Найкращі 20 сучасних екранізацій української літератури

03 Серпня 2024, 13:15
Кадр з фільму "Сторожова застава" ПІДБІРКА 3766
Кадр з фільму "Сторожова застава"

Книги – не сценарії для фільмів чи серіалів, проте коли немає часу на читання, а хочеться доторкнутися до прекрасного – на допомогу приходять кіноадаптації. 

Пропонуємо вашій увазі топ-20 сучасних українських екранізацій від Район.Культура.

 

Віддана

Знято за мотивами роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія»

Історія починається в Станіславові у другій половині 19 століття. Доктор Анґер втрачає в пожежі дружину, але вдається врятувати двох дівчат – рідну доньку Аделю і доньку хатніх робітників Стефанію. У момент розпачу доктор вирішує виховувати їх разом.

Минає 25 років. Дівчата виросли і так само нерозлучні, хоча Аделя тепер заміжня. Стефа ж веде господарство, втамовуючи свою пристрасть у кулінарії. Та вони досі не розуміють, хто вони одна одній: сестри та подруги, чи служниця та господиня. У калейдоскопі любові та ревнощів, подвійних смислів та таємниць грань між реальністю і вигадкою остаточно зникає. Красиві костюми, вишукані страви та безкінечні шпацери… Що ж станеться, коли ілюзія почне розвіюватися, а замість неї вималюється реальність?

Режисер-постановник: Христина Сиволап.

Автори сценарію: Аліна Семерякова в співпраці з Софією Андрухович.

У ролях: Маріанна Янушевич, Алеся Романова, Роман Луцький, Олександр Кобзар, Сергій Волосовець, Ада Роговцева, Катерина Кухар, Євген Янович, Наталя Васько, Ірма Вітовська, Важа Годердзішвілі, Себаст’ян Цибульський, Ясін Фараджаллах, Марина Кошкіна.

 

Захар Беркут

Знято за мотивами повісті Івана Франка «Захар Беркут»

1223 рік. Монгольська орда на чолі з ханом Бурундою рухається на захід, винищуючи все на своєму шляху. Дійшовши до високих Карпатських гір, військо зупиняється біля підніжжя. Однак вночі кілька місцевих мисливців – брати Беркути потайки пробираються в табір та звільняють полонених. Несамовитий від люті хан вирішує йти навпростець, щоб помститися і знищити карпатські поселення. Для цього він знаходить зрадника серед місцевих, який відкриває йому таємний прохід у горах. Однак невеличка громада гірських мисливців під керівництвом Захара Беркута має свій план, щоб назавжди зупинити багаточисельного ворога. 

Режисер: Ахтем Сеітаблаєв, Джон Вінн.

Автори сценарію: Ярослав Войцешек, Річард Ронат Ронатю.

У ролях: Алекс МакНіколл, Роберт Патрік, Поппі Дрейтон, Томмі Фленаган, Андрій Ісаєнко, Цегмід Церенболд, Олег Волощенко, Рокі Майерс, Аліна Коваленко, Єржан Нуримбет, Віктор Жданов, Елісон Дуді, Аян Отепберген, Олег Стефан, Олівер Тревена, Даулет Абдігапаров, Марина Кошкіна, Нуркен Туматаєв, Станіслав Лозовський та інші.



Я, «Побєда» і Берлін

Знято за мотивами повісті Кузьми Скрябіна «Я, «Побєда» і Берлін»

На початку 90-х музиканти-початківці були не вибагливі. Тож коли випала нагода обміняти старезну машину на шестисотий «мерс» вони погодилися не роздумуючи. Кузьма (Іван Бліндар) та його друг Бард (Володимир Гева) вирушають до Берліну. Вони їхатимуть на ледь живій «Побєді» аби у Німеччині поміняти її на омріяного мерседеса. На момент виїзду зі Львову до запланованого концерту залишилося три дні, тож хлопцям потрібно поспішати.

Пригодницьку комедію «Я, «Побєда» і Берлін» зняли за мотивами однойменної повісті Кузьми Скрябіна. Твір вийшов друком у 2006 році. 2008 року з’явилася аудіо книга, яку начитав сам автор. У серпні 2020 року компанія StarMedia за підтримки Держкіно розпочала роботу над зйомками повнометражного фільму. Режисером стала Ольга Ряшина («Секс і нічого особистого»). Понад півроку обирали актора на головну роль. Творці наголошують, що це не документальний фільм-біографія, а художній твір. Знімали у Львові, Києві та Берліні. У фільмі прозвучать кавери на відомі пісні Кузьми.

Режисер: Ольга Ряшина. 

