Зеленський затвердив положення про Шевченківську премію: що змінилося
Президент України Володимир Зеленський затвердив Положення про Національну премію України імені Тараса Шевченка.
Указ №626/2024 від 10 вересня «Питання Національної премії України імені Тараса Шевченка» оприлюднили на сайті глави держави.
Відтепер до переліку номінацій додали декоративно-прикладне мистецтво. Також премію вручають за видатні досягнення у літературі, літературознавстві і мистецтвознавстві, публіцистиці і журналістиці, музиці, театрі, кіно та візуальному мистецтві.
Висувати кандидатів на конкурс у 2024 році можуть лише культурні інституції. Раніше рекомендувати твори та митців до участі могли експерти та члени Шевченківського комітету.
Також підвищили розмір грошової премії, яка становить 160 прожиткових мінімумів (близько 470 тисяч гривень).
Згідно з документом, Національна премія імені Тараса Шевченка є державною нагородою України за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення та демократизацію українського суспільства.
Комітет з Національної премії імені Тараса Шевченка є допоміжним органом, що забезпечує здійснення президентом повноважень із нагородження премією.
Національну премію можуть присудити громадянину України, іноземцю, особі без громадянства. Лавреата Шевченківської премії не можуть нагороджувати вдруге, також премію не вручають посмертно.
Указ набирає чинності з дня його опублікування.
Нагадаємо, що Національну премію України імені Тараса Шевченка 2024 року присудили:
- Сусані Джамаладіновій (Джамалі), артистці, — за альбом «Qirim»;
- Андрію Єрмоленку, художникові, — за серію художніх робіт «Ukrainian resistance // Український опір»;
- Дмитру Лазуткіну, поетові, — за книгу поезій «Закладка»;
- Євгену Малолєтці, Мстиславу Чернову, Василісі Степаненко, журналістам, — за серію журналістських матеріалів про облогу Маріуполя (репортажі, фото та відеорепортажі, розслідування та фільм «20 днів у Маріуполі»);
- Кармеллі Цепколенко, композиторці, — за кантати «Читаючи історію» за поезією Оксани Забужко, «Звідки ти, чорна валко, пташина зграє?» за поезією Сергія Жадана, Дуель-Дует для скрипки та контрабасу, Симфонію № 5;
- Ярині Чорногуз, поетесі, — за книгу поезій «[dasein: оборона присутності]»;
- Івану Уривському, режисерові-постановнику, Тетяні Овсійчук, художниці-постановниці, Сусанні Карпенко, хормейстерці, — за виставу «Конотопська відьма» за повістю Григорія Квітки-Основ’яненка Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.
Довідково: Національна премія України імені Тараса Шевченка заснована 1961 року. Вона є найвищою в Україні творчою відзнакою за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Присуджує відзнаку президент України на підставі рішення комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром