«Літописець Волині»: у Рівному вшанували пам'ять українського письменника Уласа Самчука

У Рівному відбулися урочистості з ушанування пам'яті видатного земляка, українського письменника Уласа Самчука.
На події побувала журналістка Район.Культура.
Урочистості відбулися 9 липня, біля пам'ятника Уласа Самчука на Театральній площі. Саме цього дня виповнилось 37 років, як пішов у засвіти письменник, журналіст, публіцист, редактор Улас Самчук.
До організації заходу долучилися Літературний музей Уласа Самчука, Рівненське обласне об'єднання ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка та Рівненська обласна організація Національної спілки письменників України.
Улас Самчук був організатором Мистецького Українського Руху в Німеччині, членом Організації Українських Письменників «Слово» в Канаді, а також номінантом на здобуття Нобелівської премії.
Розпочав ушанування пам'яті директор краєзнавчого музею Олександр Булига з хвилини мовчання за загиблими під час російської атаки 8 липня та усіма жертвами російського терору.
Традиційно на заході поклали вінок квітів до пам'ятника Уласові Самчуку, який встановили рівно 20 років тому.
До слова долучилась очільниця Рівненської «Просвіти» Катерина Сичик.
«Улас Самчук для просвітян є тим героєм, який щораз нагадує, що за нашу незалежність, за нашу волю ми повинні боротися. В той час, коли жив Улас Самчук, він очолював газету «Волинь» і писав про той період, коли діяла «Просвіта», яка діяла з 1917 року», – наголосила Катерина Сичик.
Очільниця «Просвіти» також додала, що Улас Самчук у своїй газеті яскраво описав одну з подій, яка була у березні, а саме Шевченківські дні. Саме за цю згадку у газеті письменник був заарештований. Його та інших митців посадили у тюрму за національні ідеї.
Рівненська «Просвіта» займається видавництвом книг, тож видала книги «Дермань», «Кулак» та «Юність Василя Шеремети».
Дослідниця творчості Уласа Самчука – доцентка Київського національного авіаційного університету Оксана Приходько також завітала на подію. Вона розповіла, чому саме на Театральній площі розмістили пам'ятник письменнику.
«Студенти розпитували, чому саме тут знаходиться пам'ятник: тому що він сидить і дивиться по діагоналі на місце, де є ще одна меморіальна дошка, і ця дошка знаходиться на частині приміщення, де була редакція газети «Волинь», – розповіла Оксана Приходько.
Дослідниця розказала, що метою Уласа Самчука було відродити український дух, він друкував заборонені тексти українських письменників, він намагався таким способом приєднати Україну в Україну.
Лауреатка цьогорічної премії імені Уласа Самчука рівненська письменниця і журналістка, чий син віддав свою життя за вільну і незалежну Україну, Людмила Марчук поділилася своїми думками.
Це літописець Волині, немає йому рівних, адже він робить такі описи у своїх творах, що потрібно знімати кіно. У цій книзі, за яку я отримала премію – зріз із 90-х із зануренням у визвольні змагання 40-х років», – описала свій досвід і враження письменниця.
Про життя та творчу діяльність письменника також оповіли депутатка Рівенської міської ради багатьох скликань, просвітянка Тетяна Редюк та педагогиня, просвітянка, постійна членкиня журі українознавчих конкурсів в області та Україні Наталія Савчук.
Завершився захід біля будинку, де встановлена меморіальна дошка на честь Олени Теліги та Уласа Самчука — редакторів газети «Волинь».
До слова долучився член Спілки письменників України, просвітянин Євген Шморгун.
«Щоб зробити цю дошку, потрібно було оригінального скульптора, тому ми запросили пана Євтушенка, який робив дві визначні роботи, одна з яких це меморіальна дошка Мелетію Смотрицькому», – згадав Євген Шморгун.
Вшанувати пам'ять прийшли науковці, просвітяни, дослідники, письменники, музейники, рівняни та гості міста.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром