Митець-концептуаліст Іштван Кус презентував проєкт «Ти світло в собі» в галереї «Чотири стіни»
У Луцьку відбулася презентація виставки «Ти світло в собі». Це творчий проєкт, який певним чином відповідає на питання пошуку джерел віри й оптимізму як першочерговою потребою на індивідуальному та суспільному рівні у межах воєнного сьогодення.
Куратор, митець-концептуаліст Іштван Кус представив його разом з іншими учасниками в галереї «Чотири стіни», яка цього разу обрала своєю локацією Галерею мистецтв Волинської організації Національної спілки художників України (ВО НСХУ).
На презентації 6 вересня побувала й журналістка Район. Культура.
До експозиції, яку сформували в камерній Нижній залі галереї, увійшли відібрані творчі роботи поетеси Галини Яструбецької, художників Катерини Ганейчук, Наталії Сацик, Карини Арутюнян, Андрія Горбаля, Валентина Леуша, Олександри Беземської, Юлії Сави, Іштвана Куса.
Це люди різного віку, академічного й виставкового досвіду, царин творчості. Різні життєві й мистецькі досвіди, теми, техніки, серед яких акриловий живопис, енкаустика, лінорит з витинанкою, малюнок олівцями, цифрова фотографія, авторська мішана техніка, поезія на пластиковій поверхні. Що ж їх об’єднує?
Як пояснив автор проєкту Іштван Кус, «Ти світло в собі» – це художня ініціатива, спрямована на документування й поширення сучасного українського мистецтва, що осмислює війну в Україні з 2014 року й до сьогодні, в часи повномасштабного наступу. Ініціатива створена pop-up галереєю «Чотири стіни» й підтримана Волинською організацією спілки художників України.
«Мистецтво не дає відповідей, а навпаки – ставить питання. Куратор пропонує глядачам по-новому подивитися на образи, які, на перший погляд, здаються далекими від поточної реальності, та через призму набутого досвіду переосмислити їх», – йдеться в концепції проєкту.
Представляючи учасників виставки, голова ВО НСХУ Володимир Марчук зауважив, що кураторські проєкти Іштвана Куса вирізняються влучністю рефлексій на актуальні соціальні реалії й незмінно приваблюють багато вдумливої молоді. Митець щоразу залучає до співпраці нових цікавих особистостей з оригінальним баченням теми й сучасною реалізацією ідеї.
В результаті спрацьовує синергія ракурсів, форматів і технік, що дозволяє глядачеві поринути в інтелектуальне споглядання з пошуком власних відповідей на світоглядні питання.
Іштван Кус розповів про те, як прийшов до назви виставки. Виявляється, за початковим задумом це мало бути «Погасити світло в собі?».
«Це кожному таке питання – риторичне, або ж і не риторичне. Була ще думка, що це утопічна назва. Але це вибір кожного – що для нього є світлом, кожен має вирішити самостійно. Особлива вдячність – Валентину Леушу. Він зараз в Збройних силах України захищає нас, і також бере участь у виставці. Дякую всім учасникам проєкту!» – з короткою емоційною промовою виступив Іштван.
Творча робота Валентина – це відбиток «Луцьк» у техніці лінориту й витинанки.
«Я представляю роботу, яку вже давно намалювала, «Світло правди». Як сакральний художник я вважаю, що джерело, яке «підсвічує» наше життя, – це є Біблія, Святе Письмо. У своїй роботі я зобразила його червоним кольором – таким страждальним, нетипово світлим, а із сенсом бачення правди через страждання», – прокоментувала власну роботу мисткиня Наталія Сацик.
До участі в проєкті долучилася відома луцька поетеса, докторка філологічних наук, професорка, завідувачка кафедри української літератури Волинського національного університету імені Лесі Українки Галина Яструбецька. Вона звернула увагу гостей події на мінімалізм візуальних засобів, що не звузило, а навпаки – розширило наповнення змістом експоновані роботи.
«Оскільки Іштван – мінімаліст і любить говорити багато, послуговуючись мінімальними ресурсами, це мені надзвичайно імпонує, бо я цю ідею втілюю у своїх текстах – чим менше слів, тим більше сенсів. І тому – цей вірш… Іштван – той, хто працює з простором. Зазвичай люди сприймають те, що на поверхні. Іштван вміє витягувати глибину і продемонстрував, наскільки це можна показати на основі слова. Бо слово – просторове, слово – матеріальне, слово – глибинне, воно має третій вимір», – поділилася роздумами науковиця.
Частим гостем презентацій в Галереї мистецтв став київський мистецтвознавець Олег Сидор-Гібелінда, який з великою цікавістю спостерігає за культурно-мистецьким життям рідного міста. Зазвичай, він ділиться короткими яскравими історіями-ілюстраціями до подій, і цього разу він пригадав історію про зустріч української художниці Олександри Екстер з киянином Бенедиктом Лівшицем, що відбулася на початку ХХ сторіччя.
Той збирався їхати в Москву і Пітер «за справжнім мистецтвом». Натомість вона порадила йому поїхати в Чернянку – село на Херсонщині, де працювали митці-футуристи Бурлюки: «Натяк зрозумілий – сучасне мистецтво починається не в столицях, де в усіх очі «замилені», а на околицях, які буяють талантами. А стосовно цієї виставки, мені імпонує приємний лаконізм, де кожний художник старається зайвого не сказати».
Як і очікував організатор проєкту, експозиція викликала жваві обговорення, обмін враженнями у перших її глядачів. Люди тепло вітали митців, подовгу розглядали твори, спілкувалися, робили фото на згадку.
Виставка «Ти світло в собі» триватиме впродовж трьох тижнів для вільного огляду наживо шанувальниками сучасного українського мистецтва.
Фото Маши ПИЛИПЧУК та Володимира ДЗЮРБЕЯ
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром