Жінки, гроші та мода: у Луцьку показали виставу про Тараса Шевченка

13 Грудня 2024, 14:22
Вистава «Перепоvieдаки. Шева Forever» Запорізького Муніципального театру «Дім актора» Театру-лабораторії «Vіе» РЕПОРТАЖ 483
Вистава «Перепоvieдаки. Шева Forever» Запорізького Муніципального театру «Дім актора» Театру-лабораторії «Vіе»

Довгий час для українців постать Тараса Шевченка була сакральною, непорушною й недоторканною перед осучасненими репрезентаціями його образу. Та чимдалі наближення пророка українського народу до нас, нащадків стало метою чималої кількості мистецьких проєктів. Яким би міг бути духовний батько нації, якби жив зараз – показав і Запорізький театр-лабораторія «Vie». 

Своїм поглядом вони поділилися у виставі «Перепоvieдаки. Шева Forever» режисерки Олени Павлухіної. Показ відбувся 12 грудня в Експериментальному театрі «Адреналін». Спектакль відвідала журналістка Район.Культура. 

Вистава розпочинається зі шкільного дзвоника, який дзеленчить крізь гамір учнів. Опісля лунає голос вчительки, яка намагається втихомирити клас після гучної перерви та наказує відкрити 76 сторінку посібника. Тема заняття – Тарас Шевченко. Спектакль й нагадує собою шкільний урок, адже триває 45 хвилин. Проте його слухачами можуть бути лише відвідувачі 16+, оскільки у постановці використані оригінальні поетичні рядки Кобзаря, серед яких і сороміцькі вірші. 

Андрій Лятуринський
Андрій Лятуринський

Читайте також: Театр з острова Хортиця показав у Луцьку виставу про фатальне кохання і смерть

Сценографія лаконічна: стіл та стілець, а над ними висить абажур, формою нагадуючи кільця вихору, а сама конструкція наче створена з паперу, який розписали уривками поезій Шевченка. 

Виставу ведуть двоє осіб (Андрій Верман та Анастасія Гусліста-Полозун), які урочистими й завченими фразами з підручника виголошують про велику вагу творчості Шевченка та її значущість для української культури. На що актор Андрій Лятуринський в образі Тараса Шевченка сміється, перетворюючи їх пишномовні слова на жарт. Він нетерпляче вислуховує свою біографію з чужих вуст, виправляє помилки та дозволяє собі ремарки.

«– Після повернення із заслання Тарас закохався у 14-річну актрису Катерину Піунову!

– А що? Тоді можна було», – відповідає на закид про неповнолітню пасію Шевченко.

Декорація
Декорація

Читайте також: Написана американцем з українською душею: у Луцьку презентували виставу про Шевченка та Кирило-Мефодіївське братство

Згодом актори заперечують свої слова та кажуть, що якби Тарас жив зараз, він був би відомим тревел-блогером, артистом з великою армією фанатів. 

«Шевченко сам свідомо культивував свій образ і вмів досить швидко привернути до себе людей при першій же зустрічі. Саме це допомогло йому не лише вийти з кріпацтва, здобути художню освіту, пом'якшити собі умови перебування у вигнанні, а й у 1856 році завдяки клопотанню тих самих друзів звільнитися із заслання», – додають вони. 

Анастасія Гусліста-Полозун, Андрій Лятуринський та Андрій Верман
Анастасія Гусліста-Полозун, Андрій Лятуринський та Андрій Верман

Читайте також: Ах, Шевченко: вистава про кохання, любов та захоплення

У житті та творчості Шевченка значну роль відіграли жінки. Тож недарма творчині костюмів Олена Павлухіна, Олена Ізотова та Ірина Солоп помістили на спини його муз аркуші з віршуванням та ескізами митця. Історики називають щонайменше дев'ять імен, які володарювали його серцем, проте трупа об’єднала їх у збірний образ з чотирьох танцівниць (Марія Діденко, Євгенія Царегородцева, Анна Коцюбинська та Альона Міщенко). Вони ж виконують відвертий танець, у якому зображають любовні походеньки Тараса Шевченка. 

Загалом до вистави увійшов не один хореографічний номер, проте усі напрями – контемп та хіп-хоп – виникли уже після смерті митця. Навіть звуки кобзи, які нагадують про найвідомішу книгу письменника та перифраз «Великий кобзар», яким його нагородили літератори, лунають тільки на початку. Згодом під час спектаклю звучатиме клубний мікс.  

«Перепоvieдаки. Шева Forever».
Вистава «Перепоvieдаки. Шева Forever».

Шева, як його кличуть наратори, теж швидко позбувається канонічного жупана з шапкою, а одягає рожеву панаму, яскраві окуляри та хутряну куртку – тепер він репер, власник галереї та бренду художніх матеріалів. Актори підкреслюють його культ та вплив на творення тенденцій моди, одягаючи пальта з портретами митця. Костюми створили за мотивами робіт художника-ілюстратора Олександра Грехова з циклу «Квантовий стрибок Шевченка». 

Оповідачі розвінчують факти з його життєпису: насправді Шевченко завжди вирізнявся тонким відчуттям стилю.

«Світлини, на яких ви звикли бачити Тараса, скоріше відносяться до, так би мовити, театрального розіграшу з постановчого фото, такого собі, стьобу», – розповідають вони.

Вистава про Тараса Шевченка
Вистава про Тараса Шевченка

Та й не злидарював він, хоч і народився в кріпацькій сім'ї. Один з його предків був статним козаком, а мати Тараса – вільною селянкою. 

«Дід за матір'ю мав кузню і пасіку, а батько чумакував і був далекобійником на теперішній манір. Тато мав своє СТО і стельмахував. Гроші в сім'ї були й, можливо, у них була слуга на домогосподарстві… До речі, сам батько Тараса вважав, що його син непридатний до домашнього господарства та хазяйства. Як він згадував у заповіті: «Сину з мого хазяйства нічого не треба. З нього буде або щось дуже добре, або велике ледащо»», – повідомляють актори.

Показ вистави
Показ вистави

Також Шевченко мав талант не лише до письма, живопису, а й до співу. Група дослідників зібрала дані про його голос, зовнішність, особливості здоров’я та спогади людей, які знали Кобзаря особисто. Свої напрацювання вони надали для ШІ, щоб відтворити голос митця. Таким чином у постановці можна почути й альт національного героя.

Чому ж сучасники й досі продовжують розкривати особистість Тараса Шевченка? Відповіді дають самі актори: на його творчі здобутки було накладене царське і радянське табу. Та їхня постановка – це спроба виконати «Заповіт» та його заклик «порвати кайдани». 

Сцена
Сцена

Читайте також: У Луцьку показали драму Івана Франка від режисера вистави «Конотопська відьма»

Коментар
26/01/2025 Субота
25.01.2025
24.01.2025