Музей Острозької академії популяризує українську мистецьку спадщину через віртуальні колекції

31 Серпня 2023, 13:00
Цифровізація мистецьких колекцій Музею історії Національного університету «Острозька академія» Партнерський матеріал 1372
Цифровізація мистецьких колекцій Музею історії Національного університету «Острозька академія»

Національний університет «Острозька академія» займає особливе місце на освітній мапі України. Заклад вищої освіти, який виник в маленькому місті в 1994 році, є спадкоємцем навчального закладу XVI-XVII століття заснованого князем-меценатом Василем-Костянтином Острозьким. Поєднання традиції та нових ідей створюють тут силу тяжіння, яка приваблює людей з усього світу. 

Паралельно з відродженням університету тут почав функціонувати музей. Нині він складає цілий комплекс з експозиціями присвяченими давній та сучасній академії, історії монастиря капуцинів XVIII століття з храмом та підземеллями, мистецькою галереєю, бібліотекою та парком. 

Особливу частину комплексу складають колекції: стародруків та рідкісних книг, етнографічна та творів мистецтва. У час війни музей не припинив роботи та продовжує звичне обслуговування туристичних груп, а також проводить безкоштовні екскурсії для внутрішньо переміщених осіб.

З червня по жовтень цього року музейники реалізовують проєкт «Цифровізація мистецьких колекцій Музею історії Національного університету «Острозька академія», що переміг у програмі «Диджиталізація» від Українського Культурного Фонду (УКФ). 

Задум полягає у створенні онлайн-галереї, де представлять цифрові копії 108 творів мистецтва, об’єднані у три віртуальні колекції, що відповідає трьом авторським мистецьким зібранням, котрими володіє університет. 

Читайте також: Музей історії Острозької академії створить три віртуальні колекції в межах утілення нового проєкту

Це колекції скульптур Петра Капшученка (1915-2006) та Міртали Пилипенко (1929 року народження) і живописні роботи мистецтвознавця Володимира Овсійчука (1924-2016). Після завершення проєкту всі охочі зможуть детально розглянути картини та 3D копії скульптур у високій роздільній здатності. За технічну сторону проєкту відповідає команда фахівців з громадської організації «Студія розвитку туристичного іміджу малих міст».

Петро Капшученко та Міртала Пилипенко – це українські скульптори зі світовим ім’ям, які мають подібну долю. Народилися в Україні, але після Другої Світової війні опинилися у вільному світі. Перший працював в Аргентині та США і відомий як автор творів малої камерної пластики, так і монументальними роботами. 

В Острозькій академії знаходиться 15 невеликих скульптур Петра Капшученка з бронзи та теракоти. Їх подарували університету громадська діячка зі Сполучених Штатів Броніслава Скорупська та близьке до митця подружжя Олександра і Раїси Михайлюків.

Міртала Пилипенко проживає в Сполучених Штатах і працює в напрямку символізму. Її роботи прикрашають багато музеїв та галерей світу. Вона особисто передала до навчального закладу 16 своїх робіт з бронзи та полімерної глини, які дуже подобаються відвідувачам.

Читайте також: В Острозі створюють віртуальний музей іконопису

Володимир Овсійчук не був професійним художником. Він викладав у Львівській академії мистецтв і знаний, найперше, як вчений, автор монографій та статей з мистецтвознавства. Але як фахівець з теорії кольору просто не міг не малювати. Після кількох лекцій в стінах університету, професор Овсійчук надзвичайно сподобався академічній аудиторії. Згодом організували персональну виставку його картин в НаУОА. 

Сам Володимир Антонович не вважав себе художником і до своїх робіт ставився критично. Але його портрети, етюди та пейзажі відзначаються надзвичайною майстерністю. Митець заповів 77 створених ним картин Острозькій академії.

Всі три колекції становлять не тільки високу художню цінність. Вони – частина процесу відродження академії та української культури. Це знак визнання, довіра та підтримка людей, які вболівали та вболівають за ідею Острозької академії.

До повномасштабного вторгнення колекції скульптур перебували у постійній експозиції і їх можна було оглянути під час екскурсії. Картини прикрашали хол та одну з аудиторій Центрального корпусу. Нині більшість робіт перебувають у сховищі і недоступні для огляду. 

Така ситуація спонукала співробітників музею до відтворення мистецьких артефактів у цифрових копіях. Окрім того, збори творів мистецтва активно використовувались під час навчання. Культурологи, історики, студенти іноземної філології слухають курси з історії мистецтва, музеєзнавства, теорії культури, історії української діаспори та ін. 

Створення віртуальних колекцій уможливить доступ до творів мистецтва кожному, хто забажає. А підготовлені фахівцями детальні каталоги допоможуть їх вивчати та використовувати в освітньому процесі. Це шлях, через який можна розповісти про наші «скарби» світу і популяризувати українську культуру. Результати проєкту скоро стануть доступними на сайті Музею історії НаУОА.

Богдан НОВАК

Коментар
24/05/2024 Четвер
23.05.2024
22.05.2024