У ролях: Іван Бліндар, Марія Стопник, Володимир Гева.

 

Чорний ворон

Знято за мотивами роману Василя Шкляра «Залишенець.Чорний ворон»

Стрічка розповідає історію життя та кохання Івана на прізвисько Ворон, якому випала доля стати учасником повстанського руху часів Холодноярської республіки. Одвічна жага українців до волі не дає головному герою залишатись осторонь важливих подій, які розгортаються у його селі. Саме тому він відважно жертвує спокоєм та сімейним затишком та починає запеклу боротьбу за незалежність рідної землі, волю та майбутнє українців та власної родини.

1922 рік. Колишній офіцер армії УНР приїздить разом із вагітною дружиною Тіною до батька на хутір недалеко від містечка Кам'янка. Вони сподіваються почати нове життя, отримати документи, якось адаптуватися до нової влади. Але вже на вокзалі вони стають свідками розвантаження новенького панцерника і свіженького полку ГПУ на чолі з Євдокімовим, що прибув на придушення холоднояців.

Іван дуже швидко розуміє, що в серці Холодноярської республіки втекти від війни не вдасться. Невдовзі Євдокімов арештовує пов'язаного з повстанцями Іванового батька, а його самого пробує завербувати і змусити втертися в довіру до повстанців. Іван постає перед дилемою – терпіти ганьбу і насильство над своєю сім'єю заради ілюзії миру, чи самому приєднатися до повстанців…

Режисер: Тарас Ткаченко.

У ролях: Тарас Цимбалюк, Павло Москаль, Азізбек Абдурашидов, Андрій Мостренко, Олексій Тритенко, Наталія Сумська.

 

Я працюю на цвинтарі

Знято за мотивами збірки оповідань Павла Бєлянського «Я працюю на цвинтарі»

35-річний Олександр (Віталій Салій) заробляє на життя виготовленням надгробків. Він не любить згадувати про своє минуле. Сьогодення його також не тішить. Особливо коли доводиться вирішувати проблеми доньки-підлітка. Цинічний одинак зі складним характером доволі комфортно почувається на кладовищі серед могил та квітів, хоча навіть тут доводиться щодня спілкуватися з людьми.

Комедійна драма «Я працюю на цвинтарі» знята у копродукції України та Польщі. У основу сюжету лягла однойменна книга Павла Бєлянського. Це збірка оповідань, об’єднаних спільною тематикою. Головний герой був вигаданий спеціально для зйомок фільму, у книзі його немає. Навесні 2019 року проект отримав грант від Українського культурного фонду у розмірі майже 15 мільйонів гривень, що склало 70% від кошторису. Загальний бюджет стрічки – 21,4 мільйони гривень. Написанням сценарію займався Олексій Тараненко, він же посів режисерське крісло. Для Тараненка це дебют на великому екрані.

Режисер: Олексій Тараненко.

У ролях: Віталій Салій, Вікторія Городецькая, Анна Іванова, Андрій Ісаєнко, Віктор Жданов, Олексій Тритенко, Римма Зюбіна.

 

Дике поле

Знято за мотивами роману Сергія Жадана «Ворошиловград»

Герман змушений повернутися у своє рідне містечко на Донбасі. Його старший брат зник, і тепер герою доведеться захистити сімейний бізнес – стару бензоколонку. Разом із нею – друзів дитинства та кохання у боротьбі проти тих, хто захоплює шматок за шматком землю, перетворюючи її на кукурудзяні поля та залізницю, котра нікуди не веде. Чим закінчиться ця іронічна та повна пригод подорож крізь Дике Поле?

Режисер: Ярослав Лодигін.

Автори сценарію: Наталя Ворожбит, Сергій Жадан, Ярослав Лодигін.

У ролях: Олег Москаленко, Володимир Ямненко, Георгій Поволоцький, Олексій Горбунов, Руслана Хазіпова, Євгенія Муц, Роман Халаїмов, Ігор Портянко та Сергій Жадан. 

 

І будуть люди 

Знято за мотивами роману Анатолія Дімарова «І будуть люди»

Українська драма розповідає про непросте життя українських людей у період 20–30-х років минулого століття. Він занурює  у сімейні драми, де на перетині суспільних проблем, кохання, сім’ї та пристрастей вирішується доля кожного героя. Серіал «І будуть люди» познайомить із 12 головними персонажами, які переживають випробування протягом багатьох років. Вони стикаються з найрізноманітнішими проблемами того часу – суспільними, політичними та культурними. Попри це, кожен герой історичного фільму прагне жити своїм життям. Герої закохуються, піддаються внутрішнім сумнівам, шукають своє місце в цьому світі та часто роблять неправильний вибір.

Режисер: Аркадій Непиталюк

Автори сценарію: Тетяна Щегельська, Тарас Антипович, за романом Анатолія Дімарова «І будуть люди»

У ролях: Остап Дзядек, Акмал Гурєзов, Олена Борозенець, Катерина Григоренко, Віктор Жданов, Костянтин Темляк, Олександр Піскунов, Олександр Мавриць, Макар Тихомиров, Анна Тамбова, Віталій Ажнов, Аліна Костюкова, Ігор Колтовський

 

Червоний

Знято за мотивами роману Андрія Кокотюхи «Червоний»

1947 рік. У страшну м’ясорубку сталінських таборів потрапляє воїн УПА Данило Червоний, де мусить пройти крізь пекло і нелюдські умови каторги, переслідування  кримінальних ватажків, підлість, зраду  і відчай. Данило знаходить в собі сили протистояти репресіям начальника табору і робить відчайдушну спробу вирватися на волю, піднявши перше повстання у таборі.

Режисер: Заза Буадзе

У ролях: Микола Береза, Олег Шульга, Любов Тищенко, Олександр Мавріц, Володимир Шпудейко, Ігор Колтовський, Олег Стефан

 

Спіймати Кайдаша

Знято за мотивами повісті Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім'я» 

Як живе скандальна родина у сучасному селі Семигори біля Богуслава? Не без пригод. Старий Омелько зі старшим сином Карпом заробляють тим, що ремонтують зношені автомобілі односельців. Маруся, головна господиня в будинку, у серіалі «Спіймати Кайдаша» у першій серії займається худобою та дрібними тваринами у дворі, згадуючи золоті дні, коли працювала куховаркою біля голови. А романтик Лаврін щойно повертається з армії, зголоднілий за коханням і дівочою ласкою. Багато потенційних наречених вже поклали око на двох міцних героїв кіно і всіма силами намагаються звернути на себе їхню увагу. Та тільки в одного в голові є карбюратори, а в іншого – вітер. Цікаво, на кого поклали око самі брати? Покаже серіал.

Режисер: Олександр Тіменко.

Сценарист: Наталія Ворожбит.

У ролях: Віктор Жданов, Ірина Мак, Тарас Цимбалюк, Григорій Бокланов, Антоніна Хижняк, Дарина Федина, Юлія Врубльовська.

 

Я і Фелікс

Знято за мотивами біографічного роману Артема Чеха «Хто ти такий?».

У провінційному містечку у пострадянській Україні Ольга (Анастасія Карпенко) виховує сина Тимофія. Батько хлопчика постійно кудись зникає, тож Тимофій його майже не знає. Коли у бабусі з’являється новий супутник життя Фелікс (Юрій Іздрик), хлопчик швидко знаходить з ним спільну мову. Харизматичний старий ніколи не відмовляється від чарки та часто згадує як воював у Афганістані. Фелікс не соромлячись ділиться з малим своєю життєвою мудрістю та завжди й в усьому захищає його.

Драма «Я і Фелікс» є дебютною повнометражною художньою стрічкою режисерки Ірини Цілик («Земля блакитна, ніби апельсин»). У основу сюжету ліг біографічний твір «Хто ти такий?» Артема Чеха, чоловіка режисерки. На роль харизматичного та самобутнього Фелікса запросили не менш яскраву особистість: Юрія Іздрика – поета, письменника та культуролога з Калуша Івано-Франківської області. Тимофія втілювали три різні актори різного віку – Андрій Чередник (син режисерки), Владислав Балюк та Володимир Гладкий.

Режисер: Ірина Цілик

У ролях: Юрій Іздрик, Андрій Чередник, Владислав Балюк, Анастасія Карпенко, Галина Веретельник-Степанова, Андрій Ісаєнко, Олександра Семенко, Володимир Гладкий. 

 

Сторожова застава

Знято за мотивами роману Володимира Рутківського «Сторожова застава» 

Сонячне затемнення активізує магічний портал часу. Звичайний хлопець Вітько потрапляє з 21 століття на тисячу років назад. Так починається його небезпечна, сповнена пригод подорож. Попереду смертельні небезпеки, чорна магія, зустріч з новими друзями і справжніми героями билин – богатирями: юним Олешком, могутнім Іллею та суворим Добринею – все це у супроводі вражаючих візуальних ефектів. Вітько опиняється в самому епіцентрі неймовірних подій, вступає в битву з міфічним істотами і  дізнається, що таке справжня хоробрість.

