Підземна галерея Острозької академії – територія безпеки та мистецтва

21 Жовтня 2024, 10:05
Підземна галерея Острозької академії – територія безпеки та мистецтва РЕКЛАМА 508
Підземна галерея Острозької академії – територія безпеки та мистецтва

Цього року Музей історії Національного університету «Острозька академія» реалізовує грантовий проєкт «Культура в сховищі: відновлення діяльності мистецької галереї НаУОА». За підтримки Українського культурного фонду підземна галерея університету, яка останні два з половиною роки виконує функції укриття цивільного захисту, отримає нове життя.

У 2009 році після тривалих реставраційних та ремонтних робіт у господарських підземеллях монастиря капуцинів XVIII століття в НаУОА відкрили новий виставковий простір – підземну мистецьку галерею. За час своєї роботи вона стала осередком більшості культурно-мистецьких подій, що відбувалися в університеті та місті.

Понад 100 виставок, що пройшли в галереї за участі сучасних українських митців, резонували також і в області, а відвідувачами стали тисячі туристів та гостей університету. Це було також одне з улюблених місць студентів, де вони організовували поетичні вечори, кінопокази, слухали лекції митців, приходили на майстер-класи та, навіть, концерти.

Із початком повномасштабної війни в Україні галерея припинила свою роботу, а її зали переформатували у сховище цивільного захисту. Попри зміну функцій простору, працівники музею періодично організовували невеликі виставки та заходи. 

Першим виставковим проєктом у воєнний час стала виставка світлин Дмитра Козацького (позивний «Орест») «Азовсталь: світло переможе», згодом виставка та вечір пам’яті Максима Кривцова «Далі: я поверну собі своє життя, обіцяю», відбулося декілька кінопоказів, відкритих лекцій, і, навіть благодійні вечори, проведені спільно з Острозькою школою мистецтв.

«Це мотивувало працівників Музею НаУОА створити проєкт, який би дав можливість відновити діяльність галереї, при цьому приміщення і надалі виконуватимуть функції укриття. Ідею подали у вигляді грантової заявки до Українського культурного фонду на Лот «Відновлення культурно-мистецької діяльності», яка за результатами конкурсу отримала фінансову підтримку», – розповідає Ольга Шляхова, керівниця проєкту та співробітниця музею НаУОА.

Команда проєкту запланувала створити просвітницьку виставку «Острозька академія XVI-XXI: культурні образи та контексти», дизайн якої адаптовують під специфічний простір виставкових зал галереї. В ідеї проєкту – створення новітньої інтерактивної експозиції, доступної та цікавої різним категоріям відвідувачів, яка б розповідала про Острозьку академію не лише як навчальний заклад, а як важливе явище в українській культурі.

«Діяльність академії в розрізі 448 років це, найперше, чергу позитивний історичний досвід, популяризація якого дасть можливість людям утвердитись в думці про не пересічність і самобутність української культури», – підкреслює Ольга Шляхова.

Виставка буде розташована в усіх чотирьох залах галереї, у кожній з яких буде відтворено одну із епох в історії Острозької академії. У залах, які будуть присвячені темі «Острозька академія та українське культурне відродження XVI – XVII століть», розповідатиметься про академію XVI століття, її видатних вчителів та учнів, князівську родину Острозьких, видавничу справу, мистецькі та релігійний осередки та інше. 

У розділі «Нова історія академії у відродженій Україні: традиція, що творить майбутнє» відвідувачі галереї ознайомляться з історією сучасного університету від ідеї відновлення до сьогодення. Важливою та емоційною буде частина виставки присвячена темі «Університет і війна: хронологія нової реальності». У рамках проєкту, створюють інтерактивну «Книгу пам'яті», де буде розміщено інформацію про загиблих випускників та працівників НаУОА. Це не лише спосіб меморіалізації полеглих героїв, але й важливий інформаційний ресурс експозиції.

«Формат виставки не порушуватиме простір приміщення, як укриття, а лише наповнить його. Це і нагадуватиме попереднє призначення простору (галерея), і водночас створить відповідну психологічну атмосферу – ознайомлення з виставкою відволікатиме відвідувачів, знизить рівень психологічної напруги, дасть можливість корисно та пізнавально використати час вимушеного перебування у сховищі. Крім того, в рамках проєкту в оновленому просторі також заплановано провести низку заходів», – наголошує керівниця проєкту.

На сьогодні колектив музею активно працює над втіленням проєкту. Незабаром, наприкінці жовтня для студентів працівників та гостей університету та міста, відбудеться презентація нового креативного простору у Мистецькій підземній галереї Острозької академії.

Коментар
17/01/2025 Четвер
16.01.2025