Українська лабораторія Opera aperta отримала одну з найпрестижніших нагород у сфері класичної музики

Українську лабораторію Opera aperta, засновану Романом Григорівим та Іллею Разумейком, визнали переможницею міжнародної премії The Classical:NEXT Innovation Award 2025.
Нагородження відбулося 14 травня в Берліні, у Colosseum Kino 10. Про це Район.Культура повідомили в пресслужбі Opera aperta.
Журі відзначило унікальний стиль команди, її художні експерименти та вагомий внесок у розвиток сучасної опери.
«Opera aperta є однією з найцікавіших компаній в екосистемі сучасної опери. Їхні роботи – це поєднання цікавих ідей і унікального художнього стилю, а їхні опери за останні 5-10 років дуже запам’яталися. Opera aperta – це сила, що рухає та змінює українську оперну сцену», — зазначено в комюніке премії.
«Ця премія важлива не лише для нас і команди, але й для нашої країни загалом. Вона є кроком до більшої видимості та визнання у професійному міжнародному середовищі. Сьогодні усі релевантні відзнаки формують нашу культуру, нагадуючи про жахливу геноцидну війну», — поділився композитор та співзасновник Opera aperta Роман Григорів.
Комітет особливо відзначив попередню археологічну оперу «Chornobyldorf», яку 15 разів показали на міжнародних сценах Нью-Йорку, Ліверпуля, Роттердаму та інших міст.
«Ми отримали нагороду не лише за виставу, але і як організація, що довгий час працює з сучасною оперою в Україні. Це нагорода великої команди людей, які працювали над Chornobyldorf, Genesis. Opera of Memory, GAIA-24. Співпродюсер Володимир Бурковець двічі самостійно возив декорації Chornobyldorf в Британію, а режисер звукозапису Андрій Нідзєльський проводив звукозапис під час відеоекспедицій принаймні трьох опер. Зараз Володимир та Андрій в армії, ми сумуємо за ними, вдячні за їх вибір та присвячуємо цю нагороду їм», — продюсерка вистави Ольга Дятел.
4 червня лабораторія Opera aperta вдруге покаже в Києві нову оперу «GAIA-24. Opera del Mondo». Поштовхом до створення опери став підрив Каховської дамби.
Рік тому, 10 травня, відбулася світова премʼєра «GAIA-24. Opera del Mondo» в Києві, після чого виставу встигли показати на провідних фестивалях в Роттердамі, Відні, Венеції та Берліні. Після року закордонних презентацій оновлену версію оперу можна побачити в Україні. Другий показ у Києві відбудеться на основній сцені Національного академічного драматичного театру імені Лесі Українки.
Довідково: The Classical:Next Innovation Award 2025 – премія, що відзначає новаторські проєкти, які формують майбутнє класичної музики у всьому світі. Вона вшановує особистостей та ініціативи, що просувають розвиток завдяки сміливим, але водночас виваженим і ефективним експериментам з ідеями та діями.
До складу комітету, що нагороджує, входять 13 авторитетних журналісткок/-ів та експерток/-ів класичної музики, які працюють у міжнародному контексті. Кожна та кожен членкиня/член комітету номінувала/-в ініціативи зі своєї країни, а також один міжнародний проєкт, формуючи початковий довгий список, в який і увійшла лабораторія Opera aperta. Після цього комітет голосував за номіновані ініціативи, звужуючи вибір до короткого списку з десяти проєктів. Остаточних лауреатів визначили шляхом онлайн-голосування всі зареєстровані делегати Classical:NEXT.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром