В очікуванні Різдва: у Рівному стартував міжнародний театральний фестиваль «Скрудж Фест»
У Рівному відбулося відкриття першого міжнародного театрального фестивалю «Скрудж Фест», у якому візьмуть участь театри з Ессена, Дніпра, Калуша та Болграда.
Захід пройшов 6 грудня у День святого Миколая та День збройних сил України, та поєднав дві локації – театральну площу й Рівненський обласний академічний музично-драматичний театр. Його відвідала журналістка Район.Культура.
У холі театру серед десятка яток із різними продуктами від рівненських виробників куштує пастилу технік німецької команди Ральф Рьосенер, що прибула до Рівного з міста-побратима Ессена.
Моновиставу театру Affetto на рівненській сцені представить Вероніка Марун, яка відновила її покази спеціально до фестивалю «Скрудж Фест».
Ральф розповідає, що в Україні не вперше, а тому їхати сюди не боявся. Раніше вже бував у Чернівцях та у Львові. У Рівному, каже, люди вражають доброзичливістю. Емоційним моментом для нього став візит до майдану Незалежності, де невблаганно зростає кількість портретів із загиблими захисниками України.
Російська агресія вже багато років не дає українцям відчути увесь позитив різдвяних свят, не затьмарений горем та відчаєм. Однак аби підбадьорити містян Рівненський театр переніс святкове дійство до себе.
Так головна ялинка, що переливається різнобарвними вогнями у центрі різдвяного містечка, вписалася у тему театрального фестивалю. Подібні їй менші живі хвойні дерева розташовані по всій площі. За словами декоратора Олексія Огня, усе для того, щоб перетворити її на шматочок лісу.
«Це маленьке свято, якого потребуємо всі ми. Я бачу очі, як горять очі і в дітей, і в дорослих. Головне – задоволення друзів і гостей. У мене ще немає святкового настрою, бо поки хвилююся перед відкриттям. Зараз є напруга. Можливо, вип’ю глінтвейну стане легше», – жартує Олексій.
Торговці на вулиці вже починають готувати гарячі напої та розкладати смаколики на прилавках, над якими видніються фірмові обриси будиночків.
«Спершу люди потрапляють сюди, потім бачать подібні будиночки в холі театру, а коли завіса відкривається – на сцені можна помітити 80 будинків. Такого в театрі ще не було. Моїм завданням було все це об’єднати», – пояснює декоратор.
Читайте також: Тістечко «Лебединка», кавові картини та янгол-хранитель міста: як Рівне надихає на витвори мистецтва
Ще одним символом фестивалю стають велетенські циліндри Скруджа: ось де-не-де помічаєш їх у натовпі, а отже там метушиться хтось із організаторів, ось його шанобливо знімає один із акторів, на якого натикаєшся на вході, ось він височіє на рогах синього бика посеред площі або ж ховається десь у закутках театру.
Своєрідним елементом декору стають і примірники «Різдвяної пісні у прозі» та інші твори Чарльза Дікенса з фондів Рівненської бібліотеки для молоді.
Розпочинають різдвяний фестиваль у Рівному з молитви. Митрополит Рівненський і Острозький Іларіон у великій залі розповідає про значення Різдва та вагомий зв’язок між церквою і театром.
«Церква є храмом духу, театр же зараз став храмом для душі. Свого часу святі отці не пропускали жодної вистави. Це дійство надихнуло їх зробити літургію красивою. В театрі є палітра багатства нашої душі, де кожен знайде те, чого не вистачає», – каже владика.
На його думку, Різдво є часом для об’єднання, коли батьки бачаться з дітьми, а родини збираються за одним святковим столом. У цей час важливо пам’ятати, що творити добро – природна людська потреба.
«Диявол не вміє любити – це і є його диявольська природа. А ми можемо любити, але любимо чи ні – залежить від нас», – наголошує митрополит Іларіон.
Ця ж думка і є наскрізною темою вистави Рівненського драмтеатру, що у 2023 році зібрала близько 40 аншлагів. «Скрудж. Різдвяна історія», яка стала поштовхом до започаткування фестивалю «Скрудж Фест» і сьогодні збирає повну залу глядачів.
«Я звик заглядати під подушку навіть у моєму поважному віці, але сьогодні зранку прокинувся і подумав: хай би святий Миколай нам нічого не приносив, але нічого і нікого не забирав. Цей фестиваль різдвяний, тому що п’єса Чарльза Дікенса – про скнару Скруджа, який не любив Різдво і казав, що його святкувати не потрібно, а треба і у цей день працювати. Але завдяки тим, хто прийшов до нього в уяві, він змінив своє ставлення до цього свята й до людей», – каже директор Рівненського драмтеатру Володимир Петрів і закликає рівнян відчути дух Різдва, відвідавши фестиваль.
Він триватиме до 11 грудня. Свої «Різдвяні історії» на рівненській сцені представлять театр Affetto з Ессена, Театральна студія «ОнгЪл» з Болграда, Театр молоді Silentium з Калуша та Дніпровський академічний театр драми та комедії «ДРАМіКОМ».
У межах фестивалю також відбудуться круглі столи, дискусії, лекції та обговорення. З детальною програмою можна ознайомитися за посиланням.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром