«РИТМ» та «Недописані» створили бібліотеку артвідео на вірші поетів, які загинули внаслідок російської воєнної агресії

19 Березня 2025, 12:09
Скриншот з артвідео на поезію Ігоря Мисяка, створене арт-проєктом «Ритм» у колаборації з проєктом пам'яті людей літератури «Недописані» та Українським інститутом книги 228
Скриншот з артвідео на поезію Ігоря Мисяка, створене арт-проєктом «Ритм» у колаборації з проєктом пам'яті людей літератури «Недописані» та Українським інститутом книги

Архівні записи поезій Максима Кривцова, Максима Ємця, Іллі Чернілевського, Бориса Гуменюка, Ігоря Мисяка, Сергія Скальда та Вікторії Амеліної візуалізували до Національного тижня читання поезії 2025. 

Про це Район.Культура повідомили творці проєкту.

Серія з семи артвідео — це спільна робота проєктів «РИТМ»  (засновниця — Ірина Миколів) та «Недописані»  (засновники — Олена Герасим’юк та Євген Лір).

Творча група створювала відеоряд для кожного вірша, спираючись на сенси і ритміку поезій. Формат артвідео обрали, щоб увиразнити голоси та якомога точніше зберегти атмосферу, в якій вони писалися та озвучувалися.           

«Тематика цьогорічного Тижня поезії дуже суголосна тому, чим вже понад рік займається наше невелике творче об’єднання художників «РИТМ». Ми працюємо з архівними записами українських військових, яким ми зобов’язані нашим життям і свободою, додаємо їхнім голосам видимості через внутрішній нерв і ритм кожного вірша, через колір і рух візуальної поезії. Їхній голос обірвала війна, але ритм їхнього голосу не можна стишити», — коментує роботу з артвідео засновниця проєкту «РИТМ» Ірина Миколів.

Таке опрацювання надважливих поетичних архівів — новий і принципово важливий для українського мистецького середовища процес.

«Серія візуальної поезії від «РИТМ» — це не тільки унікальне явище в системі креативних практик. Насамперед це свідчення від поетів, які віддали життя за нашу з вами свободу. Спроба нашої невеличкої команди митців перетворити цінні записи авторських прочитань на візуальну перлину стає доказом перемоги мистецтва над тишею. Адже поки звучить голос поета, доки є ті, хто його слухають. Автор назавжди лишається на сцені», – додає співзасновниця проєкту «Недописані» Олена Герасим’юк.

Щодня упродовж Національного тижня читання поезії 2025 усі сім артвідео проєкту з’являються на сторінках проєкту «Недописані». Кожне з них доповнює інформація про авторів. У суботу, 22 березня, о 13:00 у культурному просторі Squat17B на події «Мистецтво пам’яті» відбудеться офіційна презентація усієї серії артвідео проєкту (вхід вільний).

Довідково: Ірина Миколів — художниця, яка досліджує перетин мистецтва, пам’яті та відчуття присутності, створюючи проєкти, що працюють на межі живопису, психології та філософії вшанування. Спирається на традиційну символіку, поєднує її із сучасними цифровими техніками, інтегруючи таким чином традицію та культурні коди в буденність.

Коментар
18/04/2025 Четвер
17.04.2025
16.04.2025

Ставайте Друзями Району

Ваші внески — це щирий жест довіри, який допомагає нам працювати незалежно й надихає на нові проєкти. Разом ми будуємо сильніше суспільство, додаючи трохи любові в кожен день!

128 із 300 учасників

Ще 172 учасників, щоб досягти мети!

Долучитися