Важлива грамотна політика: що каже ChatGPT про українську культуру та мову

21 Лютого 2023, 15:15
Фото ілюстративне 3049
Фото ілюстративне

Міжнародна платформа ChatGPT з'явилася у вільному доступі в Україні нещодавно, та вже за декілька днів набрала шаленої популярності серед користувачів.

Журналісти Район.Культура теж вирішили «поговорити» зі штучним інтелектом на тему української культури та мови: чи обізнаний він з українськими звичаями, традиціями, стравами та мистецтвом, а також як він бачить розвиток та збереження української культури.

Та все ж перше, що ми запитали – те, що турбує кожного українця: «Чи переможе Україна?».

«Я, як штучний інтелект, не можу передбачити майбутні події з абсолютною точністю. Однак, я можу сказати, що Україна має потужний потенціал і талановитих людей, які можуть допомогти їй перемогти в різних галузях, включаючи економіку, науку, спорт, політику, культуру та інші», – відповів GPT.

Тобто, штучний інтелект бачить потенціал саме у людях, українцях. А також наголошує на тому, що важливою є грамотна політика у сфері освіти, науки та культури, що сприятиме розвитку цього людського потенціалу в країні. 

Як штучний інтелект бачить розвиток української культури

Для розвитку культури в Україні, ChatGPT виділяє 5 ключових проблем, які необхідно вирішити:

Фінансування: Українська культура потребує додаткового фінансування, щоб розвиватися та відповідати на потреби сучасного суспільства. Держава може збільшити свій бюджет для культури, а також сприяти розвитку спонсорської допомоги та пожертвувань від бізнесу та громадськості.

Освіта: Важливо забезпечити належну освіту в галузі культури та мистецтва. Це включає створення нових програм навчання, розвиток вищої освіти, стажування та інші форми навчання, щоб підготувати кваліфіковані кадри для розвитку культурної індустрії.

Професійна орієнтація: Важливо, щоб молодь мала можливість знайти своє місце в культурній індустрії та отримувати належну підтримку для розвитку своїх талантів та ідей. Для цього можуть створюватися спеціалізовані центри, школи, стипендії та інші програми.

Розвиток культурної інфраструктури: Важливо створювати нові та розвивати існуючі культурні центри, музеї, театри, галереї та інші заклади культури для забезпечення належних умов для розвитку культурної індустрії.

Збереження культурної спадщини: Важливо зберегти та відновити історичні пам'ятки, національні традиції та культурну спадщину України. 

Українська мова для ChatGPT

21 лютого – Міжнародний день рідної мови, тож доречно запитати й про солов'їну.

Варто зауважити, що штучний інтелект вживає фемінитиви. Адже коли ми запитали: «Хто така Леся Українка?», – побачили грамотну відповідь: «Українська поетеса, драматургиня, перекладачка та громадська діячка».

Також ChatGPT впевнений у тому, що задля збереження української культури потрібно зберігати та популяризувати українську мову.

«Українська мова – це один з основних складників культури України. Збереження та популяризація української мови можуть допомогти зберегти українську культуру. Для цього потрібно поширювати знання про українську мову, використовувати її в повсякденному житті, розвивати літературну мову», – каже GPT.

Збереження української культури

Окрім популяризації та збереження мови, штучний інтелект виділяє ще декілька чинників, за допомогою яких українці зможуть зберегти свою культуру:

Збереження народних звичаїв та традицій

«Українські народні звичаї та традиції – це важливий складник української культури. Їх можна зберегти шляхом проведення різноманітних свят, ярмарків, фестивалів, конкурсів, де будуть демонструватись народні звичаї та традиції».

Збереження та розширення музичної культури 

«Українська музика – це ще один важливий складник української культури. Збереження та розширення музичної культури може бути досягнуто за допомогою проведення музичних фестивалів, концертів, просування української музики у світі».

Збереження культурної спадщини

«Культурна спадщина – це важливий елемент української культури. Збереження культурної спадщини може бути досягнуто шляхом підтримки музеїв, архівів, бібліотек, а також захисту історичних та культурних пам'яток».

Також варто зауважити, що чат обізнаний і в історії українського мистецтва, адже до прикладу знає, що Куїнджи, Малевич та Екстер – українські митці.

Українські традиції за версією ChatGPT

Штучний інтелект каже, що українська культура багата на різноманітні традиції, які сформувалися відповідно до історії, звичаїв та вірувань наших предків.

Ось декілька прикладів українських традицій, які пропонує штучний інтелект:

• Вишиванки – традиційний український одяг, який виконується вручну з використанням різних технік та прикрас. Вишиванки носяться на святах, народних святкуваннях та в повсякденному житті.

• Весілля – це один з найбільш важливих та розкішних українських свят. Українське весілля включає в себе різні традиції, включаючи обряди, пісні та танці.

• Коляда – народне свято, яке святкують в зимовий період, зазвичай з 6 по 19 січня. Коляда включає в себе пісні, танці та обряди, пов'язані з віруваннями про відлуння зими та настання весни.

• Масляна – це традиційне свято, яке святкують перед Великим постом. Масляна включає в себе різні традиції, включаючи приготування традиційних страв, гуляння та різноманітні ігри.

• Гаївки – це народне свято, яке святкують у літній період. Гаївки включають в себе традиційні танці, пісні, гри та обряди, пов'язані з віруваннями про врожай та плодючість.

• Писанки – це розписані яйця, які мають велике значення української культури. Писанки використовуються як прикраси на Великдень та інших святах, а також як подарунки.

Українські страви за версією штучного інтелекту:

• Борщ: це страва, яка вважається національним символом України. Борщ готується з буряка, картоплі, моркви, цибулі та м'яса (часто свинини або яловичини). Він має світло-червоний колір та густу текстуру.

• Вареники: це одна з найбільш відомих українських страв. Вони схожі на пельмені, але замість м'яса вони містять начинку з картоплі, тушкованого м'яса, творогу, грибів або фруктів. Вареники зазвичай подають з вершковим маслом або цибулею.

• Голубці: це страва, яка складається з капусти, начиненої фаршем і різними овочами. Голубці можуть бути відправною точкою для різноманітних варіацій страв, таких як лазанья або домашні ковбаски.

• Ковбаса: українські ковбаси відрізняються від тих, що можна знайти в супермаркетах. Вони зазвичай мають натуральний склад, виготовлені з м'яса свинини або яловичини, а також можуть містити часник, перець та інші прянощі.

• Пиріг: це страва, яка готується з тіста, яке може бути начинено м'ясом, капустою, яблуками, вишнями або іншими фруктами та ягодами. Пиріги можуть бути солодкими або солоними, залежно від начинки.

Коментар
22/06/2024 Субота
22.06.2024
21.06.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром