Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції внесли до реєстру нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО
«Програму з охорони кобзарсько-лірницької традиції» включили до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
Це відбулося на 19 сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини в Парагваї . Про це повідомили в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України.
«Для нас з вами це — визнання наших цінностей, культури, самобутності та ідентичності. Цей здобуток стане частиною нашої великої Перемоги. Неспровокована Україною війна забирає життя українських митців: 133 загинуло, серед них і шестеро братчиків кобзарських цехів, які стали на захист України. Нині росія, як колись імперський та сталінський режими, нищить усе, що пов’язано з українською культурою, зокрема кобзарство та носіїв живої спадщини. Та попри усі спроби позбавити українців свого коріння, наша культура засвідчує незламність», — зазначив у своєму відеозверненні Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
У етері національного марафону «Єдині новини» кобзар, лірник та лідер гурту «Хорея Козацька» Тарас Компаніченко наживо з Парагваю зазначив, що цей успіх – заслуга багаторічної роботи команди, яка зробила можливим навчання кобзарства та передачі цих традицій наступним поколінням.
«Ми розуміємо, що зараз іде війна за українську ідентичність, яку в нас хоче забрати Москва. Тому це велика перемога. Ще одна ланка і підвалина української ідентичності визнана спадщиною людства», – сказав кобзар.
Тарас Компаніченко зазначив, що після визнання традиції спадщиною він заграв для присутніх фрагмент української думи «Маруся Богуславка» про невольників, які страждають в полоні. Він наголосив, що ця композиція повинна нагадати про українців, які зараз перебувають у московських в'язницях.
Довідково: У другій половині 2022 року «Кобзарство»/«Кобзарсько-лірницьку традицію» було внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
У 2023 році за ініціативи Кобзарських цехів Києва, Львова та Харкова, Асоціації «Дивись українське!», ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру», за підтримки Благодійного фонду «МХП – Громаді» та Національної академії мистецтв України, Україна подала на внесення до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО «Кобзарсько-лірницьку традицію» та програму з її охорони.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром