Ziferblat у фіналі Євробачення-2025: як українці запалювали у Базелі

Український гурт Ziferblat посів 9 місце у гранд-фіналі «Євробачення-2025», який відбувся у швейцарському Базелі. Місто на один день перетворилося на сцену європейського музичного конкурсу.
Разом із іншими українськими вболівальниками головне місто «Євробачення-2025» відвідала журналістка Район.Культура.
Базель перетворився на музичний вулик. У місті з населенням 170 тисяч, 17 травня не було жодного спокійного куточка – хвиля пісенного конкурсу накрила Швейцарію з головою. І в цьому вирі емоцій, ритмів та блиску український гурт Ziferblat гідно представив країну, а їхні фани стали частиною цього гучного свята.
Українці в серці конкурсу
На підході до St. Jakobshalle, головної арени Євробачення-2025, яка вміщувала близько 12 тисяч глядачів, ще до початку шоу виділялися синьо-жовті кольори. Троє жінок із українським прапором привертали увагу – це були Анна, мама барабанщика гурту Ziferblat Федора Ходакова, разом з подругами Оленою та Катериною.
«Федір на місці разом із Данилом та Валентином, настрій у хлопців бойовий. Спішимо бути поряд», – сказала Анна.
Олена розповіла, що залишила дітей на тата і приїхала вболівати за наших хлопців та підтримати Анну, чий син і виконує важливу місію – представляє Україну на конкурсі.
«Це справді дуже творча сім'я по всіх фронтах: тато, мама і, як бачите, син. І дуже приємно, що наша музика розвивається у вірному напрямку. Вона якісна, вона сучасна, вона висококваліфікована і тому ми вболіваємо за наших», – додала Катерина.
Їхній прапор – не єдиний. Група українців із прикордонного німецького міста прибула до Базеля без квитків, але з надією відчути наживо атмосферу «Євробачення». Вони зібралися поблизу St. Jakob-Park, де з-за стіни через отвір було видно один з гігантських екранів. Ця імпровізована фан-зона об’єднала кількадесят ентузіастів, які підтримували Ziferblat під гуркіт аплодисментів і спалахи смартфонів.
Успіх Ziferblat
Представники України пройшли до фіналу, отримавши найбільшу кількість балів у своєму півфіналі, і в підсумку посіли 9 місце на конкурсі. Це – не перемога, але безперечне визнання. На тлі високого рівня конкуренції та політичного контексту цьогорічного конкурсу, виступ Ziferblat запам’ятався як якісний і щирий. Їхня композиція звучала сучасно і професійно, підтверджуючи репутацію України як одного з найсильніших учасників конкурсу.
Перемогу ж здобув представник Австрії. Швейцарія, попри статус господаря, не отримала жодного балу від глядачів, що стало однією з найбільших несподіванок вечора.
Шалений ажіотаж і масштаби Євробачення
Ще в січні перша хвиля квитків розійшлася за кілька хвилин. Друга хвиля в березні – аналогічно. Ті, хто не встиг, шукали альтернативи: головним публічним майданчиком став стадіон St. Jakob-Park – 36 тисяч глядачів спостерігали за шоу наживо, трансляція лунала потужно, атмосфера – електризована.
Ціни на перегляд трансляції гранд-фіналу на головному стадіоні футбольного клубу «Базель» варіювалися від 90 до 350 франків (1 швейцарський франк продається за курсом 49-50 гривень).
Інші популярні місця – «Євробачення-селище» (Eurovision Village) біля виставкового центру з безкоштовним входом та концертами просто неба. «Площа Євробачення» (Eurovision Square) на Барфюссерплац – центр паті-дня, де 17 травня зібралися сотні людей у блискітках, яскравих костюмах та з піснями. Ресторани були переповнені, вулиці гуділи від музики, а транспаранти «Eurovision Welcome Home» зустрічали пасажирів ще на вокзалі.
Окрім фіналу, глядачам пропонували ще вісім шоу: денні та вечірні прев’ю (генеральні репетиції), а також півфінали. Під час вечірніх прев’ю навіть моделювали голосування – на випадок, якщо щось піде не так у прямому ефірі.
Завдяки організації, шоу виглядало бездоганно, хоча за лаштунками тривала робота сотень фахівців, і доступ до арени мали лише акредитовані журналісти та VIP-квиткові групи. У місті діяв суворий контроль доступу до транспортних зон, що ускладнювало переміщення.
Політична тінь на святі
Попри гучну музику, вулиці Базеля того ж дня стали свідками напруги. Незадовго до фіналу відбулася антиізраїльська демонстрація. Від Барфюссерплац рушив натовп із кількох сотень, а за деякими оцінками – тисячі людей. Поліція оточила марш, перекрила Середній міст, але не уникнула сутичок. Троє офіцерів зазнали поранень від петард, протестувальники зчепилися з двома чоловіками з ізраїльськими прапорами. Інцидент не завадив проведенню фіналу, однак став гучним нагадуванням про напругу, яка тінню нависла над цьогорічним конкурсом.
Пам’ятний вечір для українських фанів
Попри політичні пристрасті, квиткову лотерею, транспортну логістику, українські вболівальники повернуться додому з відчуттям гордості. Виступ Ziferblat став ще однією сторінкою в історії України на Євробаченні – яскравою, професійною, гідною.
Анна, мама музиканта, разом з подругами до останньої ноти підтримувала гурт із трибуни. А за стінами стадіону десятки інших українців, хоч і не мали квитків, але були поруч – як доказ того, що музика єднає не лише сцени, а й серця.
Нагадаємо, що загалом на конкурсі за першість боролися 26 учасників з різних країн. Україна не отримала найвищого балу – 12 – від жодного національного журі, глядачі віддали за Ziferblat 158 балів, загалом гурт отримав 218. Музиканти представляли Україну з треком з назвою Bird of Pray.
Переможцем «Євробачення-2025» став представник Австрії JJ з піснею Wasted Love, який надихався пропутінською оперною співачкою Анною Нетребко.
Читайте також: Хто увійшов до складу українського журі на «Євробаченні-2025»
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром