Цифровий архів кобзарського мистецтва: волинський режисер та музикант Олесь Санін презентував у Рівному проєкт «Дума»

30 Вересня 2024, 17:34
Олесь Санін 638
Олесь Санін

У межах міжнародного етнофестивалю «ЛіраФест-2024» у Рівному волинський продюсер, режисер та музикант Олесь Санін презентував проєкт «ДУМА. Кобзарство. Епічна Традиція». Він спрямований на збереження та популяризацію традиційних українських епічних творів.

Захід пройшов 30 вересня в Палаці дітей та молоді. Про це інформує журналістка Район.Культура.

«Дума» – це зібрання української епічної кобзарської традиції на великому цифровому порталі. До цієї своєрідної бази даних увійдуть записи пісень, наукові матеріали та відеоуроки про виготовлення народних інструментів, національні звичаї та традиції.

«Ми вже записали 14 кобзарських цехів на Київщині, їх буде більше ніж півтори сотні: кобзарські думи, плачі, псальми – традиційний кобзарський репертуар. Пізніше до цього додадуться записи, які були зроблені за XX століття та навіть ті, яким вже 120 років. Це будуть і реконструйовані записи Філарета Колесси й Миколи Лисенка», – розповів Олесь Санін.

До початку повномасштабного російського вторгнення загроза втратити ці знання та приклади культурного набутку існувала через те, що її носії відходили у засвіти. Однак тепер через війну багато майстрів, кобзарів та лірників, вишивальниць чи пряль, які були носіями традицій, були змушені покинути свої домівки. Дехто з них пішов захищати Україну на фронті, дехто виїхав за кордон, тож тепер невідомо чи зможуть вони повернутися до своєї діяльності та передати свої навички.

Через це митець разом з Академією мистецтв України та Міністерством освіти й науки України працюють над створенням програми з вивчення нематеріальної культурної спадщини у школах.

«Що пов’язано з кобзарством: у 2021 році ми почали цю роботу, для того, щоб зібрати і зберегти усе, що в нас зараз є в електронній формі», – додає творець проєкту.

Міністерство культури і стратегічних комунікацій України визнало кобзарську традицію національною нематеріальною спадщиною. Тепер українська традиція претендуватиме на визнання нематеріальною культурною спадщиною ЮНЕСКО.

«Вони отримали всі матеріали від нас. Буквально позавчора стало відомо цю дату – з 2 по 7 грудня на Всесвітній сесії ЮНЕСКО, яка буде відбуватися в Парагваї, вони виставлять розгляд цю пропозицію від України – визнати кобзарсько-лірницьку традицію як нематеріальну спадщину людства».

На думку митця, ЮНЕСКО зацікавлені у тому, аби дослідити, як ця непересічна українська традиція із репертуаром 300 чи 500-річної давнини збереглася попри заборони, передаючись з уст в уста. Це дозволить сформувати певну систему освіти для збереження подібних культурних спадків.

«Як незрячі люди вчилися робити музичні інструменти? Як ми втримались, пережили знищення, репресії? Ми не скажемо, що це формула виживання для всіх, але це школа виживання цієї традиції», – пояснює Олесь Санін.

Скриншот з сайту

У межах проєкту вдалося зібрати вже понад 700 аудіотворів, записати більше ніж сотню відео з кобзарями у студіях. Їх публікуватимуть на онлайн-ресурсі, який можна переглянути за посиланням. Додаватимуть і відеоуроки та навчальні матеріали для тих, хто захоче долучитися до вивчення багатовікових українських народних традицій.

На завершення режисер запросив присутніх переглянути один із вже опублікованих фільмів про практику збереження та продовження кобзарсько-лірницької традиції.

Читайте також: «Довбуш» – не документ, а історія-легенда, або Як Олесь Санін зняв найдорожчий український фільм

Коментар
27/04/2025 Субота
26.04.2025
25.04.2025
24.04.2025
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром