Творчість молодих і донати для ЗСУ: у луцькій Галереї мистецтв відкрили виставку «МОВО 2024»

09 Липня 2024, 19:20
У луцькій Галереї мистецтв відкрили виставку «МОВО 2024» РЕПОРТАЖ 752
У луцькій Галереї мистецтв відкрили виставку «МОВО 2024»

Традиційну збірну виставку «МОВО 2024» відкрили в Галереї мистецтв Волинської організації Національної спілки художників України. Куратор, луцький митець Андрій Горбаль презентував творчі роботи молодих художників родом з Волині, які зараз живуть і працюють в Луцьку, Києві, Львові, Рівному й Гостомелі.

На презентації 7 липня побувала журналістка Район.Культура.

Як зауважив голова ВО НСХУ Володимир Марчук, в Галереї мистецтв дотепер організовують молодіжні виставки в той час, коли в інших організаціях з різних причин їх не проводять. І, на його думку, рівень робіт з кожним роком зростає. 

В експозиції «МОВО 2024» (скорочено від «Молода Волинь») взяли участь Андрій Кальков, Андрій Присяжнюк, Юрій Карась, Дора Либак, Артур Столярук, Анастасія Мирка, Валентин Леуш, Стас Видиборець, Зірка Савка, Андрій Стельмах, Роман Машрум, Вікторія Коберська, Віталій Руппельт, Олександр Наумюк, Вадим Савула, Ірина Шумейко, а також куратор Андрій Горбаль.

«Це молоді люди з різними поглядами, і я вважаю, що виставка вдалася. Відчувається, що це мистецтво ХХІ століття. Вітаю вас усіх!» – звернувся пан Володимир до авторів.

Читайте також: Етнофентезі про волинські ліси: письменниця та художник з Луцька працюють над новим романом

«Це мій другий кураторський проєкт. Я сам відібрав роботи людей, яких я знаю, щоб разом створити щось цілісне, концептуальне, сучасне. Цьогорічна виставка дала можливість зібрати дуже цікавих та талановитих митців волинського краю – представників як українського андеграунду, так і галерейних просторів. Вони багато працюють і вже взяли участь в багатьох крутих проєктах в Україні й закордоном. Цей проєкт змішаного формату, тут представлені різні жанри та стилі: стрітарт, живопис, фотографія, графіка,  аплікація, інсталяція, твори в авторських техніках. Величезне дякую ЗСУ за можливість реалізовувати і надалі подібні проєкти та підіймати нашу українську культуру!», – прокоментував подію куратор Андрій Горбаль. 

Він зауважив, що серед авторів є Артур Столярук, який зараз служить в ЗСУ, і Зірка Савка, чоловік якої знову повернувся на фронт після реабілітації.

«Коли почали нести роботи, то навіть подумалося, що варто переназвати виставку на «Сучасна Волинь». Спілці є багато чому вчитися в молодих художників. Роботи свіжі, вони вражають, вони дають життя, дають надію», – емоційно поділився враженнями луцький концептуаліст Іштван Кус.

Читайте також: «Мистецтво, яке ставить питання»: у луцькій Галереї мистецтв відкрили авторський і кураторський проєкти Іштвана Куса

Подія зібрала авторів й організаторів, багато молоді, спілчан і вільних художників, викладачів творчих вишів, шанувальників сучасного українського мистецтва. Серед гостей був також мистецтвознавець Олег Сидор-Гібелінда, який з цікавістю розглядав експозицію: «За літньої спеки тут повіяло весною. Jovanezza! (молодість з італійської, – прим. авт.)».

Загалом експозиція несе оптимістичний й життєствердний меседж, притаманний юності. Пропускаючи через своє сприйняття свій досвід – а це і війна, і романтика, й світоглядні речі – автори «МОВО 2024» наповнили галерейний простір емоціями, світлом, ностальгічними сюжетами, деякі з яких побудовані на контрасті з драматичним сьогоденням. Митці залишили біля робіт qr-коди зі своїми контактами для подальшого знайомства з творчістю й безпосереднього фідбеку з шанувальниками.

«На виставці представлено три мої роботи «Бережу», «Коник» та «Рана.4». Всі вони, як і більшість з моїх робіт, можна вважати прямою ілюстрацією Біблійних текстів, який в певний період життя були мені близькими. Моя місія – передати людям якомога більше любові через свій ніжний живопис», – прокоментувала свої твори мисткиня Дора Либак.

Увагу глядачів привернула яскрава фотосерія Юрія Карася, наповнена кольорами, пригодами й експериментами юності, спогадами про літні мандрівки, спостереженнями за промовистими деталями у звичних середовищах. Світлини буди зроблені до 2022 року.

«Оскільки я працюю над документацією та висвітленням злочинів країни-агресора з моменту повномасштабного вторгнення, то для такого яскравого проєкту хотілося зробити протилежну роботу, про мою Волинь, про щось рідне і тепле.  Але в процесі її створення вплелися паралелі з війною, тому ця робота балансує на межі, обʼєднуючи в собі вибуховий пил війни та абстрактну глибину волинської природи», – розповів про стінопис «Стир» Андрій Горбаль.

У галерейній залі тривали жваві обговорення творів з молодими авторами, обмін враженнями зі спілчанами Оленою Бурдаш, Тетяною Ядчук-Богомазовою, Галиною Черниш, Катериною Ганейчук, Наталією Мелесь, Оленою Журавель, Катериною Слотою, родиною Рубанів, а також мисткинями Наталею Градиською, Вікторією Фединою, Ольгою Навротюк, викладачками Волинського національного університету Ольгою Каленюк, Тетяною Прокопович та іншими луцькими художниками.

Олена Бурдаш спілкується з Вадимом Савулою

Акварелістка Олена Журавель з авторкою Іриною Шумейко

Олександр Наумюк з художницею Ольгою Навротюк

Артур Столярук біля своїх творів

Упродовж презентації тривав продаж листівок від деяких авторів й прямий збір коштів для 25 окремої повітрянодесантної бригади. До збору активно долучилися гості виставки, і за цей день, як повідомив організатор, вдалося зібрати шість тисяч гривень.

Виставка «МОВО 2024» відкрита для вільного огляду наживо впродовж трьох тижнів у Великій залі Галереї мистецтв ВО НСХУ.

Фото Маші ПИЛИПЧУК та Володимира ДЗЮРБЕЯ

Коментар
19/07/2024 Четвер
18.07.2024
17.07.2024
16.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром