Луцькі митці презентували виставку до Дня Незалежності України

25 Серпня 2024, 14:27
Луцькі митці презентували виставку до Дня Незалежності України РЕПОРТАЖ 809
Луцькі митці презентували виставку до Дня Незалежності України

У День Незалежності України в Галереї мистецтв Волинської організації Національної спілки художників України відкрили виставку, присвячену головному святу країни.

Її учасниками стали луцькі художники Леонід Литвин, Наталія Мелесь, Галина Черниш, Роман Петрук, Іштван Кус, Андрій Горбаль, Артем Лук’янчук та Інга Яловенко. На відкритті побувала журналістка Район.Культура.

«Волинські художники завжди чутливо реагують на суспільні події, особливо такі важливі й драматичні. На цій виставці автори висловили своє бачення різних аспектів воєнного часу, проблем, які зараз постали перед українцями: це і мовний вибір, духовність, наші втрати, надію й віру в Перемогу», – прокоментував експозицію голова ВО НСХУ Володимир Марчук.

Леонід Литвин «Інтерполіт з драконом»

Артем Лук’янчук «Мавка»

Олійний живопис, скульптура, авторські техніки, серед яких – плетена ікона, яка набула поширення  у воєнний час, коли люди вручну плетуть маскувальні сітки для захисників, – такі виражальні засоби використали учасники тематичного проєкту. 

Синьо-жовтий прапор, який сплели волонтери в галереї в перші дні повномасштабної війни, вже побував на кількох престижних мистецьких заходах в Україні та закордоном. Він прикрашав стіну знаменитої дзвіниці Белфорт в бельгійському місті Брюгге, де в 2022 році відбувався Тиждень українського мистецтва за участю волинян. Поряд – «Волинська Богородиця» луцької мисткині Галини Черниш.

Під час презентації автори поділилися історіями про те, як події «вели» їх до творчих задумів. 25 березня російські ракети знищили частину будівлі Академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Бойчука в Києві. Того дня там мали відбутися навчальні заняття зі студентами викладача Романа Петрука. Щаслива випадковість врятувала його від перебування в закладі в час бомбардування. Та велика частина творів, які зберігалися в сховищах закладу, була знищена. 

Митець представив дві роботи: «Розстріляне мистецтво» та «25.03.2024. Академія імені Бойчука після ракетного обстрілу».

Митець-концептуаліст Іштван Кус поділився історією про те, як він зустрів давнього приятеля, який втратив руку на війні. Це дуже його вразило й змусило шукати візуальний образ, лаконічний і влучний, без надмірного драматизму, для вираження ідеї втрат у широкому розумінні, які сьогодні переживають українці: втрати життя, здоров’я, родин і друзів, домівок. 

У центрі Малої зали розташована його скульптура «Нація 2022-2023» у вигляді милиці. На думку Іштвана, цей засіб підтримки по-своєму естетичний за своєю формою, аби нести ідею взаємодопомоги, пошуку речей, які допомагають витримати тягар війни. Тому він також звернувся до Благодійного фонду «СУПЕРЛЮДИ», щоб під час роботи цієї виставки організувати збір коштів на потреби військових і цивільних, які потребують якісне сучасне протезування.

Молодий художник Андрій Горбаль активно рефлексує в темі російсько-української війни, і цього разу він презентував твори «Вовчанськ» і «Один».

«На території Вовчанська люди селилися з давніх-давен. Це місто має довгу історію, починаючи з епохи неоліту, курганів ранньої бронзи, черняхівської культури, козацтва і, звісно, до сучасної України. Весь цей час Росія намагалася захопити ці території. Це стратегічно важливий напрямок у Харківській області, тому окупанти знову почали масовані обстріли у 2024 році. Вони хочуть повторити окупацію, використовуючи тактику «випаленої землі». Розповідаю про Вовчанськ, щоб він не повторив долю Бахмута та Авдіївки. А картина «Один» – про самотність під час війни, втрату людей, переосмислення цінностей, пошук себе в цей складний час, свій подальший вектор руху в цій реальності. Розпад себе на частини, прийняття рішень, пошук свого місця. Ти один... але ти впораєшся», – розповів художник.

Луцька мисткиня Наталія Мелесь відома своєю активною проукраїнською позицією та великою прихильністю до котиків. Ось і на цій експозиції вона вкотре підтвердила цю репутацію – тут є її твори «Українці, які все ще розмовляють російською» та «Навіть коти ненавидять росію».

«Я категорично проти всіх цих Достоєвських, Цоїв, російських класиків. Мені знайомі українці закидають, що я маю проти Цоя – він же ж був за свободу! Та я вважаю, що ми не маємо їх сунути за собою у своє життя, знати, цитувати, співати. Ми повинні знати своє – українське», – емоційно висловилася художниця.

Виставка до Дня Незалежності України триватиме в Малій залі Галереї мистецтв впродовж двох тижнів. У шанувальників творчості волинських митців, наших сучасників, є нагода оглянути всю експозицію наживо, поспілкуватися з авторами біля їхніх робіт.

Артем Лук’янчук «Мавка»

Коментар
20/03/2025 Середа
19.03.2025