Художниця Вікторія Федина презентувала виставку «Марка України. Луцьк»
Архітектурні пам’ятки, унікальні місця, відомі люди міста стали візуальними акцентами на виставці «Марка України. Луцьк» мисткині, графічної дизайнерки Вікторії Федини.
Відкриття проєкту відбулося 26 липня в Малій залі Галереї мистецтв Волинської організації Національної спілки художників України. На події разом з авторкою, її друзями й колегами-художниками, шанувальниками графічного мистецтва побувала журналістка Район.Культура.
Художниця Вікторія Федина народилася і працює в Луцьку. Рідне місто стало головним натхненням в її творчості. Кілька років тому вона разом з подругами-мисткинями, учасницями творчої спільноти «10 платформа» Наталею Сацик та Іриною Корчук зробили виставку графічних робіт з присвятою Луцьку. Саме тоді народилася ідея формату марки – лаконічного, водночас акцентуалізованого й впізнаваного образу, який можна популяризувати й широко розповсюджувати в країні.
«У 2020 році це були перші марки, які були експоновані саме в цьому залі. Відтоді виникла ідея створити проєкт «Марка України», який зберігатиме та популяризуватиме культурну спадщину України у творах мистецтва. Це особливо актуально під час війни, коли ми бачимо, як пам’ятки руйнують. Народжувалися ідея – я їх ескізувала та планувала створити. Почала я з рідного Луцька. Пізніше це стане масштабним проєктом про міста України та серією марок. Окрім того, я хочу популяризувати станкову графіку, бо це «крафтовий» вид мистецтва, який можна порівняти з чорно-білим фільмом або класичною музикою. Для мене це ціла філософія і навіть медитація, що спонукає до глобальних роздумів», – поділилася авторка думками з першими глядачами виставки.
«Вікторія – талановита художниця, активна учасниця групових виставок, інших мистецьких подій в нашій Галереї мистецтв спілки. Я хочу привітати її з таким чудовим задумом!» – привітав колегу голова ВО НСХУ Володимир Марчук.
Мисткиня тепло подякувала своїм наставницям – педагогиням Луцької художньої школи Людмилі Салинській та Вірі Конській, яким вдалося прищепити перші навички малярства, виховати відчуття краси й естетики в обдарованої дівчини. Жінки сердечно привітали Вікторію зі змістовною виставкою, розповіли, що уважно стежать за творчим поступом вихованки й побажали подальшого успіху в реалізації задуму.
«Я дуже рада, що Вікторія закінчила вищу школу й стала не тільки дизайнеркою, а й пішла в образотворче мистецтво. Виставка ця – дуже солідна, пристойна. Вітаю тебе!» – звернулася до художниці Людмила Салинська.
«Ми завжди дуже радіємо успіхам наших учнів, і в школі всі діляться новинами про них. Ти знайшла свій образ, свою «фішку». І ти – велика молодчина, що займаєшся станковою графікою», – зауважила Віра Конська.
«Ми давні друзі, разом вчилися у Львівській академії мистецтв, і вже тоді її дипломною роботою Вікторії був каталог міста Луцька. Вона дуже любить Луцьк, і це дійсно її тема – рідне місто, наша земля. Де б вона не була, вона завжди з радістю розповідає про нашу архітектуру, настрій, особливості… Я дякую тобі, що ти так багато приділяєш цьому уваги, популяризуєш – нас! Дякую за твій талант!» – відгукнулася про подругу-колегу мисткиня Наталія Сацик.
В експозиції представлені 16 робіт-візуалізацій у формі поштової марки як знаку державної цінності. На яких можна побачити Луцький замок, собор святих Петра і Павла, будинок-вернісаж скульптора Миколи Голованя, залізничний вокзал Луцька, інші локації-родзинки міста, а також портрет поетеси Лесі Українки. Чіткі лінії, стримана сіро-чорна колірна гама з єдиним голубим акцентом, що символізує річку Стир як частину географічного й історичного ландшафту древнього Лучеська.
Прикметно, що саме ліногравюра стала тим інструментом, який допоміг авторці надати образам монументальності, передати їхню стійкість попри соціальні потрясіння різних століть. Лаконічний і водночас насичений образ створює ефект «занурення» в просторі й часі, вражає витонченістю й майстерністю вмілої руки художниці.
Перші глядачі виставки Вікторії Федини тепло сприйняли презентовані твори: авторку вітали з успіхом, бажали подальшого творчого поступу, а також жваво обмінювалися враженнями про побачене. Серед гостей події були художники-спілчани Тетяна Ядчук-Богомазова, Світлана Костукевич, Катерина Ганейчук, Катерина Слота, а також вільні митці, друзі й шанувальники творчості мисткині.
Виставка «Марка України. Луцьк» Вікторії Федини відкрита для вільного огляду наживо в Малій залі Галереї мистецтв спілки художників упродовж трьох тижнів.
Фото Олега БУРЛАКИ, Маші ПИЛИПЧУК
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром