Ніхто не народжений для війни: у Луцьку актор та боєць Третьої штурмової бригади показав виставу про військових
До Луцька бійці Третьої штурмової бригади привезли документальну виставу «Ненароджені для війни». Показ відбувся 8 серпня на сцені Волинського академічного обласного театру ляльок.
Спектакль відвідала журналістка Район.Культура.
Автором та режисером вистави став художній керівник театру «Чорний квадрат» Анатолій Нейолов. Виконав її заслужений артист України, боєць Євген Авдєєнко. На фронт актор пішов у перший день повномасштабного вторгнення, а зараз через театр ділиться з аудиторією особистим досвідом служби та знаннями своїх колег.
До постановки увійшли кілька історій з життя військових, які, як розповів виконавець, довелося довго вибирати з-поміж тисячі інших.
«Більшість розказаних історій – не мої. Їх би зі задоволенням розповіли мої побратими, але сьогодні замість них це зроблю я. Чи правдиві всі ці історії? Так. Це суцільна, але наша правда. Можливо хтось би сказав: «Я бачу це під іншим кутом». Можливо. Але ми заплатили за ці історії нашим нервами й болем», – розповів актор та військовий Євген Авдєєнко.
Його моноспектакль – це ряд стендапів про побут, битви, стосунки з побратимами, віру і смерть на фронті. Це щирі зізнання, сповіді військових, які переконують глядачів, що вони залишаються такими ж людьми, як і у минулому цивільному житті, а не військові можуть стати ними, попри переконання, що вони не створені для героїчних подвигів.
«Я не народжений для війни. Та я взагалі на війні не зустрічав тих, хто був би для неї народжений. Серед побратимів були: шкільний вчитель, IT-фахівець, історик, трактористи та маркетологи, бізнесмени, власники пасік та СТО…» – сказав військовий.
Усіх їх з’єднала спільна праця, яку вони мають відслужити. Іншого вибору немає.
«Армія – це роботодавець, який платить високі, по мірках країни, зарплати. Армія платить тим, хто підвозить снаряди, платить сержанту з матеріального забезпечення, зв'язківцю, який налаштовує рацію… Третя штурмова бригада це розуміє, тому на її білбордах висить запрошення саме працювати в армії… З бонусів ти отримуєш почуття приналежності, привід для самоповаги, пільги та статус. Але проблема в тому, що чим вище ставлять нас на п'єдестал, тим менше людей хоче йти до нас…» – промовив він.
Євген Авдєєнко розповів глядачам про свій перший день війни та як вирішив піти на службу, забобони та гумор на фронті, хуліганство, великі та дрібні помсти росіянам, важливість відчувати любов від рідних попри відстань. Адже саме любов, переконує він, є найголовнішою для захисників. Вона є тим додатковим бронежилетом, «якого інколи носити значно важче».
«Часто питають: «А чи страшно на фронті?»... На фронті це нормально. Знаєте, як сказала наша посестра Фокс: «Я боюся йти в бій з тим, кому не страшно»... Коли ти потрапляєш на фронт, то розумієш, що всі страхи в голові. Побороти їх можна тільки пішовши на них і отримувати від цього задоволення й адреналін», – зізнався артист.
Дійові особи, яких відіграє Євген у спектаклі, різного віку, мають різні досвіди: це і 19-літній юнак, який до служби не встиг по-справжньому закохатися чи боєць, якому вдалося поговорити з Богом. Вистава урізноманітнена музичними вставками, часто для комічного ефекту. Та попри «мемні» етюди та відсутність драматизації життя військового, у виступі не втрачається зв’язок з суворою реальністю війни. «Ненароджені для війни» – не романтизація і не жалісливе відтворення мілітарного побуту.
«Люди в тилу думають, що якщо ти потрапляєш в армію, це одразу смерть. Ні. Майже всі розказані історії про живих людей, які зараз працюють на фронті… Смерть однакова, неконтрольована, некрасива, а головне – випадкова. Від неї не втечеш», – додав виконавець.
Наприкінці виступу Євген звернувся до аудиторії з порадою не боятися смерті, адже вона присутня не лише на фронті, а й в тилу.
«Бережіть себе і нічого не бійтесь. Не так важлива смерть, важливо як ви прожили це життя. Смерть від нас не залежить, а життя це те, що належить саме нам, розумієте? Тому його потрібно прожити гідно, щоб коли вас зустріне Бог, ви подивилися йому обличчя з легкою усмішкою і гідністю», – зазначив боєць.
Наступні гастролі з виставою заплановані до Львова, Білої Церкви, Вінниці, Хмельницького, Черкас, Полтави та Прилук. Всі зароблені під час показів кошти будуть переказані на закриття потреб Третьої окремої штурмової бригади.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром