З «Містом», але без «Чорної ради»: десять найкращих українських романів у рейтингу від Оксани Забужко
Українська письменниця і публіцистка Оксана Забужко оприлюднила свій рейтинг найкращих десяти українських романів ХІХ-XX століть.
Про це вона повідомила на своїй сторінці у фейсбуці.
Оксана Забужко зазначила, що ця добірка суб’єктивна, адже вона, на відміну від авторів ютуб-каналу «Шалені авторки» Віри Агеєвої і Ростислава Семківа, які склали такий перелік згідно з критеріями літературознавчого канону за Гарольдом Блумом, обирала тексти «без всякого Блума, за логікою вигаданого «ідеального світу», в якому всі українці освічені, всі тексти доступні, і всі мовчки погоджуються на тому, якою має бути література «за гамбурзьким рахунком».
«Ну, я ж не філолог – у мене все винятково суб'єктивне і смакове, те, що НА МЕНЕ зробило вплив (а не на літературний процес і/або читацькі маси, як має бути за Гарольдом Блумом!). Я, напр., розумію, що в такому списку обов'язково має бути «перший роман нац. літератури», таке культурні народи навіть часом відзначають у себе окремою датою, – але «Чорну раду» я свого часу так і не дочитала, бо *пошепки* мені було нудно (!!!), – зате наполягаю на тому, що «Старе гніздо і молоді птахи» Василя Мови (перероблені для сцени Г. Хоткевичем і друковані в «Літ.-Наук. віснику» як драма) – це «роман в діалогах», і от він у мене 100% в списку «топів», а Василь Мова, по-моєму, наш найбільший «загублений геній» 19 століття, – ну і так далі, і кому воно що поможе, як я такою «приватною десяткою» поділюся?..» – йдеться у дописі.
Читайте також: «Вежа через О»: Оксана Забужко презентувала нову антологію у Луцьку
Письменниця додала, що її список був складений суто «для себе» з романів, які вона любить і перечитувала, а перечитуваність – її головний обов'язковий критерій. Також пані Оксана була здивована, що стільки позицій у неї співпали із вибором «фахових філологів».
До списку десяти найкращих романів від Оксани Забужко увійшли:
- «Старе гніздо й молоді птахи» Василя Мови (Лиманського);
- «Повія» Панаса Мирного;
- «Перехресні стежки» Івана Франка;
- «Місто» Валер’яна Підмогильного;
- «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швейцарію» Майка Йогансена;
- «Майстер корабля» Юрія Яновського;
- «Людолови» Зінаїди Тулуб;
- «Без ґрунту» Віктора Домонтовича;
- «Сестри Річинські» Ірини Вільде;
- «Роман про добру людину» Емми Андієвської.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром