«Під ковпаком окупантів»: книгу про шістдесятників відзначили премією

28 Липня 2024, 15:01
«Під ковпаком окупантів»: книгу про шістдесятників відзначили  премією 402
«Під ковпаком окупантів»: книгу про шістдесятників відзначили премією

Всеукраїнську літературну премія імені Михайла Слабошпицького за 2024 рік присуджена письменнику Богдану Гориню за двокнижжя «Під ковпаком окупантів». 

Про це повідомила голова журі Світлана Короненко-Слабошпицька для Української літературної газети.

Документальне двокнижжя есеїв «Під ковпаком окупантів» вийшло 2024 року у видавництві «Ярославів вал». Тираж всього  100 примірників, тому видання вже є раритетом.

У цьому творі на широкому тлі подій, які відбувалися в другій половині XX ст. в СРСР і його складовій частині –  УРСР, попри велику кількість дійових осіб, у центрі уваги Богдана Гориня – працівник Житомирської обласної друкарні, талановитий поет і прозаїк Анатолій Шевчук (1937–2015). Автор аналізує фактори, які вплинули на моральне, творче й світоглядне формування письменника й громадянина, відстежує його творчу, естетичну й політичну еволюцію, роль у його вихованні батьків, прочитаних книг, спілкувань з братом Валерієм, з колом близьких людей, аналізує причину арешту Анатолія Шевчука органами КГБ, розкриває непохитність його волі й моральних засад під час перебування в тюрмі.

«Після «студій» у російському концтаборі Анатолій Шевчук повернувся додому людиною із державницьким мисленням. Табірні враження лягли в основу його книжки «Чорний човен неволі». Чимало уваги у творі Богдан Горинь приділив і молодшому братові Анатолія –  Валерію Шевчуку», – прокоментувала своє рішення голова журі.

Горинь Богдан Миколайович – письменник, мистецтвознавець, бібліофіл, громадський та політичний діяч, активний учасник національно-демократичного та правозахисного руху опору 60–80-х рр. ХХ ст., співорганізатор виготовлення та розповсюдження самвидавної літератури антирадянського націоналістичного спрямування, народний депутат Верховної Ради України двох скликань, лауреат Шевченківської премії. Як і багатьох інших шістдесятників, його не оминули брежнєвські мордовські концентраційні табори.

Церемонія нагородження відбудеться 8 серпня о 16 годині у Національному музеї літератури України.

Довідково: Михайло Слабошпицький помер у 2021-му році на 74-му році життя. Його родина та Національна спілка письменників України заснували літературну премію на його честь.

 

Коментар
07/10/2024 Понеділок
07.10.2024
06.10.2024