«Параскева»: у Рівному презентують виставу про депортацію українців після Другої світової війни
У Рівненському обласному академічному музично-драматичному театрі відбудеться прем’єра вистави Дмитра Леончика «Параскева» на великій сцені. П’єса Ольги Мацюпи – це сімейна сага про жінку, яка після депортації 1947 року долає страхи та зраду та шукає своє місце у світі. У виставі постає питання вибору, любові та сили духу в складних історичних обставинах.
Про історію створення, образ головної героїні та очікування від прем’єри вистави виданню Район.Культура розповіла авторка п’єси Ольга Мацюпа.
Зі слів драматургині п'єса «Параскева» частково заснована на реальних подіях. Авторка включила в історію елементи власного сімейного досвіду виселення українців після війни. Деякі сюжети базуються на інтерв'ю 95-річної жінки, з якою спілкувались в Польщі. Хоча п'єса не є автобіографічною в повному сенсі, багато фактів і переживань з реального життя лягли в її основу, зокрема спогади цієї жінки про її молодість.
«Це була цікава подорож, адже я спочатку записувала інтерв'ю зі своїми родичами, переважно з тітками, розмовлявши про їхні родинні історії та виселення. Завдяки гранту я також відвідала різні села та Помор'я, зокрема Леґніцу, де знайшла багато людей, виселених з цих регіонів. У результаті в мене склався цілий пазл з різних інтерв'ю, переважно зі старшими жінками», – розповідає драматургиня.
Події п’єси відбуваються в післявоєнний час 1946-1947 років в період депортації українців. За словами авторки, ці події є швидше тлом, адже тоді відбувався за документами так званий обмін населення, коли польський комуністичний уряд і УРСР домовилися про виселення етнічних українців. Спочатку виселення були добровільними, а згодом набули рис примусового характеру.
«Ця робота стала епохальною для мене, адже це також історія моєї родини. Мої прадіди та прабабусі були виселені в 1946 році в Радянську Україну, і ця тема завжди була табуйованою. Я чула про це за родинним столом, але багато про це не говорили. Згодом я почала сама більше цікавитися цією історією», – наголошує Ольга.
Авторка досліджувала тему депортацій не лише з родинного досвіду, а й зі спілкування з локальними істориками, переглядавши архівні та історичні джерела.
«Багато людей живуть у маленьких місцевостях і, хоча вони не пишуть великих монографій, знають дуже багато про свої регіони. Наприклад, Мацей Августин, який живе в Устриках Долішніх, видає літературу про села в Бескидах та в горах, а також пише про видобуток нафти, що є актуальним для цих регіонів», – зазначає письменниця.
Образ Параскеви у п’єсі є провідним, і як зауважила авторка, Параскева – це непроста героїня, зазвичай такі персонажки мають складний характер.
«Персонажі, які не є конформістами та борються, завжди викликають суперечності, і хоча не всім подобаються такі дівчата, нам цікаво слухати та розповідати історії саме про них. Це тому, що їхні дії та характер привертають увагу», – каже драматургиня.
Авторка п'єси обрала ім'я Параскева на честь своєї прабабусі, про яку знала дуже мало. Це ім'я стало для неї символом зв'язку з минулим і спадщиною. Вона згадує про теплі спогади з дитинства, пов’язані з дідусем, який багато часу проводив з нею, розповідаючи різні історії, байки та граючись з нею.
Це ім’я для авторки стало символом не лише родинної пам’яті, а й важливим елементом її власної історії. Вона відзначає, що хоча спочатку не захоплювалася ним, з часом воно набуло значення, оскільки з'явилися зв’язки з її родом. Вона виявила, що в селі її батька існувала стара церква, освячена на честь святої Параскеви, що також стало знаковим для неї.
Ольга Мацюпа – українська драматургиня та театрознавиця, співзасновниця київського «Театру Драматургів».
Авторка активно займається театральною діяльністю: з 2015 по 2018 рік ініціювала створення мистецької платформи TransDramaticum у Любліні, що об'єднувала читання сучасної драматургії та театральні майстер-класи для мігрантів. Її творчість відзначали численними нагородами, зокрема у 2017 році п’єса «Екологічна балада» перемогла в номінації «іноземної драми» на німецькому драматургічному конкурсі «Heidelberger Stückemarkt».
П’єси Ольги Мацюпи неодноразово входили до коротких і довгих списків українських конкурсів «Тиждень актуальної п’єси» та «Драма.UA».
А п’єса «Параскева» перемогла цьогоріч у конкурсі «Липневий мед».
«Тішить, що цього року на конкурсі «Липневий мед» багато нових імен, і відгуки журі справді позитивні. Це не просто формальність, адже тексти отримують високі оцінки за якість. Моя п'єса потрапила до лонг-листа», – каже драматургиня.
Режисером-постановником п’єси став Дмитро Леончик, художником з костюмів – Богдан Поліщук, головну роль виконує заслужена артистка України Ніна Ніколаєва та акторка Наталія Боярська.
З режисером Ольга працювала разом раніше, коли Дмитро поставив одну з її п’єс у Чернівецькому театрі. Їхня спільна робота почалася ще на етапі Лабораторії, де драматурги та режисери разом розбирали сюжети та ідеї від початку до кінця. Завдяки цьому Дмитро розумів концепцію п’єси від самого її зародження.
Хоча перше читання п'єси проводив інший режисер у Сумах, саме Дмитро в результаті поставив виставу в Рівному.
Авторка Ольга Мацюпа висловила власні очікування від прем’єри вистави та наголосила на тому, що ця робота є спільною відповідальністю багатьох залучених людей.
«Я хочу, щоб вона відбулася. Мені здається, кожен зможе знайти точку дотику зі своїми родинними історіями, навіть якщо це інший історичний період чи подія. Кожен може згадати щось своє. Тому, на мою думку, люди мають прийти на цю виставу, щоб відчути цей зв'язок і побачити, як особисті історії переплітаються з історією загалом», – розповідає Ольга.
Прем’єра вистави «Параскева» відбудеться на великій сцені 19-20 жовтня Рівненського облмуздрамтеатру.