І сонце стало чорним, і море почорніло: у Луцьку презентували роботи одеського художника Міті Фєнєчкіна

29 Червня 2024, 11:33
Виставка картин Міті Фєнєчкіна РЕПОРТАЖ 709
Виставка картин Міті Фєнєчкіна

У Луцьку презентували роботи одеського художника Міті Фєнєчкіна. Він створював обкладинки альбомів для гуртів «Океан Ельзи», «Оркестр Че», «Лінія Маннергейма» «ВГНВЖ», ілюструє книги, займається кліпмейкерством.

Експозицію відкрили 28 червня у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків. На заході побувала й журналістка Район.Культура. 

До виставки «І сонце стало чорним, і море зупинилось» увійшли графічні твори. Перша частина малюнків була створена в період 2018-2021 років. Це була ера творення «у стіл» або ж для публікації у соціальних мережах. У них художник втілив авторські роздуми про дитинство кінця 90 – початку 2000 років. Ці малюнки повинні були увійти до автобіографічного артбуку. 

«Мене захоплює враження, коли чорний олівець жадібно ковзає по паперу, коли розум не працює так, як над завершеним твором. Художник прагне зафіксувати мить, власне відчуття духу, переживання і біль у серці, який відчуваємо всі ми. Ці роботи наче створені похапцем, створюють враження чогось незавершеного», – поділилася враженнями мистецтвознавиця та модераторка зустрічі Зоя Навроцька. 

Зоя Навроцька
Зоя Навроцька

Картина
Картина

Друга частина експозиції складається з діджитал та аналогових малюнків, створених під час війни. Мистецтвознавиця підкреслила, що друга частина вирізняється технічним виконанням, сенсами, кольорами й розмірами самих робіт, через що можна прослідкувати трансформацію їх автора. 

«Це людина, яка має гаряче серце, щоб переживати та має руку, яка відображає його і наші переживання… А назва виставки дуже драматична. Асоціативно нагадує «Слово о полку Ігоровім»», – сказала вона. 

Мітя Фєнєчкін
Мітя Фєнєчкін

Леся Корсак
Леся Корсак

Дивіться також: Розмова з Тетяною Шаленко в Музеї Корсаків

Художник народився в Томській області, Росія. Потім жив у Омську, у дванадцять років з мамою переїхав до Миколаєва, у двадцять чотири – до Харкова. Нині Мітя живе та працює в Одесі. Хоч митець був пов’язаний з російським середовищем, заявляє, що хоче викреслити це зі свого життя. Про це він розповів на заході, доєднавшись до презентації через відеозв’язок. 

«На жаль, я народився на Росії, на жаль, я не міг обрати інше місце. У мене є серія робіт під назвою «Видалити геопозицію». За основу я взяв свої дитячі фотографії, зроблені в Росії, передавши спогади, які я хочу зберегти, але водночас видалити це місцеперебування», – пояснив Мітя Фєнєчкін. 

Виставка
Відкриття виставки

Мітя Фєнєчкін
Роботи художника

Художник працює в живописі, графіці, анімації, ілюструє книги, використовує IT-технології, займається кліпмейкерством. Також створював обкладинки альбомів для гуртів «Океан Ельзи», «Оркестр Че», «Лінія Маннергейма» «ВГНВЖ» і «Zapaska». 

«Людина, яка народилася в Омску, і почала жити в Харкові, полюбила це місто і вважає себе харків’янином… Але найбільше мене вражає те, що він все своє життя говорив російською, а зараз повністю перейшов на українську й дуже гарно нею володіє. Людина повністю асоціює себе з цією землею і цим народом», – сказала керуюча партнерка музею Леся Корсак. 

Мітя Фєнєчкін
Виставка

Мітя Фєнєчкін
Відвідувачка

Свої раніше створені чотири артбуки художник планує перекласти українською. 

«У 2018 році я рефлексував на тему дому, бо дуже часто змінював міста і для мене цей мотив дуже важливий. Але після повномасштабного вторгнення все змінилося… Це важко назвати проєктом, тому що багато робіт я завершив у лютому, коли мислити про них було неможливо. Тому саме невеличкі серії складають цю експозицію. Мабуть, на той момент це була єдина можлива форма», – розповів художник. 

ВГНВЖ «Вовк»
Відвідувачі переглядають анімаційне відео «Вовк»

ВГНВЖ «Вовк»
Показ

Мітя поділився історією картини, на якій зображений кролик у руках військового. Художник надихнувся фактом, що представник роду зайцевих є символом самопожертви. Такий сенс він вирішив і вкласти у свою роботу. Розуміння що наступний рік буде присвячений цій тварині також дав поштовх на створення рисунка.

«Та й всі чули історії про воїнів, які допомагають тваринам. Цей факт дуже важливий для розуміння їх людяності», – додав він. 

Мітя Фєнєчкін
Картина

Мітя Фєнєчкін
Виставка

Відвідувачі музею також могли побачити лірик-відео «Вовк». На його створення художник разом зі своєю дівчиною Марією віддали три місяці. Понад 1 600 рисунків були створені олівцем, а потім проскановані. Ролик став кліпом для однойменної пісні гурту «Вагоновожатые». 

Читайте також: Робота з нереальним простором: у Луцьку презентували живописні роботи Галини Новоженець

Коментар
18/03/2025 Вівторок
18.03.2025
17.03.2025