Волинський письменник Андрій Криштальський готує до друку роман про Одесу, шпигунів та молодь

05 Листопада 2024, 14:30
Андрій Криштальський 367
Андрій Криштальський

Письменник, журналіст та директор видавництва «Терен» Андрій Криштальський готує до друку свій новий пригодницький роман. Автор віддав книзі два роки праці.  

Про те чому письменник тримає назву книги у секреті, чого слід очікувати читачу під обкладинкою й що перешкоджало раніше завершити написання рукопису дізнавалася журналістка Район.Культура.

Головні герої нової книги – молоді мешканці Одеси, котрі належать до тієї категорії людей, яка, за визначенням автора, «не змогла влаштуватися у житті».

«Мої герої не мають постійних заробітків і проводять час у підвалі, де збирається неформальна молодь. Але страшні події травня 2014 року в Одесі, коли відбулися криваві сутички між українськими активістами та російськими сепаратистами буквально перевернули життя Макара та Марти з ніг на голову. З цього моменту єдина проблема для кожного із них – вижити, обох чекає розлука і карколомні небезпечні пригоди», – пояснює письменник Андрій Криштальський.

Фото з архіву. Андрій Криштальський відвідав вручення VI літературної премії імені Івана Корсака
Фото з архіву. Андрій Криштальський відвідав вручення VI літературної премії імені Івана Корсака

Часовий простір роману – 2014 рік – для Волині минув порівняно легше. Проте в Одесі, каже автор, уже відбувалося справжнє пекло.

«Згадаймо, в травні 2014 року там у Будинку профспілок заживо згоріли 42 людини. Там стріляли в проукраїнських активістів, а русофіли були близькі до того, щоб створити донецький сценарій», – розповів письменник.

Для твору автор обрав пригодницький жанр, адже досвід попередніх написаних книг переконав Криштальського, що гостросюжетна проза – саме його напрям. Письменник почав послуговуватися цим різновидом відтоді, коли вирішив перестати писати поезію й перейти у прозу. Його перший пригодницький роман «Чорноморець, матінко» вийшов друком у 2004 році, написаний під впливом досліджень історії боротьби Організації українських націоналістів та Української повстанської армії.

«Це воістину «мій жанр» – і як письменника, і як читача. Це те, що я любив із самого дитинства. Крім того, гостросюжетна проза користується великою популярністю серед читачів усього світу. Успіх роману «Чорноморець, матінко» перевершив усі мої сподівання і дав натхнення для подальшої праці на цій ниві. Роман «Десятина» пішов у життя не гірше, зараз він перетворився на найбільш «прочитану» мою книжку», – додав автор.

Фото з фейсбук-сторінки Криштальського. Презентація книги про ОУН і УПА
Фото з фейсбук-сторінки Криштальського. Презентація книги про ОУН і УПА

Андрій Криштальський також визначає книгу і як шпигунський роман.

«Україна в той період – а, може й зараз – була «прохідним двором» для спецслужб усього світу. Але подробиці читачі знайдуть під обкладинкою», – прокоментував він.

Над новим рукописом автор працював майже два роки. Створення роману частково зупиняла робота над ще однією книгою про правозахисника, філософа й письменника Євгена Сверстюка. Лише опісля випуску «Проповідника зі шпагою» Криштальський зміг з новими силами присвятити себе праці.   

«Сам процес написання в мене відбувається швидко, і якби я не працював у видавництві, романів у мене було б, може, із двадцять. Але доводиться набагато більше працювати над творами інших авторів, аніж над своїми», – розповів він.

Водночас тематика роману змусила письменника вивчати національності, мову, культуру та звичаї своїх різнонаціональних героїв.

«Довелося писати й вчитися, вчитися й писати. А ще ж неповторний одеський сленг…» – додав автор.

Фото з фейсбук-сторінки. Андрій Криштальський (справа)

Попри те, що назва роману з’явилася раніше, ніж сюжет і головні герої, письменник не поспішає її оголошувати.

«Я став певною мірою забобонним. Річ у тім, що мої книги відверто крадуть, перетворюють в електронні рукописи, й або перепродають, або поширюють між собою. Те ж саме в YouTube. Я навіть не знав, що там вивісили мій роман, перетворений в аудіокнигу, і прослуховувань у сукупності – понад 12 000. Це більше, аніж друкованих примірників. Тому я б не здивувався, якби хтось поцупив і назву нового роману», – пояснив Андрій Криштальський.

Читачі зможуть отримати книгу у 2025 році. Проте чи вийде вона у видавництві «Терен», чи під маркою іншого видавничого дому – ще невідомо.

«Мене вже не влаштовують тиражі в 300-500 примірників. Інтуїтивно відчуваю, що в Україні моїх читачів значно більше, і все залежить лише від того, як їх поширити. Є й багато відгуків, які свідчать, що моє читацьке коло постійно розширюється. Тому переді мною – велике поле для роздумів», – відповів Андрій Криштальський.

Читайте також: У Відні надрукують та безплатно роздадуть 100 тисяч примірників роману Андрія Куркова

 

Коментар
05/12/2024 Четвер
05.12.2024
04.12.2024
03.12.2024