Борчиня за українську мову, науковиця, противниця фемінітивів та ЛГБТ: що відомо про Ірину Фаріон
У Львові вбили мовознавицю та колишню народну депутатку Ірину Фаріон. Вона померла у лікарні, отримавши важкі поранення, внаслідок пострілу. Жінці було 60 років.
Це сталося 19 липня. Злочин кваліфікували як умисне вбивство, нападника шукають. Район.Культура розповідає, чим відома діячка.
Біографія
-
Навчання
Ірина Фаріон народилася 29 квітня 1964 року в місті Львів у родині бібліотекарки Ярослави та слюсаря Дмитра Фаріонів. Навчалася у Львівській середній школі, а згодом вивчала українську філологію у Львівському державному університеті імені Івана Франка. До 1991 року очолювала Центр україністики на кафедрі фольклористики.
З 1990 років Ірина Фаріон почала викладати у Львівській політехніці, де пропрацювала 30 років. Обіймала посаду професорки кафедри української мови.
З вересня 1978 року була членкинею Всесоюзного Ленінського комуністичного союзу молоді. Протягом чотирьох років була членкинею комсомольського бюро групи. У 1980 роки очолювала гурток загального мовознавства та марксистсько-ленінської естетики. Як членкиня факультетського «Клубу інтернаціональної дружби», проводила бесіди з іноземними громадянами «з метою кращого вивчення ними російської мови».
-
Комуністична партія
З квітня 1988 року і до 1989 року була членкинею Комуністичної партії Радянського Союзу. Згодом ці факти Ірина Фаріон заперечувала, на питання журналістки одного з телеканалів, як вона прокоментує публікацію документів, які підтверджують її членство в комуністичній партії, Фаріон засміялася і сказала: «Ніяк. Орлиця не звітує перед гієнами».
-
Наукова діяльність
У 1996 році мовознавиця захистила кандидатську дисертацію на тему «Антропонімійна система Верхньої Наддністрянщини кінця XVIII – початку XIX століття (прізвищеві назви)» і здобула ступінь кандидатки філологічних наук.
15 вересня 2015 року захистила докторську дисертацію на тему «Суспільний статус староукраїнської (руської) мови у XIV – XVII століттях».
Загалом до наукового доробку Ірини Фаріон входять сім монографій, посібник, три монографії у співавторстві, понад 150 наукових статей та праць.
Упродовж 1998-2004 років очолювала мовну комісію «Просвіти» НУ «Львівська політехніка». З 1998 року є організаторкою щорічного мовно-мистецького конкурсу серед студентів та учнів «Мова – твого життя основа».
Також Фаріон була авторкою відеопроєктів «ПротиАнглізм», «ПолітОгляд» та серії лекцій «Курси з культури української мови» на платформі YouTube. У 2019 році започаткувала на телеканалі НТА проєкт про «Ген українців».
Діячка була лауреаткою багатьох премій та конкурсів, зокрема Всеукраїнської премії імені Бориса Грінченка, премії імені Івана Огієнка за наукові досягнення та премії імені Олекси Гірника.
-
Депутатська діяльність
З 2005 року Фаріон була членкинею ВО «Свобода». У 2012-2014 роках була народною депутаткою України VII скликання. Також була головою підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради з питань науки та освіти.
Захист української мови та скандали
-
Урок грамотності в дитсадку
У 2010 році до Міжнародного дня рідної мови як депутатка Львівської облради від «Свободи» Ірина Фаріон провела у дитсадку №67 «урок грамотності» і засудила «зросійщення українських імен».
«Ніколи не кличте Марічку Машею, бо якщо вона Маша, то це форма не наша, хай їде туди, де ці Маші живуть. Якщо хтось Петрика обізвав Петьою, то це не український хлопчик, він мав би забратись або навчитись, як правильно українською мовою називатись», – заявила тоді Ірина Фаріон.
У інтерв’ю виданню «Главком» жінка розповіла, що через ту історію із садочком її викликали на допит в управління по боротьбі з організованою злочинністю.
Також Ірина Фаріон у тому ж коментарі зазначила, що розмовляти українською – означає панувати.
«Це означає – мати свою гармату. Це означає – очолювати далекобійну артилерію. Це означає жити у непоборній фортеці. Це означає – ні від кого не залежати. Це означає – окреслити навколо себе чарівне коло, через яке не переступить ніхто. Чому? Тому що це мій спосіб думання, а в мій спосіб думання зазирнути не може ніхто, крім мене самої. Тобто з допомогою мови я виявляю свою неповторність».
-
Звернення до Азарова про незнання української мови
Під час депутатської діяльності на першому засіданні Ради, на якому переобирали прем'єра Азарова, Фаріон звернулася до нього із критикою за незнання української.
«Товаришу Азаров, ваш кабмін ініціював скасування обов'язкове дублювання фільмів українською мовою. Чи комфортно вам проживати у світі серед українців, яких ви не сприймаєте і не шануєте. Уся країна вправляється в коміксах з вашого мовлення, як допомогти вам у цій проблемі опанувати подай на елементарному рівні мову українську? Я бачу цю проблему у двох контекстах. Мову не знають ті, які або політично упереджені, або розумово відсталі. Отже, у якій системі координат перебуваєте ви», – сказала тоді політикиня.
-
Коментар щодо нападу на військового в Маріуполі
У 2018 у коментарі на інцидент, під час якого українському військовому в одній з кав’ярень Маріуполя зламали щелепу через українську мову, Фаріон радила «давати в щелепу кожному москворотому».
«Якби українці просто ногою давали в щелепу кожному москворотому, то війна стала б перемогою давно. А так поки що наших б'ють. А дуже сильно повинні бити ми», – написала Ірина Фаріон.
Після початку повномасштабного вторгнення, 26 січня 2023, Фаріон в одному з інтерв’ю заявила, що є «причинно-наслідкові зв’язки» між російськими злочинами у Маріуполі та тим, як голосували місцеві жителі на виборах і якою мовою розмовляли.
«Та ви що? Росія винна? А вони мозок по дорозі загубили?» – заявляла Фаріон, підкреслюючи, що людям слід було голосувати за «притомні» політичні сили.
-
Боротьба проти англіцизмів в українській мові
Ірина Фаріон виступала також проти англіцизмів в українській мові та навіть записала цикл коротких відеороликів «Протианглізми», де радила очищувати українську мову від слів англійського походження. Вона стверджувала, що якщо українці «запустять сюди англійську так, як вони запускають московську, то вони, знову ж таки, будуть залежні від іншого пана і господаря».
-
Обурення законопроєктом про узаконення одностатевих шлюбів
Обурювалась Ірина Фаріон і законопроєктом №9103 «про реєстровані партнерства», авторства Інни Совсун, що передбачав узаконення одностатевих шлюбів.
«Зупинити закон це насправді припинити агресивну риторику ЛГБТ-спільнот, що посягають на гармонійний союз чоловіка і жінки, зумисно творячи конфлікт між статями, які лише у єдиній спілці здатні продовжувати українську націю», – стверджувала Фаріон.
-
Засудження фемінітивів
Висловлювалась мовознавиця і щодо використання фемінітивів в українській мові. Жінка зазначала, що нові правила щодо вживання фемінітивів на кшталт «воїнка» чи «членка» – це «не про грамотність, а про гендерну очманілість».
«Боже, яка несусвітня дурня від того Отара... Фемінітиви – це не про грамотність, а про гендерну очманілість. Тут сповна підтримую Поліщук. Я теж категорично проти, аби мене обзивали професорка і докторка», – написала науковиця у відповідь на коментар журналіста Отара Довженка про те, що він не може говорити про жінок в чоловічому роді, адже для цього в українській мові є жіночий рід.
-
Скандальне висловлювання щодо російськомовних українських військових
Під час інтерв'ю з журналісткою Яніною Соколовою Ірина Фаріон звинуватила військових, зокрема бійців «Азову», через те, що вони спілкуються російською мовою. Вона заявила, що «не може назвати» українцями «азовців», які не говорять українською мовою.
«Я категорично цього не приймаю. У мене запитання до них: що вам, хлопці, заважає, коли ви такі моцні? І ви дуже розумні. Що вам заважає виконувати 29 статтю закону про Збройні сили України. Ви, хлопці, знаєте, що таке дисципліна в армії? Якщо в армії немає дисципліни, то немає армії, це зброд тоді», – сказала мовознавиця.
-
Розсекречення даних кримського студента
У відповідь на суспільне обурення у своєму телеграм-каналі діячка опублікувала лист від проукраїнського студента з тимчасово окупованого Криму, який підтримав її після скандальних слів про військових, але не приховала його особисті дані. Російські окупанти заявили, що знайшли студента та змусили просити вибачення на камеру.
У відповідь на висловлювання Фаріон студенти «Львівської політехніки» висловили вимогу звільнити її.
15 листопада 2023 року Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження щодо Ірини Фаріон.
16 листопада Ірину Фаріон звільнили з університету «Львівська політехніка». Згодом рішенням суду її поновили на посаді.
Реакція суспільства на вбивство Ірини Фаріон
«Задіяні всі необхідні сили Національної поліції України та СБУ для пошуку злочинця. Міністр внутрішніх справ, заступники Генерального прокурора та керівників Національної поліції України й СБУ перебувають на місці, у Львові. Вдячний кожному, хто допомагає розслідуванню. Мої співчуття сімʼї та всім близьким Ірини Фаріон», – написав у своїх соцмережах президент України Володимир Зеленський.
Висловився і мер Львова Андрій Садовий.
«Громада Львова висловлює щирі співчуття родині та всім, хто її знав і любив. Це дуже страшно і жахливо. Я завжди кажу, що в Україні більше немає безпечного місця. Але щоб таке зухвале, нагле вбивство. Вбивцю треба знайти! Дякую правоохоронним органам, які активно працюють над цим. Замовник має бути відомим і нести повну відповідальність».
Третій президент України Віктор Ющенко написав, що це спроба посіяти ненависть і страх у суспільстві.
«Цинічний вчинок проти жінки-політика, спроба посіяти ненависть і страх, шокування суспільства, яке тривалий час перебуває під тиском великих викликів війни, блекаутів, економічних негараздів та непевного майбутнього виглядає як продумана спецоперація ворога. Львів, серце української нації та надійний тил українського фронту, не випадково обраний організаторами цього злочину», – йдеться у дописі.
«Немає значення, як ви ставитесь до Фаріон. Замах на її вбивство це ганебний акт терору, що не може мати виправдання. Нам усім — памʼятати, хто наш ворог, та не повторювати трагічних помилок минулих поколінь українців. Росіян може зупинити тільки кара», – написав гродський діяч та блогер Сергій Стерненко.
Вбивство Ірини Фаріон назвала пострілом в Україну співачка Марія Бурмака.
«Ірина Фаріон у своєму youtube каналі розповідала про видатних українців, які загинули за ідею. За ідею загинула і вона сама. Навряд чи хтось захищатиме українську мову так затято і безкомпромісно Мова має значення. За неї вбили Ірину Дмитрівну Фаріон. Вічна пам‘ять», – йдеться у дописі.
У Ірини Фаріон залишилися донька, внучка та внук.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром