У Європарламенті відкрили читальний простір пам'яті Вікторії Амеліної

12 Березня 2025, 16:31
Меморіальна табличка Вікторії Амеліної у читальному просторі у Європарламенті та Ярина Груша й Урсула фон дер Ляєн. Фото з фейсбук-сторінки Ярини Груші 200
Меморіальна табличка Вікторії Амеліної у читальному просторі у Європарламенті та Ярина Груша й Урсула фон дер Ляєн. Фото з фейсбук-сторінки Ярини Груші

У приміщенні Європейського парламенту у Страсбурзі відбулася церемонія відкриття читального простору імені письменниці Вікторії Амеліної, яка загинула у 2023 році через удар російської ракети по Краматорську.

Захід пройшов 11 березня. Про це повідомила членкиня виконавчої ради Українського ПЕН-клубу Ярина Груша.

Вікторія стала першою українкою, кому присвятили простір в європейських інституціях. Зала імені Вікторії Амеліної знаходиться в частині Європейського парламенту, присвяченому Вінстону Черчиллю.

Церемонію відкрила віцепрезидентка Європейського парламенту Піна Пічерно, яка виступила зі вступною промовою.

«Вікторія Амеліна — перша громадянка України, кому присвятили простір в європейських інституціях і я вірю, що це важливий політичний жест, щоб вкотре нагадати, що Україна — це Європа, а Європа — це Україна», – сказала Піна Пічерно.

Фото з фейсбук-сторінки Ярини Груші

Після закінчення офіційної частини президентка Європейського парламенту Роберта Мецола відвідала простір, подякувала присутнім та отримала у подарунок англійську версію книги Вікторії «Looking at Women, Looling at war» («Дивлячись на жінок, що дивляться на війну»).

Ярина Груша та Роберта Мецола. Фото з фейсбук-сторінки Ярини Груші

Ярина Груша додала, що їй також вдалося подарувати цю книгу президентці Європейської комісії Урсулі фон дер Ляєн.

«Від себе та від всіх близьких хочу подякувати всім, хто зробив цей простір можливим, щоб пам’ять про Вікторію тривала і щоб її голос продовжував звучати і представляти українців у світі. Вкінці додам рядок зі свого виступу від імені родини та друзів Вікторії: «Вікторія вірила, що Європа — це її дім, а ще більше вона вірила у верховенство права та інституцій. Читальний зал імені Вікторії Амеліної — це не простір, де будуть судити росіян за їхні військові злочини, для цього будуть інші простори, але цей простір у своєрідний спосіб вже став актом справедливості для Вікторії та всіх тих українців, кому вона надавала голос у своїх текстах. Я впевнена, що Вікторія хотіла, щоб я завершила цю промову словами «Слава Україні!» – написала Ярина.

Фото з фейсбук-сторінки Ярини Груші

Фото з фейсбук-сторінки Ярини Груші

Фото з фейсбук-сторінки Ярини Груші

ДовідковоВікторія Амеліна дебютувала у літературі у 2014 році романом «Синдром листопаду, або Homo Compatiens». Її роботи потрапляли до коротких списків національних та міжнародних премій: «ЛітАкцент року – 2017», Премії міста літератури ЮНЕСКО, Європейської літературної премії та інших. Вікторія є лавреаткою літературної Премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського (2021) та засновницею Нью-Йоркський літературного фестивалю, що відбувався в селищі Нью-Йорк у Бахмутському районі Донецької області. Тексти Вікторії Амеліної публікувалися в перекладах польською, чеською, німецькою, нідерландською та англійською мовами. Нещодавно роман «Дім для Дома» було перекладено іспанською мовою.

Повномасштабна війна Росії проти України змусила Вікторію бути не тільки письменницею. Із літа 2022 вона приєдналася до правозахисної організації Truth Hounds. Вікторія разом із командою працювала як документаторка воєнних злочинів на деокупованих територіях на сході, півдні та півночі України, зокрема у Капитолівці на Ізюмщині, де знайшла щоденник убитого росіянами письменника Володимира Вакуленка.

27 червня 2023 року Вікторія Амеліна отримала поранення під час російського ракетного удару по Краматорську. Вона померла від травм 1 липня 2023 року.

Читайте також: Книжку Вікторії Амеліної внесли до добірки найкращих видань на Goodreads, які варто прочитати в Місяць жіночої історії

Коментар
20/03/2025 Середа
19.03.2025