«ДАХ» як символ стійкості: Україна представила свій павільйон на Венеційській бієнале
11 Травня 2025, 13:30

Україна представила свій павільйон на Венеційській бієнале
На 19-й Міжнародній архітектурній виставці La Biennale di Venezia відкрився Український павільйон, де представлено проєкт «DAKH (ДАХ): Vernacular Hardcore».
Як повідомляє Міністерство закордонних справ України, проєкт поєднує «спадковий вернакуляр» традиційного українського сільського житла з «надзвичайним вернакуляром» самостійної відбудови у воєнних умовах. «Дах» – це найпростіша форма архітектури. Він дає притулок від стихій і охоплює буденне життя. Але у часи війни, яка значною мірою ведеться в небі, дах – це перша точка ураження.
«Ми кажемо «дах над головою», коли говоримо про дім, комфорт і безпеку. Але все це забирають у нас з кожним російським обстрілом. Понад 300 тисяч українських будинків вже фізично зруйновані. Ще мільйони – недоступні для мешканців через окупацію. Освіта і культура також втрачають дахи. Російські бомби вже зруйнували понад 4 000 освітніх закладів, серед яких три університети, 1419 об’єктів культурної спадщини та 2233 заклади культурної інфраструктури. Тому проєкт ДАХ: Vernacular Hardcore є таким символічним», – наголосила Перша леді Олена Зеленська.
У своєму звернення до гостей заходу міністр закордонних справ Андрій Сибіга підкреслив важливість таких проєктів:
«Ця виставка – більше, ніж культурний проєкт. Це вагомий внесок у глобальну дискусію щодо відновлення України. Вона демонструє, що відбудова – це не лише питання технічне чи інфраструктурне. Це збереження культурної ідентичності, традицій та громад».
До експозиції входить шість елементів:
- ДАХ – динамічний прототип традиційного українського даху, створений архітекторкою й художницею Богданою Косміною.
- Матеріали з архіву “Атласу традиційного українського житла з кінця ХІХ до середини ХХ століття”, над яким три покоління жінок-архітекторок (Тамара, Оксана, Богдана Косміни) працювали понад 50 років.
- AI-аватар архітекторки та етнографки Тамари Косміної (1936—2016), створений за допомогою інструменту Iris – незалежного AI-рішення з контролем даних.
- Документація ландшафтів воєнного ремонту в Чернігівській, Київській, Харківській, Сумській та Запорізькій областях, створена колективами Livyj Bereh та KHARPP.
- “Місця: Миколаївщина” – фотодослідження водної інфраструктури під час війни від художниці та письменниці Євгенії Бєлорусець.
- Drone Canopy – звукова інсталяція, натхненна ініціативою “Клин”, яка займається виробництвом дронів.
Виставку супроводжує публічна програма Planetary Hardcore, що стартує 10 травня у Венеції, а далі переїде до Києва, Дніпра та інших міст.
23/06/2025
Неділя
22.06.2025
19:24
11:17
21.06.2025
20.06.2025
18:00
13:30
19.06.2025
ГАЛЕРЕЯ
Афіша
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром
Бізнес
Еко
Життя
Закордон
Історія
Культура
Медицина
Освіта
Спорт