Кіно, що об’єднує: в Ужгороді проходить третій міжнародний кінофестиваль «Кіно Сусідів»
У програмі п’ятиденного фестивалю «Кіно Сусідів» – фільми про Енді Воргола, вихідця з Мукачева у Голлівуді та румунську революцію, а також п’ять блоків короткометражних стрічок, зібраних у співпраці з польськими, чеськими, словацькими та угорськими фестивалями.
Фестиваль розпочався 7 серпня і триватиме в Ужгороді до 11 серпня. Про це організатори фестивалю розповіли журналістці Район.Культура.
«Ми проводимо фестиваль в Ужгороді уже втретє. Мета – познайомити місцеву публіку, глядачів із кіно тих країн, про які ми знаємо мало і хочемо, щоб і про нас знали за кордоном. Але спочатку ми повинні познайомимося із культурою тих, хто нас оточує», – зауважує проєктна менеджерка фестивалю «Кіно Сусідів» Катерина Янюк.
Зі слів Катерини Янюк, підбір програми на фестиваль, до якої входять повнометражні та короткометражні фільми, відбувається комплексно, щоб представити різні школи та формати, сучасні фільми та класику. Організатори співпрацюють з інституціями країн Вишеградської четвірки, які підтримують фестиваль та формують свої кураторські програми, щоб познайомити місцевого глядача з актуальними стрічками Словаччини, Угорщини, Чехії та Польщі.
«Зазвичай – це досить велика програма класики як української, так і закордонної. Цього року в межах ретроспективних показів, ми попросили місцевих експертів відібрати два фільми для перегляду. Наприклад, на другий фестивальний день відбувся показ стрічки «Горить моя панянко» 1967 року – сатирична комедія від Мілоша Формана, яка розповідає історію провінційного містечка в Чехословаччині. Для перегляду цей фільм відібрав український режисер, родом з Ужгорода Антоніо Лукіч. Так само за рекомендацією ужгородського журналіста та радіоведучого Олексія Уманського обрали стрічку Іштвана Сабо «Будапештські казки», – зазначає Катерина Янюк.
Організатори відзначають, що цьогоріч аудиторія дуже велика, порівняно з минулими фестивалями. Покази фільмів відбуваються мовою оригіналу з українськими субтитрами у двох локаціях: просто неба у дворику Ужгородського замку та в кінотеатрі Multiplex у ТЦ Pannonia. Вхід на фестиваль вільний за умови попередньої реєстрації.
«На другий день ми вже спостерігали аншлаги, аудиторія дуже велика і ми дуже щасливі. Стосовно показів просто неба, то навіть якщо реєстрація вже закрита, ми закликаємо приходити й рекомендуємо людям взяти з собою каремати чи розкладні стільчики, щоб було на що сісти для зручності перегляду фільму. Оскільки ми не можемо забезпечити усіх охочих місцями для сидіння», – розповідає Катерина Янюк.
У межах фестивалю «Кіно сусідів» в Ужгороді проводять і освітні події. Разом із запрошеними гостями з української та європейської кіноіндустрії обговорюються актуальні питання про глядацький досвід, ідеї та їх реалізацію, документальне кіно і кураторство на кінофестивалях.
Ознайомитися із програмою та розкладом фестивалю можна за покликанням.
Проєкт співфінансується урядами Чеської Республіки, Угорщини, Польщі та Словаччини в рамках Вишеградського гранту від Міжнародного Вишеградського фонду International Visegrad Fund, місія якого – просування ідей сталого регіонального співробітництва в Центральній Європі.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром