Леся – це перемога: на Волині розпочалися фінальні тури Всеукраїнського конкурсу читців імені Лесі Українки

22 Жовтня 2024, 13:58
Учасники конкурсу професійних читців імені Лесі Українки після жеребкування 463
Учасники конкурсу професійних читців імені Лесі Українки після жеребкування

Розпочався другий тур XXVIII Всеукраїнського конкурсу професійних читців імені Лесі Українки. Цьогоріч на фінальні два тури, що відбудуться 22-23 жовтня, на Волинь прибули 12 учасників з Києва, Івано-Франківська та Львова.  

Урочисте відкриття відвідала журналістка Район.Культура

Конкурс заснувала Національна спілка театральних діячів України (НСТДУ) у 1996 році. Місцем його народження і фінальним етапом проведення була Ялта та опісля 2014 року, внаслідок окупації півострова Росією, учасники приїджають до Луцька. 

Відвідувачі
Відвідувачі

Урочисте відкриття відбулося на Театральному майдані біля пам’ятника Лесі Українці. Там учасників творчого змагання привітали представники влади та члени журі. 

«Сподіваюся, що традиція повернеться до Ялти, і ми через раз проводитимемо конкурс в Криму і на Волині», – сказав перший заступника голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук. 

Відкриття
Відкриття

Заступниця Луцького міського голови Ірина Чебелюк додала, що Луцьк є чудовим містом для конкурсу, і важливим у житті Лесі Українки. Адже саме цими стежками ще дитиною ходила майбутня письменниця.

«Впевнена, що час, який ви проведете на Волині та Луцьку зокрема, стане вагомим і значним у вашому житті. Адже цей край любила Леся, оспівувала у своїх віршах. Тому впевнена, що і вас він надихатиме на нові творчі звершення, здобутки. А найголовніше – дозволить вашій душі поринути в ті роздуми, які допоможуть вам вдало виступити на конкурсі», – звернулася до учасників Ірина Чебелюк.

Ірина Чебелюк
Ірина Чебелюк

Випробувати свої акторські здібності прибули студенти 2-4 курсів та магістранти чотирьох університетів культури України – Прикарпатський університет імені Василя Стефаника, Львівський університет імені Івана Франка, Київський інститут культури і мистецтв імені Івана Карпенка-Карого та Київська академія естрадного та циркового мистецтва.

Другий тур мине змагання з декламації мине у селі Колодяжне, у Садибі Косачів. Також учасники відвідають літературно-меморіальний музей Лесі Українки, де зможуть побачити експозиції з особистих речей родини Косачів.  

«Ми дуже втішені з того, що ви проведете перший конкурсний день у Колодяжному, на ювілейне 75-річчя літературно-меморіального музею. Сподіваємося, що перебування на Волині буде для вас дуже хорошим, комфортним і незабутнім. Усім дякую за участь, адже не завжди важливо бути переможцем. Інколи потрібно бути лише учасником, щоб оцінити свої сили», – промовила заступниця директора Департаменту культури, молоді та спорту Волинської ОДА Тетяна Дудар.

Тетяна Дудар за мікрофоном
Тетяна Дудар за мікрофоном

Як зазначила начальниця відділу зовнішніх комунікацій НСТУ Ольга Байбак, конкурс спрямований не тільки на меморіалізацію постаті Лесі Українки.

«Дуже часто ми підносимо когось на п'єдестал і забуваємо про те, чим жила і дихала та людина. Власне наша мета – почути та відчути живе слово Лесі. Вважаю, що поїздка до Колодяжного нам у цьому дуже допоможе. Ви побачите, де вона зростала, почуєте історії з її дитинства та її родини. Дуже хочеться, щоб всі наші класики залишалися не тільки картинками в підручниках або на стінах, а були живими людьми. Саме таким чином ми найкраще збережемо пам'ять про них і їхню творчість», – додала Ольга Байбак.

Ольга Байбак
Ольга Байбак

Оцінювати конкурсантів будуть: заслужена артистка України, доцентка кафедри сценічної мови університету імені Івана Карпенка-Карого Тетяна Кобзар, тележурналістка, викладачка- методистка авторських та режисерських дисциплін Лідія Мерчук, Заслужений діяч мистецтв України, член Львівського міжобласного відділення НСТДУ Юрій Чеков. Очолює журі Народний артист України, актор Національного драмтеатру імені Івана Франка Тарас Жирко.

«Конкурс читців поезії Лесі Українки є більшим, ніж тим, як він називається. Його довге дихання говорить про те, що він актуальний, а культура, насправді, є важливою частиною життя. Тому що зараз йде війна культури з безкультур'ю, війна цивілізації з варварством. Леся – це радість, сила, перемога. Вона все життя долала хворобу. Вона назвала себе українкою, живучи в кислотному середовищі Емського указу та Валуєвського циркуляру», – промовив голова журі.

Журі
Журі

Оголошення номерів
Оголошення номерів

Згодом він провів жеребкування серед конкурсантів: студенти витягали з капелюха папірці з номером свого виступу.

Дарії Григораш дістався номер 10. Дівчина приїхала з Івано-Франківська.

«Уперше за чотири курси я доєдналася до конкурсу читців імені Лесі Українки й дуже тішуся, що все-таки вирішила. Це нові знайомства, нові враження. Така подія – це нагадування людям про наших авторів, які писали про Україну й боролисяза неї попри все. І це те, що зараз я можу зробити для країни – популяризувати нашу поезію», – пояснила свою мету учасниця.

Жеребкування
Жеребкування

На другий етап вона підготувала уривок з поезії «Як я люблю оці години праці» Лесі Українки та «Перший крок» Валентина Бойталюка. За умовами конкурсу декламатори могли обрати для другого виступу твір ще одного українського автора.  

«З вибором поезії мені допомогла моя викладачка, за що я їй вдячна. Я розумію, що багато звучатиме творів на сумний мотив, тому мої наступні два твори будуть трішки веселіші, можливо, додадуть усмішки на обличчя людей», – розповіла Дарія.

Під час відкриття присутні поклали квіти до пам’ятника Лесі Українці та до фотостенда Героїв Небесної Сотні.

Покладення квітів
Покладення квітів

Учасники вже вирушили до Колодяжного. Третій тур конкурсу відбудеться 23 жовтня на сцені Волинського академічного обласному театрі ляльок. Декламатори зачитають класичну та сучасну поезію та прозу.

Довідково: Організували конкурс Волинський обласний театр ляльок та НСТДУ. Партнери: Луцька міська рада, Департамент культури, молоді та спорту Волинської ОДА, Волинський національний університет імені Лесі Українки та бренд одягу Edelvika.

Читайте також: Шлюб, війна та химери: театр з Луцька вперше показав інсценізацію драми Вітольда Ґобровича українською

Коментар
06/11/2024 Вівторок
05.11.2024
04.11.2024