На фестивалі архітектури у Лондоні презентували лялькові будинки, змайстровані українськими переселенцями

У Лондоні в дизайн-центрі EH Smith Design Centre презентували діорами з взуттєвих коробок, створені українськими дітьми, підлітками та молодими людьми, які були змушені покинути свої домівки внаслідок повномасштабного вторгнення Росії.
Інсталяція називалася «Переосмисли свого сусіда» і була частиною Лондонського фестивалю архітектури та Тижня біженців у Великій Британії, що проходив у червні. Про це повідомили The Architect's Newspaper.
Програму очолив The Giant Dolls' House Project — арттерапевтична майстерня, заснована архітекторкою Катею Де Хаас дев'ять років тому. Де Хаас вперше зацікавилася мініатюрними будинками, коли закінчувала докторську дисертацію. З 2014 року Де Хаас проводить майстеркласи для дітей у Дубаї, Північній Кароліні, Гоа, Йорданії, Борнмуті, а тепер і в Лондоні.
На виставці «Переосмисли свого сусіда» представили діорами, створені українською молоддю в Лондоні, а також привезені з Харкова.
Українська архітекторка і педагогиня Марія Русанова провела майстер-класи в Харківському національному університеті ім. О. М. Бекетова, до участі в яких запросила підлітків.
«Всі діорами мали абсолютно різні напрямки», – сказала Русанова.
Один з макетів, виставлених у Центрі дизайну EH Smith у червні минулого року, зробила людина, яка провела кілька днів під землею в харківському метрополітені. Русанова розповіла, що багато інших дітей вирішили зосередитися на домашньому просторі.
«Одна дівчинка відтворила момент, коли вона їла морозиво з мамою на кухні, коли раптом над їхніми головами пролетів військовий літак, що є жахливим і гучним досвідом. Тому їм довелося присісти на землю. Дівчинка особливо запам'ятала, як впустила морозиво і побачила, як воно тане на підлозі. Інша дівчинка зробила модель, розділену між двома просторами: її будинком і підвалом її будинку. У гарні дні вона жила у своєму будинку і могла дивитися у вікно. Коли Харків бомбили, їй доводилося годинами сидіти в бомбосховищі в підвалі – холодному і сирому місці, яке обігрівалося батареєю», – розповіла Марія.
Для Жені Губкіної, архітекторки та викладачки з Харкова, яка зараз мешкає в Лондоні, ця вправа є і терапевтичною, і архітектурно привабливою з педагогічної точки зору. Вона пам'ятає, як спостерігала, як її донька-підліток Кіра створювала власну діораму.
«Це надзвичайно цікава методика, особливо як інструмент для роботи з травмою, – поділилася Женя.

Травма, про яку говорить Женя, походить від постійних переїздів, які вона та її сім'я пережили від початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році. Коли все почалося, вона жила в Харкові, а потім переїхала до Львова зі своєю донькою-підлітком Кірою заради безпеки.
Згодом вони знову переїхали із заходу України до Лондона.
«Я пам'ятаю, як стояла на польсько-українському кордоні і думала про себе: «У мене є два варіанти між двома різними типами травми. Я можу пережити травму від життя в зоні бойових дій, якщо залишуся, або можу отримати травму від імміграції», – поділилася архітекторка.
У відповідь на цей досвід донька Жені, Кіра, представила три різні домівки, в яких вона жила – у Харкові, Львові та Лондоні.
«Спостерігаючи за тим, як Кіра конструює спогади про дім, я ледь не розплакалася. Вона зосередилася на дійсно конкретних речах, таких як вікно у нашій вітальні в Харкові та графіті українського художника Гамлета «Час чує нас», – сказала Женя.
Женя, Марія та Катя також помітили, як майстер-класи з діорами сприяють підвищенню обізнаності та емпатії між українською молоддю та дітьми з інших країн.
«Одна зі студенток вирішила покласти палестинський прапор у свою коробку з-під взуття. Через ці війни вона відчула, що палестинські діти є її сусідами», – додала Женя.
Для Марії Русанової спостерігати за тим, як підлітки виконують цю вправу, було зціленням.
«На війні твої сусіди постійно змінюються. Багато з тих, хто брав участь у цьому семінарі, втратили сусідів, або зустріли нових, коли переїхали. Діорами – це цікавий спосіб з'єднати людей з їхніми новими сусідами і поділитися спогадами».
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром