Велике повернення: як у Рівному пройшло відкриття п’ятого Міжнародного кінофестивалю «Місто Мрії»
У Рівному після чотирирічної перерви стартував п’ятий Міжнародний кінофестиваль «Місто Мрії». Протягом чотирьох днів триває показ фільмів українського та закордонного виробництва у трьох номінаціях: повнометражні ігрові фільми, короткометражні ігрові фільми та короткометражні документальні фільми «Поранена земля» на тему екологічних проблем, спричинених війною.
Відкриття пройшло 5 червня у Залі камерної та органної музики. Хто увійшов до складу зіркового журі, які фільми претендують на перемогу та чим дивували гостей фестивалю – дізнавалася журналістка Район.Культура.
Перед входом до міського органного простягається червоний хідник. Раз по раз позує для фото актор театру і кіно та військовослужбовець Дмитро Лінартович. Перші відвідувачі стають у чергу, щоб перемовитися кількома словами з улюбленими акторками – Риммою Зюбіною та Наталею Сумською. Разом із ними до складу журі конкурсу, що оцінюватимуть ігрові фільми, увійшли директор Одеської кіностудії Андрій Осіпов та головний редактор часопису «КІНО-КОЛО» Володимир Войтенко.
Фестиваль «Місто мрій» був заснований у 2016 році та проводився щорічно, доки у 2020 цьому не завадила пандемія COVID-19, а згодом і повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Однак цьогоріч фестиваль вирішили відновити, оскільки, як переконують організатори, він працює на розвиток культурних зв’язків між регіонами України та за її межами, а також має допомогти інформувати європейську спільноту про катастрофічні наслідки війни в Україні, зокрема у сфері екології.
На початку церемонії-відкриття присутнім пропонують вшанувати пам’ять рівненських митців, які загинули на війні проти Росії. Серед них оператори Олесь Самчук та Костянтин Гнітецький, а також актор театру і кіно Володимир Федінчук.
«У 2016 році в мене виникла ідея про проведення кінофестивалю. Було багато скептиків, які запитували: як поєднати Рівне і кінематограф, кінофестиваль? Але знайшлися люди, які підтримали. У мене на початку була думка, щоб назвати кінофестиваль «Місто Мрії», тому що ми хотіли, щоб мрії наших рівнян і всіх українців могли завдяки кінематографу втілюватися в життя. Сьогодні в українців одна-єдина мрія і я впевнений, що ми її обов’язково зможемо досягти», – зазначає співзасновник кінофестивалю режисер, сценарист, член Української кіноакадемії Віктор Булига.
Його партнерами стали генеральний продюсер фестивалю, віцепрезидент «Рівненської обласної організації Українська асоціація маркетингу» Олександр Гладунов та громадський діяч, підприємець, науковець і доктор філософії Сергій Паладійчук.
«Вже минуло багато часу відтоді як трійка мрійників вирішили зробити те, що скептики називали нереальним і неможливим, що лише великі міста-мільйонники можуть собі це дозволити. Але ми мали мрію і ми її втілили в життя», – додає пан Сергій.
Протягом 2016-2019 років заходи кінофестивалю відвідали понад 15 тисяч осіб. За ці чотири роки на участь у конкурсних показах подали понад 1250 заявок із 60 країн світу. А для конкурсу перегляду відібрали 240 фільмів. Цьогоріч на участь у фестивалі надійшли понад 100 заявок, а до конкурсного перегляду відібрали 34 фільми виробництва Німеччини, Польщі, Сполучених Штатів Америки, України, а також фільми, зняті у копродукції з Хорватією, Чехією, Швецією, Сербією та Францією.
«Рівне – моя особлива любов. Я дуже люблю це місто і дуже радий, що у вас є такий кінофестиваль. Треба мати велику мрію, щоб вп’єте проводити таку грандіозну подію, бо я знаю, наскільки це важко. Мені приємно бути на чолі такого гарного представництва журі. Моя функція організаційна, я маю всього один голос, але впевнений, що цього року переможуть найкращі», – ділиться своїми очікуваннями голова журі Андрій Осіпов.
Переможці кінофестивалю отримають особливі статуетки, виготовлені рівненським майстром-ковалем Романом Велігурським, який використовує залізо, як символічний матеріал надійності та міцності. Його ковані скульптури можна побачити на алеї кованих фігур у самісінькому центрі міста.
Фестиваль «Місто Мрії» перетнувся у Рівному зі ще однією подією – другим музичним фестивалем «Рівненські класичні резиденції». А оскільки музика – невід’ємна частина кінематографа, гості церемонії відкриття мають змогу почути шедеври світового кіно у виконанні камерного оркестру Рівненської обласної філармонії під орудою диригента Юрія Скрипника.
Читайте також: Відродження європейських традицій: стартував перший фестиваль класичної музики «Рівненські класичні резиденції»
У залі органного залу лунають мелодії Мирослава Скорика, Чарлі Чапліна та Леонарда Бернстайна, а на екрані демонструють уривки з легендарних кінострічок: «Вогні великого міста», «Титанік», «Джеймс Бонд. Агент 007» чи мюзиклу «Привид опери». Соло виконують Інна Бобомуратова, Анна Прядко, Павло Мищук та Тетяна Батейко.
«Я був на першому «Місті Мрії» першовідкривачем і якщо на шальки терезів поставити показ в кінотеатрі й відкриття в органному залі з живою музикою, то я все-таки обираю другий варіант. Адже це органний зал з традиціями, куди приїжджали гранди й відомі співаки й сьогодні співали дуже сильні виконавці. Ми особливо щемливо й глибоко зараз все сприймаємо. Тому це відкриття мене більше вразило й сподобалося більше», – ділиться враженнями Дмитро Лінартович.
Актор та військовий каже, що обирати переможців кінофестивалю буде дуже складно й він щасливий, що в журі не один й може сподіватися на підтримку колег.
«Я скажу жорстку річ, але кіно починається з хорошої історії й хорошого кіносценарію. І виходить так, що саме війна дає нам дуже сильні історії. Вони вигадані не на дивані чи в ванній, вони дуже загострені. Ситуативний ряд напружений. Такі картини ми побачимо. Цим це мистецтво і сильне: коли є фарба, яскравість, справжність і дійсність. Війна це дає», – каже член журі.
Фінальною сценою церемонії стає показ фільму Максима Наконечного «Бачення метелика», прем’єра якого вперше відбулася на Каннському кінофестивалі у 2022 році.
«Максим Наконечний у 2018 році представляв свій короткометражний фільм на Рівненському міжнародному кінофестивалі «Місто мрій» і він отримав відзнаку. Ми певною мірою даємо старт нашим митцям і дуже приємно, що потім виростають до такого рівня», – відзначає Віктор Булига.
У фільмі йдеться про аеророзвідницю Лілю з позивним «Метелик», яка повертається додому з полону та має пристосовуватися до цивільного життя, попри ПТСР та болючі спогади.
Головну роль у стрічці зіграла Рита Бурковська, яка теж приїхала до Рівного на відкриття фестивалю. На її думку, важливо, що це кіно завершили знімати до повномасштабного вторгнення.
«Більшість акторів наразі воюють, майже всі знаходяться на фронті й виконують бойові задачі. Це красиві й потужні люди. Радію, як акторка, що ми захопили цей проміжок від початку війни у 2014 й до повномасштабного вторгнення, бо зараз грати це було б набагато складніше», – каже акторка.
Читайте також: Українка Рита Бурковська стала найкращою акторкою Європи
Після показу присутні мають змогу поставити запитання щодо фільму та зйомок Риті Бурковській. Така ексклюзивна змога – поспілкуватися із творцями українських та іноземних стрічок – є у рівнян та гостей міста до 8 червня. З повною програмою фестивалю можна ознайомитися за посиланням.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром