Зустріч Лесі Українки та Фридерика Шопена: у Луцьку презентували музично-літературний проєкт

У Волинському обласному театрі ляльок презентували мистецький проєкт «Леся і Шопен – зустріч геніїв». Захід, присвячений громадській діячці, письменниці Лесі Українці (Лариса Косач) та композитору Фридерику Шопену провели 7 березня.
На ньому побувала журналістка Район.Культура
Авторкою ідеї проєкту є директорка Луцької музичної школи №1 імені Фридерика Шопена Ольга Чуріна.
Двоє митців належать до різних епох та країн: Шопен народився у Польщі, у першій половині XIX століття і його творчість відносять до доби романтизму; Лариса Косач є українкою, що жила наприкінці XIX – початку XX століття й творила у стилі модернізму. Та все ж творці проєкту переконані, що їхні твори об’єднує спільна тематика: автори часто використовували мотиви боротьби, страждання, свободи й самосвідомості.
Долі двох митців перегукуються: композитор був борцем за свободу Польщі і був змушений покинути рідний край після антиросійського повстання, а Леся Українка протестувала проти російського поневолення України.
«Не дарма кажуть, що музика Шопена – це гармати, заховані у квітах. Творчість Лесі – це прометеївський вогонь. Сьогоднішні події змушують поглянути на творчість Лесі Українки не лише як на мистецький скан, а й з позиції національної духовності. І хоча Леся Українка та Шопен ніколи не зустрічались, сьогодні, на цій сцені ми побачимо бесіду їхніх творів та симбіоз ідей», – звучить голос Заслуженого артиста України, актора театру ляльок Петра Савоша на початку творчого вечора.
Під час заходу глядачі слухали поезію Косач, її твори також звучали у вокальному виконанні у супроводі з музичними композиціями Шопена на фортепіано, віолончелі та бандурі.
У перервах між виступами аудиторія спостерігала за «діалогом» між митцями, їхнім фізичним і духовним ростом. Фридерик та Лариса знайомилися, ділилися думками та переживаннями. Зокрема показали захоплення музиканта фортепіано, і тугу письменниці за чорно-білими клавішами, на яких вона вже не могла сповна грати як колись. Через туберкульоз письменниця потребувала операції лівої руки, внаслідок якої їй видалили вражені кістки.
«Знаєте, моя душа в полонезах, в мазурках, в ноктюрнах, але головне – у вальсах», – розповідає про себе Шопен.
«Мій давній друже! Мушу я з тобою розстатися надовго... Жаль мені! З тобою звикла я ділитися журбою, вповідувать думки веселі і сумні», – звертається до фортепіано Леся.
У концерті взяли участь студенти та викладачі Волинського фахового коледжу культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського, учні Луцької музичної школи імені Фридерика Шопена, концертмейстери, артисти Волинської обласної філармонії, учасники студії «Чудасії», актори та директор Волинського обласного театру ляльок.
«Jestem Polakiem», – гордо казав Фредерік Шопен. «Я – українка», – з честю заявляла Леся. У цьому велич їхнього духу і стрижень національної культури. У цьому contra spem spero і їх життя», – промовили актриса Алла Скрипічук та директор театру Вадим Хаїнський наприкінці.
Захід відвідали Пан Консул Республіки Польща в Луцьку Марек Войцеховскі з дружиною Пані Консул Анною Войцеховською, представники Волинської обласної ради.
«Я безмежно дякую усім причетним не лише за створення свята про Лесю Українку і Фридеріка Шопена, але і за високу майстерність молодих артистів, виконавців, усіх, хто сьогодні був на цій сцені. Тому що ми бачимо, як це зроблено щиро, красиво, як це від душі. І особливо це цінно в часи війни. За три роки повномасштабної війни я вперше на концерті класичної музики й ви зачепили всі струни моєї душі»‚ – сказала народна депутатка Ірина Констанкевич.
Вона додала, що згадані митці були символами національного спротиву. Через свою творчість останні, попри усі труднощі, змогли продемонструвати світу високості духу і надихати наступні покоління на продовження їх роботи.
«Зустріч двох душ геніїв на цій сцені нагадала мені зустріч душ 24 лютого 2022 року на кордоні України та Польщі. Саме там українки з дітьми шукали порятунку. Вони не знали, що на них чекає завтра, але душа Лесі підказувала йти до Польщі. Душа Федерика сказала полякам зустріти їх зі щирим серцем. Сьогодні ми знову відчули цю щирість і поєднання душ двох великих народів – українського і польського», – зазначив заступник голови Волинської облради Григорій Пустовіт.
Метою заходу було не лише показати творчість двох геніїв, а й зібрати кошти для ЗСУ. У холі театру охочі могли передати донат благодійному фонду «Старе місто Луцьк», а також придбати свічки, прикраси та солодощі.
Мистецький проєкт на сцені театру ляльок покажуть ще 15 березня о 15:00.
Читайте також: У Луцьку за тисячу гривень можна буде купити стильні аксесуари для дому від митців: кошти віддадуть на дрони
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром