Вишивка довжиною у життя: Ганна Беряк презентувала виставку рушників та ікон в Ужгороді
В Ужгороді презентували виставку робіт Ганни Беряк з Великоберезнянщини під символічною назвою «Моє життя вишиване».
Захід пройшов 18 червня у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту. Експозицію відвідала й журналістка Район.Культура.
54 вишиті рушники та 14 ікон із бісеру – творчий доробок народної майстрині заповнив простору виставкову залу музею.
«Мені скоро 80 років, а я вишиваю з 5-річного віку! То майже все своє життя – я нерозлучна з ниткою та голкою!» – з усмішкою на обличчі розповідає Ганна Беряк.
Цікаво, що по батьковій лінії у родині пані Ганни вишивали і чоловіки. Жінка пригадує, як філігранно вправлявся з ниткою та голкою її стрико (дядько, – прим. ред.) і був відомим майстром на всі ближні села!
На офіційне відкриття виставки завітала численна кількість відвідувачів. Це – рідні, близькі, друзі, знайомі, представники влади, художники, молодь, шанувальники народного мистецтва. Привітали із виставкою Ганну Беряк і її колишні учні. До слова, жінка присвятила професії педагога 47 років у школах сіл Люта та рідному – Костринська Розтока.
У роботах майстрині поєднуються традиції та сучасність. На рушниках пані Ганни присутня лемківська та бойківська орнаментика, а також авторська інтерпретація. Серед кольорів переважають традиційні чорний та червоний кольори.
«У вишивці я прагну віднайти гармонію і природно, що кольори на моїх рушниках «дружать» один із одним», – зауважує Ганна Беряк.
Вишивка стала невідʼємною частиною життя жінки. Це потреба, яка є потіхою для очей та розрадою для душі.
«Я вишиваю для душі, для себе, це приносить мені задоволення, – каже Ганна Беряк і додає, – з вишивки я не маю зиску. Я ніколи не продавала свої роботи. Виняток –через благодійний фонд вдалося продати три мої рушники. Усі отримані кошти із продажу направили на підтримку Збройних сил України. Тішуся ще й тому, що мої вишивані ікони прикрашають церкви. І на цю виставку мені довелося їх позичити з різних храмів».
Ганна Беряк – одна із небагатьох народних майстринь, яка через вишивку прокладає місток між минулим та майбутнім. Жінка мріє, аби цим старовинним ремеслом нині цікавилася молодь. Пані Ганна каже, що з радістю поділиться досвідом з охочими.
Виставку вишивки майстрині доповнив виступ Заслуженого академічного закарпатського народного хору. Артисти виконали відомі автентичні народні пісні.
Виставка триватиме Ганни Беряк до 7 липня у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту.
Читайте також: Майстриня з Іршави Ольга Ловга презентує свій творчий доробок у Закарпатському музеї
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром