Спадщина Олени Пчілки: як у Луцьку вшанували пам’ять видатної українки

06 Жовтня 2024, 18:19
У Луцьку вшанували пам'ять Олени Пчілки ФОТО 1041
У Луцьку вшанували пам'ять Олени Пчілки

У Луцьку відбувся мистецький вечір пам'яті Олени Пчілки – матері Лесі Українки та видатної української культурної діячки. Захід об’єднав виставку, концертну програму та виступи, що розкрили життєвий та творчий шлях письменниці, а також вшанували її спадщину.

4 жовтня – день памʼяті Ольги Косач-Драгоманової, відомої нам як Олена Пчілка. Саме цей день обрали для проведення мистецької події, присвяченої цій видатній постаті української культури. 

У Волинському академічному обласному театрі ляльок глядачі мали змогу поринути у світ творчості Олени Пчілки, відчути її літературну спадщину та долучитися до вшанування її пам’яті. Про це інформує Район.Культура.

Організатори заходу створили насичену культурну програму, яка розпочалася у фоє театру з фотовиставки та експозицій. Виставка ретросвітлин «Цвіт Косач-Драгоманових», авторства Тетяни Ціхоцької, відтворила моменти з життя цієї української родини, дозволивши гостям побачити рідкісні реставровані портрети представниць роду Косач-Драгоманових. 

Водночас Волинська обласна бібліотека імені Олени Пчілки презентувала виставку поліграфічних видань творів письменниці та досліджень про її життєвий і творчий шлях. Атмосферу доповнювали «Косачівські смаколики» — частування для гостей заходу.

Згодом розпочалася концертна програма, режисеркою та авторкою сценарію якої теж стала Тетяна Ціхоцька. Вона занурила глядачів у калейдоскоп доленосних подій життя Олени Пчілки.

У концерті звучали пісні на слова Олени Пчілки та Лесі Українки, які на музику поклала Тетяна Ціхоцька, а також народні пісні, збережені родиною Косачів: записані з голосу Лесі Українки її чоловіком, фолькльористом-музикознавцем Климентом Квіткою, обробку до яких зробила Аріадна Бартаї, внучата племінниці Лесі Українки.

Нагадаємо, збірку Аріадни Бартаї «Народні пісні з голосу Лесі Українки» упорядкувала та редагувала Тетяна Ціхоцька і презентувала восени 2023 року.

Більше читайте у матеріалі: З голосу Лесі Українки: в Луцьку презентували збірник пісень внучатої племінниці поетеси

Тетяна Ціхоцька також виконувала пісні на слова письменниці, а артисти Волинського театру ляльок та ансамбль народної пісні «Стобарвнії нитки» Княгининівської школи мистецтв створювали атмосферу українського духу та мистецтва.

Читайте також: 12 томів досліджень і одне акторське перевтілення: як у Луцьку переосмислюють постать Олени Пчілки

Особливою частиною вечора стали виступи, які додали події особистих відтінків і глибокого сенсу. Серед промовців — Лариса Ігнатова, волинська науковиця, яка вплинула на творче становлення Тетяни Ціхоцької, коли була науковою керівницею досліджень артистки.  

«Лариса Ігнатова була кураторкою написання моїх двох дипломних робіт і саме вона задала тему Лесі Українки. Я знала, що я прийду до Лесі Українки свідомо рано чи пізно, бо зі школи не мала до неї інтересу зовсім, просто скажу – не подобалась ні вона, ні ті вірші, які були в програмі. Лариса Петрівна прищепила мені любов до Лесі Українки і до всього, що з нею пов'язано в турборежимі, але назавжди», – чуйно поділилася про наставницю зі сцени артистка.

«Напевно для вчителя немає більшої подяки, коли дзвонить відома людина і каже: «Ви мене надихнули, ви спрямували мою творчість. Напевно, я щось правильне робила в своєму житті, якщо є люди, які це пам'ятають», – зазначила Лариса Ігнатова. 

Теплі слова підтримки та натхнення звучали також від першого заступника голови Волинської обласної ради Юрія Поліщука

«Такі проєкти надзвичайно актуальні сьогодні, тому що Олена Пчілка – це постать, яка не завжди була на слуху, але її діяльність повинна надихати наше суспільство на нові звитяги», — зауважив він. 

Поліщук також підкреслив значення Олени Пчілки в становленні української інтелігенції та закликав популяризувати її спадщину як основу національної ідентичності.

Вадим Хаїнський, виконувач обов'язків директора Волинського академічного обласного театру ляльок, поділився своїми враженнями від заходу: 

«Кожен куточок театру був наповнений атмосферою натхнення та поваги до спадщини Олени Пчілки. Особливо зворушили пісні на слова великої письменниці у виконанні Тетяни Ціхоцької, а виставка ретросвілин дозволила зазирнути у життя родини Косачів. Дивлячись у сяючі очі гостей, бачу, як кожен занурився у світ творчості Олени Пчілки та зрозумів, наскільки важлива для нас спадщина цієї видатної жінки».

Тетяна Ціхоцька, провівши глядачів крізь історію родини Косачів-Драгоманових, звернула увагу на силу прикладу, який залишила Олена Пчілка:

«Виховувати дітей треба не просто словами, а власним прикладом. Олена Пчілка мала шістьох дітей, і вона справлялася зі всім – і виховувала їх, і була активною діячкою. Ця жінка залишила неймовірний приклад для наслідування. Вже понад десять років я досліджую родину Косачів і щоразу знаходжу для себе щось нове, те, що мене надихає. Олена Пчілка – це зразок сили духу, незламної любові до рідної землі та своєї культури», – підкреслила Тетяна Ціхоцька.

Цей вечір об’єднав людей, які люблять українську культуру та відчувають її важливість у сучасному світі. Глядачі змогли поринути у світ пісень, віршів та спогадів, що оживили голоси талановитої родини Косачів та дозволили відчути дух епохи Олени Пчілки.

Читайте також: Арешт Олени Пчілки в Гадячі: цікаві факти до роковин смерті письменниці-українолюбки

Коментар
19/04/2025 Субота
19.04.2025
18.04.2025
17.04.2025
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром

Ставайте Друзями Району

Ваші внески — це щирий жест довіри, який допомагає нам працювати незалежно й надихає на нові проєкти. Разом ми будуємо сильніше суспільство, додаючи трохи любові в кожен день!

128 із 300 учасників

Ще 172 учасників, щоб досягти мети!

Долучитися