«Щаслива, що мене тут ще пам'ятають»: у Рівному виступила солістка Польської Королівської опери Ольга Пасічник

25 Червня 2024, 16:35
Оперна співачка Ольга Пасічник РЕПОРТАЖ 849
Оперна співачка Ольга Пасічник

Уродженка Рівного, оперна та камерна співачка Ольга Пасічник більше ніж 30 років живе та працює у Польщі. Вперше за довгий час її спів під акомпанемент одного з найвідоміших українських піаністів родом із Ужгорода Йожефа Ерміня почули рівняни на закритті другого музичного фестивалю «Рівненські класичні резиденції».

Захід пройшов 20 червня у Залі камерної та органної музики. Концерт, який став також завершальною подією 85 концертного сезону Рівненської обласної філармонії, відвідала і журналістка Район.Культура.

Рівнянку за походженням, яка виступала в найвідоміших оперних театрах Парижа, Берліна, Мадрида, Токіо, глядачі зустрічають довгими оплесками. Чимало із присутніх пам’ятають її ще зовсім юною. Співачка навчалася в Рівненському музично-педагогічному інституті, її першою педагогинею з вокалу була Надія Сафронова – учениця Одарки Бандрівської – племінниці Соломії Крушельницької.

У Київській консерваторії пані Ольга навчалася в класі оперної співачки та професорки Євгенії Мірошниченко, а згодом вдосконалювала музичну майстерність у Варшавській музичній академії імені Шопена.

«Ще під час своїх студій у Рівному Ольга Пасічник зацікавилась бароковим вокалом. Відтоді ця барокова лінія стане однією із генеральних у її творчій долі. На сьогодні в репертуарі артистки понад 50 оперних партій, половина із них барокові. У фокусі уваги артистки також і інші музичні епохи: перлини класичної, романтичної, модерної музики», – зазначає художня керівниця філармонії Руслана Шаліга.

Фахівчиня каже – сформувати фестивальний буклет було завданням із зірочкою, адже біографія музикантів дуже насичена.

Йожеф Ермінь

Читайте також: «На місці трьох святинь»: у Рівному презентували книгу краєзнавиці Світлани Калько про історію костелу святого Антонія

Розпочинають свій виступ співачка та піаніст із солоспівів Миколи Лисенка – одного зі стрижневих композиторів для української музичної культури. Композиції на слова Тараса Шевченка, Олександра Олеся та Миколи Вороного розповідають про красу рідного дому та тугу за батьківщиною. Тема «коханого краю» лунає і в композиціях Василя Барвінського на текст Генріха Гейне.

У коментарі для Район.Культура співачка зізнається, що вони із сестрою – Наталією Пасічник – відомою піаністкою та засновницею Українського інституту в Швеції мали враження, що про них забули в рідному місті.

«А ми однак багато робимо не тільки для того, щоби наше місто, а і щоб наша країна були присутні в світі на різних рівнях: від концертних майданчиків до найвищих політичних діячів і королівських сімей», – наголошує Ольга Пасічник.

Попри те, що вона є знаковою музиканткою для Польщі та лауреаткою багатьох державних премій, співачка промотує за кордоном Україну та вітчизняну музику. Після початку повномасштабного російського вторгнення разом із чоловіком Юрієм Плискою вони також записали серію казок українською мовою для дітей-біженців у Польщі.

Символічно лунає зі сцени і солоспів Анрі Дюпарка на поезію Готьє «До краю, де йде війна». Співачка емоційно проживає історію дівчини, яка чекає на коханого з війни. Героїня стоїть біля вікна, їй ввижається світло, тож вона радіє, адже думає, що дочекалася свого милого, натомість бачить незнайомця зі свічкою. Тоді вона просить сили природи, аби вони сповістили молодика про те, що вона на нього чекає.

Читайте також: Грає на 50 інструментах: у Рівному пройшов благодійний концерт-розповідь музиканта Максима Бережнюка

Ольга Пасічник вважає, що для публіки важливо розуміти зміст творів, тому ознайомлює глядачів із власноруч перекладеними уривками текстів, зокрема і польських народних пісень, як-от «Глянь собі коню» й «Біля озера». Музику до них створив польський композитор Кароль Шимановський. Ці дві мініатюри входять до знакового спільного проєкту Ольги Пасічник та Йожефа Ерміня – запису «Курпівських пісень» Шимановського для сопрано і фортепіано, який 1998 року отримав фонографічну нагороду «Фридерик 97». Музиканти співпрацюють разом багато років.

«Велика радість для мене – грати для своїх земляків з Йожефом, який є професором моєї сестри і моїм давнім другом. Він надзвичайний музикант», – відгукується про піаніста пані Ольга.

Серед глядачів у залі є також і українська композиторка, лауреатка Шевченківської премії Богдана Фроляк. Для виконання її твору «Присвята» до музикантів доєднується академічний камерний оркестр Рівненської обласної філармонії під керівництвом Юрія Скрипника.

«Цей твір Богдана Фроляк написала у 2020 році. Його програмна назва «Присвята» має подвійний сенс, саме у 2020 Йожефу Ерміню, чоловікові композиторки, виповнилося 60 років. Того ж року світ відзначав бехтовенський ювілей – 250 років від дня народження композитора. Ось чому в «Присвяті» звучать бетховенські теми. Загалом Богдана Фроляк не схильна цитувати у своїх творах інших композиторів, але тут вона зробила виняток і ввела дві теми з четвертого фортепіанного концерту Бетховена. Дух класичної музики в «Присвяті» присутній, але не буквально. Швидше, як алюзія, тонкий флюїд старовини в цілком сучасному творі, повному ніжності й щему», – розповідає Руслана Шаліга.

Руслана Шаліга

Читайте також: Велике повернення: як у Рівному пройшло відкриття п’ятого Міжнародного кінофестивалю «Місто Мрії»

Виконують вперше у стінах органного залу і твір самого Бетховена – концертну арію для сопрано з оркестром «Ah! Perfido».

Фінальним акордом концерт у стає «Пісня Гелени», відома як саундтрек із фільму «Вогнем і мечем» Єжи Гоффмана. Компакт-диск із музикою до цієї стрічки та голосом Ольги Пасічник тричі ставав платиновим. Композитор безкоштовно надав партитуру для виконання композиції у Рівному.

Ольга Пасічник відзначає, що рівень рівненського оркестру виріс за 14 років і вона була рада застати його у хорошому стані.

«Подяка диригентові й чудовим музикантам. Те, що я побачила так багато знайомих лиць, вселило віру, що про нас тут памятають. «Хтось мене ще пам’ятає, хтось покинути не хоче», – як колись сказав Олександр Олесь. Маю надію, що не остання подія і я з радістю приїду до Рівного знову», – ділиться емоціями музикантка.

Свій гонорар за виступ у Рівному Ольга Пасічник переказує на виготовлення скидів для дронів, які передадуть 42 окремій механізованій бригаді.

Коментар
19/07/2024 Четвер
18.07.2024
17.07.2024
16.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром