В Українському інституті книги пояснили коли можна буде отримати державну фінансову допомогу на купівлю книг

21 Червня 2024, 11:15
Книги 323
Книги

Виконуюча обов'язки директора Українського інститут книги (УІК) Олександра Коваль поділилася деталями проєкту закону про надання державної допомоги на придбання книг.  

Про те, як та коли можна буде отримати кошти повідомляє РБК Україна. 

Коваль зазначила, що залишилися формальності – постанова Кабінету міністрів, яка визначає порядок надання допомоги та внесення змін до порядку використання коштів УІК.

«І тоді 370 мільйонів гривень, виділені в бюджеті на цю програму, мають шанси з карток 18-річних щасливчиків, які отримають книжки українською мовою за власним вибором, поповнити рахунки українських видавців, які за ці кошти видадуть додатково 1,5-2 мільйони примірників. Нам усім на радість, а ворогам на погибель», – наголосила вона на своїй сторінці.

У коментарі РБК-Україна вона уточнила, що питання субсидій для книгарень «запрацює» лише після скасування або закінчення воєнного стану в Україні.

Хто й коли зможе претендувати на фінансову допомогу

Згідно з порівняльною таблицею до законопроекту №11251, отримати державну допомогу на придбання книг мають право:

  • громадяни України, які у 2024 році досягли 18-річного віку (впродовж року з дня досягнення особою 18-річчя)
  • один із батьків або інших законних представників дитини (впродовж року з дня її народження)

Проте, за словами Коваль, батьки чи інші законні представники дитини зможуть претендувати на фінансову допомогу на придбання книг також тільки після скасування чи закінчення воєнного стану.

«Зараз – тільки 18-річні. А батьки чи опікуни новонароджених дітей... і субсидії для книгарень – тільки після закінчення воєнного стану», – наголосила експертка.

Крім того, вона зауважила, що така допомога від держави не є сертифікатом. Натомість варто вживати термін «державна фінансова допомога на придбання книг».

«Спочатку були сертифікати. Потім були внесені зміни до цього закону і зараз це – фінансова допомога на придбання книг», – пояснила виконуюча обов'язки директора УІК.

За її словами, про конкретну дату початку роботи такої ініціативи, говорити поки що зарано.

«Немає такої дати, тому що закон підписаний президентом, але ще не оприлюднений. Крім того, ще потрібен час для того, щоб Кабінет міністрів затвердив нормативну документацію, згідно з якою буде реалізуватися порядок надання цієї допомоги, звітності, порядок використання коштів Українського інституту книги (бо ці всі оплати йдуть через нас)», – розповіла Коваль.

Вона додала, що необхідно створити також і перелік розповсюджувачів.

«А Міністерство цифрової трансформації разом із нами має перевірити, чи працює вся ця система (переказу реєстрів, коштів і т.ін.). Від Мінцифри ми будемо щодня отримувати реєстри людей... У себе формувати платіжку, надсилати в «Ощадбанк». «Ощадбанк» має розподілити по банках еквайрах, які прийматимуть оплату від тримачів віртуальних карток, згідно з цим переліком розповсюджувачів. І тільки після цього все запрацює», – пояснила експертка.

Отже, коли саме все запрацює та скільки місяців на це знадобиться – сказати важко.

«Проте я хочу заспокоїти всіх, кому виповнилося 18 років з 1 січня 2024 року. Всі, хто має право на отримання фінансової допомоги на придбання книг, зможуть ним скористатися», – наголосила Коваль.

Як саме можна буде отримати гроші на книжки

Обсяг фінансової допомоги від держави становитиме 902 гривні, а витратити її можна буде на придбання видань державною мовою:

  • друкованих книжок
  • електронних книжок
  • аудіокниг
  • видань для людей із порушеннями зору

Отримати державну допомогу українці зможуть за допомогою єдиного державного вебпорталу електронних послуг – «Дія».

«Кожен, хто досяг 18-річного віку, отримає з «Дії» нагадування, що він може скористатися такими коштами. Зареєструється там, відкриє віртуальний рахунок, отримає 902 гривні на свою віртуальну картку й після цього зможе іти до будь-якого книгорозповсюджувача, який зареєструвався в нашому списку сертифікованих розповсюджувачів, і купувати там книжки на цю суму», – пояснила Коваль.

Варто зазначити, що така ініціатива мала б бути щорічною, проте поки що є гарантії тільки щодо 2024 року.

«На цей рік – виділені кошти. Будемо бюджетний запит на наступний рік подавати, наступну суму, звісно. Проте тут вже все залежить від ситуації з бюджетом», – підсумувала виконуюча обов'язки директора Українського інституту книги.

Нагадаймо, Володимир Зеленський підписав законопроєкт №11251 про стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження, який передбачає субсидії на оренду приміщень для книгарень, а також запроваджує видачу книжкових сертифікатів для 18-річних українців. 

Коментар
19/07/2024 Четвер
18.07.2024
17.07.2024
16.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром