Знищують усі згадки: у Москві перейменували театр львівського режисера Романа Віктюка
Театр львівського режисера Романа Віктюка у Москві перейменували у «Театр-сцена Мельников» на честь архітектора будівлі Костянтина Мельникова за наказом художнього керівника.
Про це повідомив учень Віктюка, актор Дмитро Голубєв.
«Що буде з роботами Романа Віктюка та його учнів? Ми оберігатимемо ті з них, що не втрачають естетичної енергії; ми збережемо на сайті розділ про творчість Віктюка, про його вистави; ми підтримуватимемо пам'ять про режисера, організовуючи ювілейні заходи та лекції. Ми вийшли з ініціативою відкрити на будівлі театру пам'ятну дошку», – повідомив художній керівник Костянтин Богомолов на сайті театру.
Дмитро Голубєв зазначив, що в театрі зняли з репертуару такі вистави Віктюка:
- «Служниці»: виставу зіграють у театрі у вересні востаннє для запрошених глядачів. Незважаючи на закриття, театр не перешкоджатиме показам «Служниць» на альтернативних майданчиках;
- «Остання любов Дон Жуана»;
- «Незрівнянна!»;
- «Ілюзії кохання»;
- «Кіт у чоботях»;
- «Маскарад Маркіза де Саду»;
- «Федра»: виставу перероблятиме новий художній керівник, після чого її покажуть на сцені театру в оновленій редакції.
Також зняли спектаклі «Венеціанка» Ігоря Неведрова та «Лакейські ігри» Олександра Карпушина.
Костянтин Богомолов сказав, що переглядатиме решту вистав і прийматиме рішення про зняття чи повернення до репертуару.
Дмитро Голубєв написав, що відео, фотографії про Віктюка прибрали із соцмереж театру, заборонили пости про нього, повністю зачистили соцмережі, закрили ютуб-канал.
«Відбуваються кадрові зміни, звільнення, призначаються нові люди. Сьогодні є історичний день. Припинив своє існування один із найкращих авторських театрів світу, заснований великим режисером, Народним артистом України та Росії, професором, учителем, Маестро Романом Віктюком», – написав учень режисера.
Як пише УП. Культура, інший учень Віктюка, український режисер Євген Лавренчук в коментарі поділився, що після його смерті у 2020 році помер і його ідейний спадок. Особливо після масованих обстрілів по лікарнях та цивільних об’єктах, Лавренчуку не шкода росіян, які почали бити на сполох після перейменування театру.
«Віктюк помер – і слава Богу, що він це зробив. Це не цинізм, адже в цьому ми сходимося з його родиною. Він тримав в самому серці ворога театр з проукраїнською, навіть русофобською позицією, хоча думали, що він жартує. Але всі, хто з ним працював усе розумів. Він свідомо дистанціювався від росіян», – додав Лавренчук.
Як розповів режисер, після смерті Віктюка команда пробувала наслідувати режисера, але їм не вдавалося, згодом почалося повномасштабне вторгнення: «Кульмінацією абсурду і карикатури стало те, що з театру зробили військкомат. Замість того, щоб хвилюватися за війну, артисти жалілися на те, що їм не дозволяють проводити вистави як раніше».
Довідково: Роман Віктюк – режисер, народний артист Росії та України народився у Львові. Після навчання в Московському інституті театрального мистецтва повернувся до рідного міста й почав працювати в театрі юного глядача, проте згодом був змушений переїхати.
Віктюк працював у Твері, Одесі, Києві, Таллінні, Саратові, Казані, Ризі, Ленінграді, Москві й за своє життя він поставив понад 250 вистав. Багато з них вважалися епатажними, особливо його легендарна постановка «Служниці» за п’єсою абсурдиста Жана Жене.
Віктюк мав проукраїнські погляди: у 2006 році розповів, що в радянський період не ставив вистав, що «обслуговували систему», підтримував Помаранчеву революцію. У 2014 році закликав жителів Донецької області вимкнути телевізори й прислухатись, що відбувається в реальності. Тим, хто не вважав себе українцями, рекомендував лишити країну в спокої.
Помер Роман Віктюк у 2020 році від інсульту, спричиненого коронавірусом. Прощалися з режисером в Москві, в його ж театрі. Друга частина церемонії прощання відбулась вже в Першому театрі Львова, а поховали його на Личаківському кладовищі поряд з родиною.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром