«Шаблю охороняли більше людей, ніж самого Усика», – Ярослава Гресь

23 Грудня 2024, 14:08
Ярослава Гресь, Олександр Усик та Юлія Соловей. Фото з фейсбук-сторінки Ярослави Гресь 558
Ярослава Гресь, Олександр Усик та Юлія Соловей. Фото з фейсбук-сторінки Ярослави Гресь

Співзасновниця громадської організації Ukraine WOW Ярослава Гресь розповіла про історію появи шаблі Івана Мазепи у Саудівській Аравії, де її над головою підняв український боксер Олександр Усик після перемоги над британцем Тайсоном Ф'юрі.

Дописом вона поділилася у своїх соцмережах.

«Уже добу гуде медіапростір: всюди шабля Мазепи 17 століття, піднята Усиком після перемоги над Ф’юрі. Як тільки чемпіон підняв її над головою, мій телефон ожив від повідомлень. Найближчі друзі писали: «Це ж точно ви придумали». Вочевидь наша команда міцно асоціюється з такими ідеями, й це дуже приємно. Так, це ми придумали», – написала Ярослава.

Ярослава Гресь запропонувала Олександру Усику на вибір три знімки з пропозиціями Чернігівського обласного історичного музею, серед яких були: шабля Мазепи, пернач Семена Палія та срібне Євангеліє. 

«Звісно, шабля. Звісно, Мазепа. Звісно, робимо», – відповів боксер за п'ять хвилин.

Ярослава зазначила, що після реалізації проєкту запити в гуглі про те, хто такий Мазепа, збільшились у тисячі разів. У найпопулярніших американських, британських та арабських медіа та багатьох інших вийшли публікації про унікальний артефакт, що належав українському гетьману. 

«О четвертій ранку, після бою, ми дивилися перші виходи в міжнародних медіа, Олександр широко усміхнувся оцією своєю задоволеною усико-усмішкою: «Уявляю, як зараз пригорає у москалів», – пише Гресь.

Консультантом та ідейним натхненником у цьому проєкті став український історик Олексій Сокирко.

Над тим, щоб втілити проєкт працювали дванадцять команд, адже демонстрація артефакту такого рівня не в музеї, а вперше в українській історії – на боксерському ринзі – потребувала ретельної підготовки. До цього були залучені: команда Ukraine WOW, команда Чернігівського історичного музею, Чернігівської ОДА, Національного реставраційного центру, команди Міністерства культури та МЗС, посольство України в Саудівській Аравії, Міністерство культури Саудівської Аравії, Генеральне управління з питань дозвілля Саудівської Аравії. 

«А потім почався забіг організаторів бою SELA, які мали підписати гарантії безпеки та погодити показ на ринзі холодної зброї 17 століття. Тут потрібно сказати, що команда Усика така сама, як сам Усик. Робить неможливе. Дотискає до кінця. Далі відпрацювала команда Kunstrans. Ми слідкували за кожним переміщенням шаблі, кожним кордоном, який вона мала пройти. До Саудівської Аравії шаблю доставили з дотриманням усіх норм та під контролем музейних фахівців. Після усіх експертних висновків. З купою документів», – зазначила Ярослава.

Вона також додала, що шаблю охороняли ретельніше ніж самого Олександра Усика. Після перемоги чемпіона минуло дев'ять хвилин, доки шабля з'явилася на ринзі. 

Ярослава Гресь також додала, що її новий проєкт, який вона створила разом із Юлією Соловей, займатиметься популяризацією української культури та історії у світі та «ваувізувати Україну».

«Бій Усик — Фʼюрі завершився. А історія Ukraine WOW тільки починається. Ми вже знаємо, до яких продовжень привела демонстрація шаблі Мазепи в ринзі й думаємо, вам дуже сподобаються ці новини».

Нагадаємо, що шабля, яка були подарована осавулу Савичу гетьманом Іваном Мазепою, пам'ять якого роками паплюжить Росія, стала частиною історичної колекції завдяки покупці Василем Тарновським. Цей артефакт зберігається у Чернігівському обласному історичному музеї і має велике символічне значення для українців.

Матч-реванш Олександра Усика та Тайсона Ф'юрі відбувся у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді. 12-раундовий поєдинок завершився перемогою Усика, який здобув 23-ту перемогу поспіль у професійній кар'єрі, з яких – 12 нокаутів.

Олександр захистив титули чемпіона Всесвітньої боксерської асоціації (WBA Super), Всесвітньої боксерської організації (WBO), Всесвітньої боксерської ради (WBC), Міжнародної боксерської організації (IBO) та (The Ring) у надважкій вазі (хевівейт).

Коментар
20/03/2025 Четвер
20.03.2025
19.03.2025