Заборону Української православної церкви Московського патріархату підтримують 80% українців
80% українців підтримують схвалення закону про заборону діяльності релігійних організацій, пов'язаних з Росією. Не підтримують – 16%, а ще 4% не визначилися із своєю думкою.
Про це свідчать результати дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). Загалом опитали 2004 респондентів.
На Заході і в Центрі підтримка Закону трохи вища, але фактично у всіх регіонах переважна більшість українців підтримують ухвалений Закон (від 71% на Сході до 83% на Заході).
Релігійна самоідентифікація населення України
Серед опитаних українців 70% вважають себе православними. Серед них:
- 56% зараховують себе до Православної церкви України.
- 7% — до Православної церкви «без конкретизації».
- 6% — до Української православної церкви Московського патріархату.
- Решта українців вважають, що належать до атеїстів (12%) та Української греко-католицької церкви.
У всіх регіонах більшість вважають себе православними й у всіх регіонах більшість (50% на Заході, 63% у Центрі, 55% на Півдні і 50% на Сході) зараховують до Православної Церкви України.
При цьому є певні регіональні відмінності. Так, із Заходу на Схід з 6% до 15% зростає частка тих, хто зараховує себе до «просто православних» (а частка тих, хто ідентифікує себе з УПЦ МП становить 5-8% незалежно від регіону). Водночас якщо на Заході 20% ідентифікують себе як греко-католики, то в інших регіонах – не більше 1%.
Крім цього, на Заході, в Центрі й на Півдні 3-4% зараховують себе до протестантів або інших християнських церков. На Сході цей показник – 11%.
Також є різниця за часткою атеїстів. Відносно найменше їх на Заході (7%) і Сході (11%). Трохи більше – у Центрі (15%) і на Півдні (14%). Найбільше атеїстів серед 18-29 річних – 20%, серед 30-69 річних – 10-11%, серед 70+ річних – 8%.
Ставлення до створення єдиної Православної Церкви
Більшість українців – 61% – підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна Церква. Не підтримують – 16%, а для ще 20% це питання є байдужим.
У всіх регіонах баланс підтримки-не підтримки є позитивним і частка тих, хто підтримує, помітно вища, ніж тих, хто не підтримує. Водночас рівень підтримки знижується із Заходу на Схід. Якщо на Заході 71% підтримують, то далі показник знижується до 45% на Сході (на Сході не підтримують – 20%, іншим переважно байдуже).
Серед можливих варіантів об’єднання найбільшою підтримкою користується підхід, коли ієрархи та прості священники УПЦ МП приєднуються до ПЦУ і стають її частиною.
Більшість респондентів вважають, що таке приєднання можливе лише для ієрархів та простих священників УПЦ МП, які не заплямували себе зв’язками з Росією.
Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський 24 серпня підписав закон №8371, який забороняє діяльність в Україні Російської православної церкви і релігійних організацій, афілійованих з нею. Закон передбачає, що на території України заборонена діяльність іноземних релігійних організацій, які знаходяться (керівний центр яких знаходиться) в державі, яка визнана такою, що здійснила або здійснює збройну агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України та прямо або опосередковано (в тому числі через публічні виступи керівників або інших органів управління) підтримують збройну агресію проти України.
Довідково: опитування проводили методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України, які не перебувають під російською окупацією. Загалом опитали 2004 респондентів.
Опитування проводили з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка не є окупованою Російською Федерацією. До вибірки не входили жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводили з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.