Мета – показати зранені душі: у Луцьку відкрили виставку робіт артстудії «Пятерня»

11 Січня 2025, 09:45
Виставка «Артпостріл: Мистецтво, народжене війною» РЕПОРТАЖ 553
Виставка «Артпостріл: Мистецтво, народжене війною»

У Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків відкрили виставку «Артпостріл: Мистецтво, народжене війною». На ній представлені роботи, створені в рамках арттерапевтичного проєкту ГО «Пятерня» ветеранами війни, їхніми сім’ями, дітьми.

Експозицію презентували 10 січня. Захід відвідала журналістка Район.Культура. 

Керівниця студії «Пятерня» Тетяна Мялковська розповіла, що проєкт діє з 2014 року, як інструмент реабілітації для військових та їх родичів. А вже з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну громадська організація започаткувала проєкт «Теплі долоні» для дітей, які були вимушено переміщені із зон бойових дій, сиріт, дітей загиблих Героїв, вихованців реабілітаційних центрів та молоді зі складними життєвими обставинами. 

Виставка
Виставка "Артпостріл: Мистецтво, народжене війною"

За роки повномасштабної війни до проєкту долучилися понад дві тисячі дітей.  «Пятерня» разом з благодійниками з США та Європи провели в Центрі інтеграції «Замлиння» 21 заїзд десятиденного табору. Його заснував партнер студії отець Ян Бурас. 

«Учасники створили понад десять тисяч робіт, які розійшлися по всьому світі. Після кожної сесії ми відправляємо роботи нашим партнерам, які організовують виставки та збирають кошти. На цю експозицію ми надали найновіші доробки, які залишилися у нас», – розповіла кураторка проєкту Тетяна Мялковська. 

Зоя Навроцька, Тетяна Мялковська
Зоя Навроцька, Тетяна Мялковська

За час існування організації, іноземні партнери передали «Пятерні» понад 15 мільйонів гривень. Одним із пожертвувачів є митрополит Української греко-католицької церкви, голова Філадельфійської архиєпархії в США Борис Ґудзяк. За його кошти громадська організація підготувала різдвяне святкування для дітей. 

Генеральний спонсор – керівник Фундації допомоги захисникам України Lesia UA та творець серії ігор «Козаки» та S.T.A.L.K.E.R Сергій Григорович. Він надав організації приміщення для заняття. 

«Моя дружина Леся наполягала на відкритті артцентру. Ми закупили нерухомість, зробили ремонт. А далі все робила Тетяна Мялковська з дітьми та військовими. Я вперше бачу ці роботи, та виставка виглядає потужно і життєствердно», – сказав Сергій Григорович. 

Сергій Григорович
Сергій Григорович

Як розповіла кураторка проєкту, військові дуже тішаться, коли приходять у студію.

«У нас коти, рибки, діти, музика. Воїни малюють, ліплять, спілкуються між собою, сміються. У нас працюють молоді волонтери, студенти та студентки – майбутні психологи, культурологи, художники та арттерапевти. Вони підморгують один одному, закохуються, починають будувати плани. Це така терапія! Там вони розчиняються і не хочуть йти від нас. Після виписки з госпіталю вони все одно до нас приходять із квітами, цукерками, піцою», – поділилася думками Тетяна Мялковська. 

Роботи
Роботи

За її словами, через малювання люди розкриваються і розслабляється. Часто під час творіння відвідувачі надихаються на виконання планів на життя: побудувати будинок, посадити дерево, народити сина. 

«Повертаючись у дитинство, вони повертаються до свого старту і починають вибудовувати абсолютно нові шляхи. Так, вони не будуть такими, якими були до війни. Але вони можуть стати абсолютно іншими, завдяки силі, яку вони у собі віднайшли», – пояснила керівниця студії. 

Виставка
Виставка

Виставка розділена на секції, де представлені роботи, виконані за спільною технікою – живопис, графіка, малювання на склі, ліпка та інші. Біля кожного відділу помістили експлікацію з алгоритмом дії та методику роботи з певними інструментами, яку розробили організатори проєкту. Результати своїх напрацювань Тетяна Мялковська презентувала в Америці. Вона додала, що українці третьої-четвертої генерації, що народилися у США і ніколи не були на землі своїх предків, вперше прибули до України під час війни й підтримали її студію. 

«Загальна концепція цієї виставки – це не показати мистецтво, а показати зранені душі. Через картини ми доносили свідчення за кордоном про те, що відбувається в Україні. Картина є амбасадором, на якій ззаду підписано: батальйон, рота, історія хлопця, який її намалював. Діти часто пишуть свої телефонні контакти й кажуть: «А може нас хтось усиновить, може нас хтось знайде?»», –  зауважила Тетяна Мялковська. 

Волонтери
Волонтери

Модераторка та мистецтвознавиця Зоя Навроцька окреслила виставковий проєкт фразою «Мистецтво врятує світ».

«Як знищувався народ у різні часи? Знищувались не люди, їх брали в рабство, а громили те, що робили ці люди – архітектуру, поезію, культуру. Тоді люди ставали повноцінними безпам’ятними рабами, які не знають якого вони роду і племені. Тому у час війни, мистецтво дуже важливе, адже ним ми протистоїмо нашому лютому ворогу, який хоче з нас зробити безпам'ятних рабів і нікчем», – зазначила Зоя Навроцька. 

 «Я думала над тим, що хай той мистецький постріл потрапить в саму серцевину нашого ворога, бо важко назвати їхню внутрішність душею, можливо ахіллесовою п'ятою. Хочеться, аби наше мистецтво було додатковою зброєю для пришвидшення нашої перемоги, до якої ми йдемо, якої ми прагнемо», – додала керуюча партнерка музею Леся Корсак.

Зоя Навроцька, Тетяна Мялковська, Леся Корсак
Зоя Навроцька, Тетяна Мялковська, Леся Корсак

Народна депутатка Ірина Костанкевич, підкреслила що завдяки роботі таких організацій як «Пятерня», лише минулого року вдалося провести п’ять ветеранських форумів. Окремі секції обговорення були присвячені культурі, як простору відновлення.

«Якби не досвід роботи з пані Тетяною від 2014 року, я б, можливо, у своїй депутатській роботі обрала інший комітет замість комітету гуманітарної та інформаційної політики. По-друге, очевидно, що  ветерани не стали б темою моєї магістерської роботи», – зізналася Ірина Констанкевич.

Мер Ігор Поліщук згадав 28-річного сина Тетяни Мялковської Миколу, який загинув на війні у 2023 році. Також подякував керівниці студії за її роботу з військовими.

«Впевнений, що сотні ветеранів, відкрили у собі талант, про який ніколи й не здогадувалися, поки не спробували себе у майстер-класах. Надзвичайно приємно, що такий проєкт відбувається саме в нашому місті», – промовив він. 

Ігор Поліщук
Ігор Поліщук

На відкритті був присутній і новообраний заступник голови Волинської обласної державної адміністрації Роман Романюк. 

Тетяна Мялковська запросила до мікрофона засновника Центру інтеграції «Замлиння» отця Яна Бураса. Вона наголосила, що попри те, що ксьондз є поляком, він є українським патріотом, який 16 років тому перетворив руїну на центр. 

«Є одна історія, як чоловік біля Катовіце приїхав на коні до свого подвір’я і закричав: «Я привіз вугра». Кінь відвертається і каже: «Так, ти привіз!». Так само і я. Сам би нічого не зробив би. Я ніколи не думав, що це місце буде так потрібне, на жаль, у час війни. Ліпше, щоб це відбувалося у час спокою, миру… А Тетяна має великий талант – зібрати навколо себе команду»‚ – відповів священнослужитель. 

Ян Бурас
Ян Бурас за мікрофоном

Ветерани війни поділилися своїми враженнями від співпраці з артстудією. 

«Я ніколи в житті не малював, думав: «Що вони всі від мене хочуть?». Та вчора я прорефлексував на те, що колись намалював прапор Росії. Зараз ми не хочемо взагалі його бачити, хочемо затоптати. Чому я тоді зобразив той прапор? Бо це був крик душі, що саме Росія є винною в Іловайській трагедії. Тоді дуже багато політиків про це замовчували», – розповів відвідувач студії Олег

Ветерани
Ветерани

Чоловік додав, що для багатьох воїнів процес лікування в медичних закладах є одним із негативних спогадів, адже вони не розуміють, що з ними відбувається, що означає їх діагноз і не знаються в медичних термінах. Та етап реабілітації для них є найкращими моментами перед цивільним життям. 

«У картинах ми виливаємо весь свій негатив. Будьмо чесними: на війні ми не люди. Більшість стають вбивцями й нам потрібно повернутись і знову стати людьми. У картинах ми виливаємо весь свій негатив», – сказав ветеран. 

Виставка
Виставка

Виставковий проєкт буде тривати щонайменше місяць. Тетяна Мялковська зазначила, що кожен зможе придбати картину й таким чином підтримати артстудію «Пятерня», а виставкова площа діятиме під майстер-класи. 

Читайте також: В луцькій Галереї мистецтв відкрили «Зимовий салон 2025» і експонують серію різдвяних виставок

 

Коментар
26/01/2025 Субота
25.01.2025
24.01.2025