Режисер: Юрій Ковальов

У ролях: Даниіл Каменський, Єва Кошева, Роман Луцький, Олег Волощенко, Олександр Комаров, Георгій Дерев'янський, Слава Красовська, Наталія Сумська, Єржан Нуримбет, Єрболат Тогузаков

 

Мавка.Лісова пісня

Створено за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» 

Чарівний світ давнього лісу, неймовірні пригоди та фантастичні герої, про яких скоро дізнається весь світ! Мавка – душа лісу, вона – сама природа, складна і суперечлива: може бути ніжною і люблячою, може бути лютою і гнівною, але головне – завжди прагне до миру і гармонії. Історія про магічну силу кохання, яке об’єднує, рятує та дарує життя.

«Мавка. Лісова пісня» – повнометражний анімаційний фільм української студії Animagrad (FILM.UA Group) за мотивами однойменної п’єси Лесі Українки, українських міфів і культурних традицій, який зараз знаходиться на стадії творчого виробництва. Самобутній та неповторний образ Мавки здатен посісти гідне місце серед низки всесвітньо відомих жіночих персонажів казкової анімації, а сюжет мультфільму буде зрозумілий широкій аудиторії та зацікавить дорослих універсальністю тем, а дітей – пригодами та гумором.

Режисери: Олег Маламуж, Олександра Рубан.

Сценарист: Ярослав Войцешек.

Зіркові голоси героїв: Артем Пивоваров, Олена Кравець, Юлія Саніна (фронтвумен The Hardkiss), DZIDZIO (Михайло Хома).  

 

Століття Якова

Знято за мотивами роману Володимира Лиса «Століття Якова» 

Серіал «Століття Якова» – міні-серіал для тих, хто хоче повчитися на життєвій історії. Звичайний селянин, Яків, за 100 років пережив багато чого на землі, адже саме стільки він і прожив. Його життя бачило кілька епох і наповнене сміливістю, злетами, падіннями, великою любов'ю. Події серіалу відбуваються на Заході, де раніше панували поляки. Сюжет несе в собі дві паралельні лінії – перша, молоді роки Якова. І друга – сьогодення. Історичний серіал змушує замислитися про багато речей, зробити переоцінку пріоритетів, почати цінувати життя. Телесеріал вражає своєю пізнавальністю, вдумливістю і епічністю.

Режисер: Бата Недич.

Актори: Роман Луцький, Станіслав Боклан, Ганна Топчий, Наталя Доля, Людмила Загорська.

 

Кава з кардамоном 

Знято за мотивами роману Наталії Гурницької «Мелодія кави у тональності кардамону» 

Юна і мрійлива Анна живе у домі свого дядька та його дружини. Дівчина не поспішає виходити заміж, адже вірить, що одного разу зустріне чоловіка зі своїх дівочих мрій… Але вона ще навіть не здогадується, що саме кохання принесе їй багато страждань. До сусіда Анни Вітольда приїжджає його племінник Адам Родзінський, і дівчина відразу звертає на нього увагу. Імпозантний, солідний і практично їй в батьки годиться – серце героїні фільму про любов завмирає щоразу, побачивши Адама. Але чи відповість чоловік взаємністю юній шанувальниці? Покаже український серіал.

Режисерка: Марина Степанська.

Сценаристки: Ольга Кржечевска, Наталія Яковлєва, Наталія Уварова.

У ролях: Олена Лавренюк, Павло Делонг, Олена Лазович, Олег Мосейчук, Леся Самаєва, Анастасія Остреїнова, Тарас Цимбалюк, Ніна Грива, Ірина Мельник, Софія Бровко, Наталя Сербезова, В’ячеслав Бабенков, Олександр Логінов, Юліана Барташ, Катерина Рубашкіна, Віталій Ажнов.

 

Припутні

Знято за мотивами п'єси Романа Горбика «Центр» 

Коли на околиці Ніжина таксист Юра (Дмитро Хом'як) підібрав чергових пасажирів, він ніяк не очікував заїхати так далеко. Поступливішим його зробили красиві ноги Свєтки (Юлія Врублєвська), яка разом зі своєю мамою Людмилою (Олена Узлюк), їде провідати бабусю в село Припутні. Збіг обставин змушують Юру залишитися в селі на ніч. Тим часом жінки зайняті своєю улюбленою справою – з'ясуванням стосунків. Здається, цей день змінить багато в долі героїв.

Фільм «Припутні» його творці характеризують як житейську комедію. Показані в картині переживання людей в рівній мірі властиві як столичним жителям, так і людям з глибинки. Сценарій написали Аркадій Непиталюк і Роман Горбик. Режисурою зайнявся Непиталюк. У якості саундтреків до фільму використовували пісні гурту «Воплі Відоплясова» – як улюблені хіти так і маловідомі композиції. Частково фільм профінансований Держкіно, а загальний його бюджет склав 10 мільйонів гривень.

Режисер: Аркадій Непиталюк.

У ролях: Дмитро Хом’як, Ніна Набока, Олена Узлюк, Юля Врублєвська.

 

Іван Сила

Знято за мотивами роману Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу»

Фільм «Іван Сила» оповідає незвичайну історію життя Івана Фірцака, який народився в червні 1899 року в селі Білки Іршавського району на Закарпатті. У 18 років він став артистом чехословацького цирку і побував у 64 країнах світу, дивуючи всіх своїми перемогами. Чемпіон Чехословаччини з важкої атлетики та боротьби, чемпіон Європи з культуризму. За неймовірну силу він отримав прізвисько Іван Сила – Кротон.

Іван Фірцак виграв чимало поєдинків з відомими борцями світу. З рук британської королеви він отримав шолом і пояс, оздоблені золотом та діамантами. Американська преса називала його найсильнішою людиною XX століття. 1937 року в самому розквіті своєї слави він повернувся на Батьківщину.

Режисер: Віктор Андрієнко.

У ролях: Дмитро Халаджи, Віктор Андрієнко («ТойХтоПройшовКрізьВогонь»), Ігор Письменний («Бригада»), Ольга Сумська («Роксолана»), Євгеній Паперний («Острів скарбів»), Василь Вірастюк та інші.

 

Довбуш

Знято за мотивами роману Василя Карп’юка «Довбуш.Гідність або забуття» 

Карпати. Початок 18 століття. Жорстоке правління польської шляхти змушує гуцулів тікати в гори. Двоє братів, Олекса та Іван Довбуші, опиняються поза законом і стають опришками. У пошуках помсти панам за вбивство батьків Довбушів, брати стають ворогами один одному. Один прагне грошей, другий – справедливості. Гуцули починають повстання, яке очолює Олекса. Шляхта робить усе можливе, аби знищити Довбуша. Але він їх перехитрив. І розрослася легенда про карпатського лицаря. Легенда, що надихає покоління тих, хто бореться за свободу рідної землі. Про силу і любов Олекси Довбуша, про зраду і кривду. Про те, як він жив і як обманув смерть.

Режисер: Олесь Санін.

Сценаристи: Пол Волянський, Олесь Санін, Василь Портяк, Максим Черниш.

У ролях: Сергій Стрельников, Олексій Гнатковський, Дар’я Плахтій, Матеуш Косьцюкевіч, Агата Бузек, Петро Жирун, Павло Жирун, Дмитро Вівчарюк, Роман Ясиновський, Ростислав Держипільський, Олександр Мавріц.

 

Політ золотої мушки

Знято за мотивами збірки оповідань Богдана Волошина «Бурачковицікі хроніки» 

Маленька дівчинка-поетеса, яку тато називає хлопчачим ім'ям «Микола», розповідає три історії, що трапилися в її селі: про футбольний матч, про весілля і про дивний заповіт. Микола знає все, тому що їй розповів про це дід – що брехати негарно, що хлопця, щоб він був завжди вірний, потрібно перевести через воду, що кіно в небі набагато цікавіше, ніж в кінотеатрі, і що людське життя подібне польоту золотий мушки над вогнем – таке ж яскраве і таке ж коротке.

Режисер: Іван Кравчишин.

У ролях: Олег Цьона, Богдан Юсипчук та інші.



Між нами

Знято за мотивами роману Соломії Томащук «Між нами» 

«Між нами» – глибокий, чуттєвий і захоплюючий психологічний трилер про вибір, який доводиться робити між близькими та мораллю, коли іншого варіанту розвитку подій не існує. Дві головні героїні фільму, Саша та Аня, змушені цей вибір зробити: Саша щодо власного чоловіка, Аня – до сина. Драматизм ситуації загострюється, коли один несподіваний випадок докорінно змінює все. «Між нами» – це відверте кіно про перетин дуже різних жіночих доль, яких об’єднує спільна таємниця. Стрічка пропонує складний і неоднозначний погляд на сімейні цінності та торкається незручних питань.

Режисер-постановник: Соломія Томащук.

Сценаристи: Соломія Томащук, Юрій Дунай.

У ролях: Анастасія Пустовіт, Ірма Вітовська, Дмитро Сова, Євген Єфремов, Михайло Дзюба, Сергій Детюк, Євгеній Ламах.

Коментар
07/09/2024 Субота
07.09.2024
06.09.2024
05.09.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром