Гембіка.

«Це не офіціоз, ми з вами сьогодні знаходимось у дуже довільному форматі», – зауважила Зоя Навроцька.

Читайте також: Космогонія: як дослідники та науковці спілкувалися про життя та смерть

За словами Петра Антипа, ідея проведення такого заходу у Луцьку, виникла після успішних подібних акцій у Німеччині та Австрії. У місті Падерборн митець продавав картину разом із німецькими рок-музикантами. Акція тоді пройшла дуже успішно. Такий благодійний захід відбувся й у Відні – кошти пішли на швидкі допомоги.

«Я дуже радий, що сьогодні є люди і що є робота. Я скажу правду, я хочу щоб робота продалася, хоч і не дуже дорого, але гроші підуть на українське військо», – сказав Петро Антип.

Також художник розповів присутнім, чому ж вийшло аж три роботи замість заявленої напередодні однієї.

«Чому у нас тут три роботи. Я вчора малював дві, можна сказати: тренувався. Вийшли вони доволі непогано, тому якщо продадуться – я буду дуже задоволений», – скромно промовив Петро Антип.

Своїм баченням «Дерева Життя» поділився фундатор музею та автор проєкту «Космогонія» Віктор Корсак.

«У нас є корені, тож дякуючи цим кореням, нашим предкам, які передали нам український дух, український інтелект – у нас є стовбур, міць. Досвід показує, що у нас дуже міцний стовбур, це підтверджує й ЗСУ. А також у нас є гілки, листя – у нас є майбутнє», поділився рефлексіями Віктор Корсак.

Читайте також: Народження Космогонії: у Луцьку стартував мистецький проєкт світового рівня

Своєю чергою, Петро Антип зауважив, що у кожному міфі та у кожній культурі, всюди є символ дерева. І на самій «Космогонії» також є цей символ. За словами художника, «Дерево життя» – це як ескіз з цієї великої картини, її частина.

«Я заздрю тій людині, яка стане власником цієї картини, адже це буде твір з біографією. Адже сьогодні на наших очах він тільки народжується, а вже через 50 років, а може й через 10 про нього ми говоритимемо як про знак часу, це не звичайне полотно», – зауважила Зоя Навроцька.

Дуже хвилюючим став момент старту: перший мазок від художника та перший акорд від музикантів. 

«Широкий пензель... Життєстверджуючий зелений, як наша руна... і жовте, сонце – перший мазок», – промовила Зоя Навроцька перші штрихи художника на полотні.

Гості вечора захоплювалися технікою роботи митця: багатошаровістю, мазками, палітрою фарб, а також чіткістю образів. На що Зоя Навроцька відповіла, що знаючи Петра антипа, ще рано стверджувати, що кінцевий результат залишиться таким самим. 

Усі присутні у залі стали співучасниками дійства: за келихом вина рефлесували разом із Зоєю Навроцькою над тим, що бачать перед собою, висловлювали свої думки та відчуття, фантазували над тим, що ж з’являтиметься далі на картині.

Читайте також: Художник мусить бути «голодним», але багатим

Так, до прикладу луцька художниця Олена Бурдаш хотіла побачити на дереві цвітіння та плоди.

«Я дуже хочу, щоб воно зацвіло і заплодило», – сказала мисткиня.

А керуюча партнерка музею Леся Корсак хотіла побачити поряд із деревом янголів-охоронців або птахів.

Зоя Навроцька ходила поміж людьми та розпитувала, що ж бачать присутні у цьому дереві, яким є Дерево життя художника ХХІ століття. Не дивно, що думки більшості зійшлися: усі побачили предків, силу роду, а головне – оптимістичне майбутнє.

«Це дерево майбутнього, незвіданого. В якому кожен може знайти щось для себе», – сказала Анастасія Семенишина.

Зоя Навроцька не оминула увагою й широкий спектр інструментарію художника, величезну кількість фарби, яку він використовує. Вражає й палітра кольорів, яку підбирає митець.

Читайте також: Розмова з Петром Антипом в Музеї Корсаків

Після створення чіткого силуету дерева Петро Антип все ж таки дотримався стилістики двох попередніх полотен – зняв картину із мольберту, і цей чіткий образ почав заповнюватись іскрами кольорів. 

«Ці механічні дії, вони власне і є якимось таким звільненням внутрішнього. Неймовірні удари, і не пензля, а фарби. Ще декілька ударів, і дерево буде сяяти. Десь туди у небеса, до Бога, до предків. Щось ірреальне відбувається з полотном», – прокоментувала ці дії художника Зоя Навроцька.

