«Жива вода»: у Луцьку презентували картини з історіями акварелістки Олени Журавель

У Галереї мистецтв Волинської організації Національної спілки художників України відкрили персональну виставку «Жива вода» луцької акварелістки Олени Журавель.
На виставці побувала журналістка Район.Культура, для якої авторка провела екскурсію експозицією й розповіла про знакові події у творчому житті, які відобразили презентовані твори.
Олена Журавель – мисткиня, яка працює в галузі живопису, графіки й дизайну, є відомою постаттю в культурно-мистецькому середовищі міста, регіону, країни. Її твори неодноразово представляли сучасне українське мистецтво на численних заходах у Польщі, Португалії, Італії та Індонезії. Родом з Луцька, вихованка Ужгородської школи живопису поєднує її унікальну яскраву колористику з різноманіттям жанрів й тем, особливо успішно розкриваючись в натюрморті, пейзажі.
Виставку «Жива вода» відкривають роботи, присвячені Збройним силам України. Поруч – фотографії про благодійні мистецькі заходи у Варшаві, Гданську й Сопоті, до яких активно долучилася Олена під час перебування в Польщі у 2022-2023 роках. «Нескорені» – це нова серія творів, частина яких були продані, а кошти передані на потреби наших захисників. На полотні – символічний образ українського воїна, очі якого виражають усвідомлення свого обов’язку й складності протистояння безжальному ворогу.
«Тоді я їхала до Польщі з дочкою, маючи за плечима маленький рюкзачок і тубус зі своїми роботами. Ми рятували своє життя, нажахані війною. Перший час я була настільки стресована, що не було жодних думок про творчість. Але треба було щось робити, а я – художниця. Я вмію писати картини. І треба було заробляти на життя», – розповідає жінка.
Вона стала резиденткою в Національній галереї мистецтв «Захента» у Варшаві – в цей період створила серію картин «Нескорені». Потім були благодійні мистецькі заходи в Українському домі, Центрі допомоги українським біженцям «Відродження» у Варшаві, участь у виставках «Step by Step» у Гданську й персональна виставка «Земля батьків» у Сопоті. Олену Журавель відзначили дипломом «Благодійність на захисті України» Національного конкурсу «Благодійна Україна 2023».
«З величезною вдячністю Польщі й полякам я згадую складний, але водночас такий натхненний період свого життя – стільки підтримки, уваги до моєї творчості, слів подяки я отримала! Дякую всім людям, яких я тоді зустріла!» – з хвилюванням каже Олена й показує мені той самий тубус, в якому везла у невідомість скручені аркуші з акварельними роботами.
Їх побачили й високо оцінили знавці й глядачі в країні, яка прийняла біженку.
У цей час на виставку заходить волинський художник, спілчанин Леонід Хведчук, тепло вітає авторку. Він відзначає нові сюжети, з цікавістю проходить залами й зупиняється біля окремих творів.
«Знову хочу подякувати колегам, корифеям нашої спілки Леоніду Хведчуку, а також Валентину Кирилкову за підтримку й високу оцінку мого мистецтва. Маю подарунок – пензлика від пана Валентина, дуже ціную цей жест», – коментує спільне фото з митцем Олена Журавель.
Ми зупиняємося біля особливої для Олени картини. Це «І знов все змиває дощ!» 2017 року.
«З цією роботою я почала працювати в техніці акварелі. Причина? Моя майстерня була вдома, і в мене народилися діти, а олійні фарби, на жаль, мають сильний запах, вони досить токсичні, і я перейшла на акварель, бо вона не шкодила повітрю в моєму домі», – ділиться мисткиня.
Відтоді вона роками опановує й вдосконалюється в цій легкій, непередбачуваній та спонтанній техніці. Направду – жива вода.
Роботу не зупиняла навіть під час виставки. Тут, в галереї, цими днями з’явилася на світ ще одна картина, настроєва та яскрава, у передчутті Великодня.
«Весняна сонячна погода налаштувала на очікування світлого свята, сподівання про відродження України від цієї жахливої війни…» – розповідає авторка.
Загалом в експозиції «Жива вода» представлено 50 творів, написаних мисткинею впродовж кількох останніх років. Не лише акварель, а й графіка, акрил, олійний живопис. Окрім військової теми, художниця презентувала низку творів, написаних у Гданську. Глядач зауважить серію краєвидів у різних техніках із зображеннями яхт і човнів одного з найбільших міст корабелів Польщі.
Привертають увагу міські пейзажі з вишуканою архітектурою європейських вуличок (придивіться – там є і луцька вулиця Лесі Українки), а також улюблені карпатські краєвиди, натюрморти, за якими фахівці й шанувальники впізнають унікальний авторський почерк волинської художниці.
«Олена Журавель віртуозно поєднує техніку акварелі з графікою. Володіє тонким відчуттям кольору, що дзвенить в її роботах», – відгукувалась про творчість волинянки українська художниця Емма Левадська.
Майстерність й талант нашої краянки відзначали голова українського відділення Міжнародної акварельної асоціації Галина Отчич на бієналє «Море акварелі» в Одесі, а також мистецтвознавець, завідувач кафедри образотворчого мистецтва Закарпатської академії мистецтв Аттіла Коприва. Та поряд з високим фаховими рецензіями й оцінками, художниці особливо важливі відгуки звичайних глядачів – емоційні, щирі та безпосередні. Тому під час роботи виставки Олена Журавель вела книгу відгуків, серед яких є й такі рядки від відвідувача.
«Шановна Оленко Журавель, дякую за ваші роботи. Хай на крилах журавля високо несеться ваша творчість. Хай вам щастить в усьому і Бог допомагає в житті», – йдеться у відгуку пана Омеляна.
Довідково: Олена Журавель народилася і творчо працює в Луцьку. У 1993 році закінчила Ужгородський художній коледж декоративно-прикладного мистецтва імені А. Ерделі, викладачі: В. Петрецький, І. Дідик, В. Роман. З 2000 по 2014 роки працювала дизайнеркою інтер’єрів. У 2015 році закінчила Закарпатський художній інститут, викладачі: І. Небесник, В. Когутич, Л. Корж-Радько, П. Свалявчик. З 2000 року проводить активну виставкову діяльність.
Членкиня Волинської організації Національної спілки художників України з 2021 року. Учасниця виставок у Луцьку, Ужгороді, Черкасах, Києві, бієнале в Одесі. Лауреатка численних мистецьких конкурсів в Україні і Європі, серед яких Міжнародні конкурси акварелі в Урбіно і Фабріано (Італія), а також Індонезії та Португалії. Авторка близько 10 персональних виставок в Україні та Польщі. Дипломантка Національного конкурсу «Благодійна Україна 2023». Активна учасниця благодійних заходів у Варшаві, Сопоті й Гданську в період 2022-2023 років, відзначена подяками мерів польських міст.
Фото Маші ПИЛИПЧУК, а також з архіву Олени ЖУРАВЕЛЬ
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром