Не Щедриком єдиним: маловідомі композиції Миколи Леонтовича

13 Грудня 2023, 15:00
Микола Леонтович ВІДЕО 2266
Микола Леонтович

Микола Леонтович – український композитор, диригент, фольклорист та вчитель, народився 13 грудня 1877 року на Вінниччині.

Став всесвітньовідомим  завдяки своїй різдвяній пісні «Щедрик», яку пізніше адаптували до англійської мови як Carol of the Bells. 

Та Леонтович написав не лише легендарний «Щедрик». Він був визнаним збирачем і обробником українських народних пісень, а також автором численних хорових творів. Його музика характеризується використанням народних мелодій і ритмів, а також складною гармонією. 

До того ж Микола Леонтович не тільки обробляв українські народні пісні, але й створював музичні композиції на слова відомих українських поетів. Ці твори відзначають поєднанням ліричного поетичного тексту з оригінальною музичною інтерпретацією, яка відображає характерний для композитора стиль.

Леонтович народився 146 років тому, але його музична спадщина продовжує впливати на українську культуру та світову музику. Журналісти Район.Культура зробили невелику підбірку творів композитора.

Читайте також: Щедрик: відома пісня з невідомою історією

Дударик

Хорова композиція «Дударик» базується на українській народній пісні і відрізняється характерним для Леонтовича використанням народних мелодій і гармоній. Ця композиція відображає яскравий образ українського дударя, який є традиційним образом в народній культурі.

Леонтович почув пісню «Дударик» у селі Чуків на Вінничині, звідки він родом. Там композитор вчителював та почув композицію у виконанні сільського хору, що виконував її за збіркою Бігдая «Песни кубанских козаков». Композитор створив кілька версій цієї композиції упродовж 1904—1918 років, зокрема в 1904—1908 «Дударик» виконував шкільний хор в супроводі оркестру, оркестр дублював партії хору.

Пречиста Діва

Колядка «Пречиста Діва» – це духовна композиція, яка є обробкою традиційної української релігійної пісні.

Ой сивая зозуленька

«Ой сивая зозуленька» в обробці Миколи Леонтовича має меланхолійний, ностальгічний характер, який відображає загальну тематику багатьох українських народних пісень. 

Леонтович майстерно інтегрував традиційні елементи народної музики в класичний хоровий контекст, створивши твір, який одночасно звучить свіжо та знайомо для любителів української культури. 

Пряля

«Пряля» є ще однією відомою обробкою української народної пісні, яку зробив Микола Леонтович. Ця пісня являє собою хорову композицію, засновану на традиційній народній мелодії.

Тематика пісні пов'язана з повсякденним життям та працею українського народу, зокрема з прядінням. Прядіння було звичайною домашньою справою в українських селах, і пісні на цю тематику часто містять метафори та символіку, пов'язані з любов'ю, сімейними відносинами та повсякденним життям.

Льодолом

Композиція «Льодолом» написана на слова Володимира Сосюри.

Легенда

Музика Миколи Леонтовича на слова Миколи Вороного.

Коментар
21/02/2024 Вівторок
20.02.2024