Як і у двох попередніх роботах, митець маленьким пензлем додав образи оленя та коня. Та на цій картині вони постали у білому кольорі.

«Ми з вами бачимо неймовіне сяйво. І знову вибух, вибух емоцій. Вибух почуттів. Ось ці чудові образи, які йдуть нізвідки до цього дерева життя. Десь із наскельного мистецтва часів палеоліту», – прокоментувала появу тварин Зоя Навроцька.

Леся Корсак, яка хотіла побачити поряд із деревом янголів, все ж таки змогла побачити їх у цих тваринних образах.

«Ці білі янголи-охоронці акцентують на собі, дають нам надію на світле майбутнє. Величезна енергія, яка харчує наші майбутні покоління, йде вверх. Це дерево перемоги», – прокоментувала кінцевий результат Леся Корсак.

Сам же ж автор картини пояснив, що робота космогонічна й все завжди починається з вибуху.

«Це вибух. Завжди щось нове з’являється з вибуху. Дитина народжується з вибуху», – промовив Петро Антип.

Також варто зауважити, що окрім образів оленя та коня, на двох попередніх картинах зображена змія, як символ мудрості роду. Художник запевнив, що домалює цей образ і на третій роботі, але для цього потрібно, щоб фарба трішки підсохла.

Друга частина вечора стала не менш інтригуючою та захопливою, адже розпочався благодійний аукціон. Стартова ціна для кожної роботи Петра Антипа становила 500 доларів, кожен наступний крок – 100. Ставки могли робити як присутні у залі, так і онлайн-глядачі. Так як картин виявилося три, то ведучі аукціону умовно назвали їх Дерево життя 1, 2 та 3.

За словами керівниці волонтерського VolWest Hub Тетяни Репницької, усі кошти підуть на формування тактичних медичних засобів для військових. 

«Ми виготовляємо аптечки, тактичні рюкзаки для санінструкторів та медиків. Виготовляємо м’які безкаркасні ноші, евакуаційцні стропи, турнікети, імобілізаційні шини, тож повністю всі кошти з продажу картин підуть на це. Акція «Дерево життя» реально рятує життя воїнам», – розповіла Тетяна Репницька.

Сам художник перед початком аукціону сказав, що той, хто придбає  для себе ці картини «йому дуже повезло». До слова, картини Петра Антипа продаються за десятки тисяч доларів. 

Перший лот придбав для себе пан Петро. Чоловік віддав за картину 1300 доларів.

«Це інвестиція не тільки в своє майбутнє, це в першу чергу інвестиція в перемогу України, бо з цих 1300 доларів вийде багато хороших штук, які ви виготовляєте, пакуєте, фасуєте та надсилаєте військовим», – прокоментував свій виграш перший щасливий власник картини.

«Дерево життя 2» за словами Зої Навроцької, має виразний статичний корінь, який впирається в землю, в грунт. І біленька змійка звучить особливим акцентом і додає виразних барв. І знову ж таки експресія вибуху.

Щасливою власницею цього шедевру стала Леся Кочергіна з Іспанії, яка долучилася до аукціону в онлайн форматі. 

Жінка зізналася, що є прихильницею творчості Петра Антипа і щаслива, що тепер стала власницею його роботи.

Третій лот, а саме картина, яку Петро Антип створював на очах у присутніх, придбали теж онлайн. Власник попросив не оголошувати його імені, тож анонім віддав за «Дерево життя» 1100 доларів.

Загалом зібрана на аукціоні сума сягнула 3800 доларів.

Нагадаємо, що благодійна мистецька акція «Дерево життя» відбулася у рамках проєкту «Космогонія», атором ідеї якого є Віктор Корсак. Для реалізації проєкту звільнили 5 тисяч мплощ у культурно-розважальному комплексі «Адреналін Сіті» у Луцьку, які стали новою виставковою залою музею. 

Проєкт є унікальним та новаторським у багатьох аспектах, адже поєднує у собі мистецтво, функціональність та філософію. 

Саме інтеграція мистецтва у виробничі процеси на постійній основі створила унікальні можливості для вивчення споконвічних питань: Для чого це все? Для чого ми є, і що з цим всім буде?  

У виставковій залі працює Петро Антип. Митець приблизно 18 місяців писатиме картину розміром 2 тисячі м2, яка стане найбільшою у світі. Його робота над Космогонією стане найдовшим перформансом у світі.

Коментар
24/05/2024 П'ятниця
24.05.2024
23.05.2024