Жодного українського режисера, але з росіянами: що робили представники РФ на Каннському кінофестивалі

27 Травня 2024, 19:21
Росіяни на Каннському кінофестивалі 1922
Росіяни на Каннському кінофестивалі

Днями завершився 77 Каннський кінофестиваль. Міжнародний конкурс тривав з 14-25 травня. Упродовж півтора тижня Франція презентувала фільми та приймала гостей. 

Серед них журналісти Район.Культура помітили й росіян. 

До конкурсної програми увійшли 22 кінострічки. У цьому списку – фільм російського режисера Кирила Серебреннікова. Стрічка «Лимонов, балада про Едічку» оповідає про російського письменника, політика, українофоба, голову націонал-більшовицької партії. За основу режисер взяв роман французького письменника Еммануїла Лимонова.

Канський кінофестиваль
Серебренніков на фестивалі

У інтерв’ю для міжнародного французького радіо, росіянин прокоментував, що головний герой стрічки є «вигаданим образом світу вічного бунту, ... імперіалізму і російського фашизму». Продюсери оголосили, що фільм для західної аудиторії і картину не показуватимуть в Росії через те, що він порушує заборону «пропаганди ЛГБТ».

Проте показ персонажа стрічки викликав суперечки. Журналістка Ольга Богачевська висловила своє невдоволення через романтизацію головного героя у дописі у фейсбуці. 

«Росія сьогодні завдала удару Харківській друкарні, однієї найбільших друкарень в Європі, де створювали книжки майже всіх українських видавництв... Тим часом на Каннському фестивалі відбудеться прем’єра фільму про лідера російської більшовицької та фашистської партії, який підтримав анексію Росією Криму та закликав до війни проти України. У фільмі він зовсім не поганий хлопець, а досить екстравагантний поет, романтизований автором, режисером Серебренніковим, який закликає підтримати російських солдатів, мовляв, вони теж страждають. Він повністю руйнує межі між добром і злом, ототожнюючи жертву та агресора у своєму новому фільмі, своїх виставах і своїй позиції», – зазначила у дописі Ольга Богачевська.

Сам Серебрянніков висловився щодо можливості повернення з того фашизму, який уособлював Лимонов. 

«У цьому питанні я песимістичний — не розумію, як це зробити. Я завжди називаю цю війну самогубством, наче Росія вчинила суїцид. Це війна не лише проти України, хоч дух України стає все сильнішим. А Росія вбиває себе, політична система руйнує суспільство…» – сказав російський режисер. 

Журналістам він розповів про своїх колег – Євгенію Беркович та сценаристку Світлану Петрійчук. Обоє потрапили до в'язниці через театральну постановку, яка просуває ідею зупинити тероризм. 

Канський кінофестиваль
Фільм

Водночас нагадаємо, що у 2022 році на Каннському фестивалі режисер висловився проти бойкоту російської культури та закликав припинити санкції проти олігарха Абрамовича.

«Дуже важливо допомогти постраждалим. В Україні є багато біженців, і в Росії теж певна кількість життів зруйновано... Важливо допомогти всім постраждалим і допомогти тим, кого відправляють воювати, сім'ї яких більше не мають доходів. Художники повинні допомагати цим людям, і я сам це роблю», – заявив він, натякнувши на допомогу сім'ям російських окупантів.

На червоній доріжці фестивалю з’явилася і російська журналістка Ксенія Собчак. Появу представників країни-агресора прокоментував у своєму блозі російський публіцист Олександр Невзоров, який покинув РФ у 2022 році. 

«Сиділи б у своєму росмордорі й приміряли кокошники та постоли. Та ні, вони навіщось лізуть на Каннський фестиваль. І пролазять правдами та неправдами», – заявив він. 

Канський  кінофестиваль
Собчак на червоній доріжці

Окремо дісталося і путінській пропагандистці Собчак. 

«Що за таємничий баул захований під підборіддям мордорської чарівниці? Пояснюю. Це – торба. Але торба, на жаль, не верхових, а в'ючних обозних коней, мулів та ослиць. «Торба осляча – мішок з вівсом, який закріплюється під мордою в'ючної тварини. Мішок застібається на довгу шпильку. Розстебнутий, він дозволяє тварині засунути в неї морду і насичуватися, не припиняючи руху і тяглових зусиль». Як видно – опис точнісінько відповідає зухвалому вбранню орчихи», – порівняв публіцист. 

Водночас нагадаємо, що сам Невзоров є автором серії репортажів про радянсько-російських солдатів та ОМОН у гарячих точках у 90-х (Вільнюс, Придністров'я, Нагірний Карабах), колишній депутат Держдуми чотирьох скликань, довірена особа Путіна у 2012 році, якому заборонено в'їзд до Литви як військовому злочинцю.

Хоч для українців не знайшлося місця у фестивалі, там є стрічка «Вторгнення» від режисера Сергія Лозниці. Його у березні 2022 року виключили зі складу Української кіноакадемії через те, що його фільми увійшли до програми кінофестивалю російського кіно «Від Львова до Уралу». Він проживає в Литві. Його робота про вторгнення Росії потрапив до списку Спеціальних показів. 

«Я ще не повертався в Україну з початку війни, але, звичайно, я маю намір туди поїхати, і я маю намір зняти фільм про ті звірства, які зараз відбуваються», – розповідав Лозниця. 

Лозниця, до слова, неодноразово потрапляв у скандали та робив неоднозначні заяви щодо РФ. Наприклад, в інтерв’ю «Суспільному» Лозниця заявляв, що росіяни можуть брати участь у створенні меморіалу в Бабиному Яру. Він також казав, що «Бабин Яр» – це єврейська, а не українська трагедія, а історія України як держави нібито почалася лише з 1991 року.

Золоту пальмову гілку теж здобула стрічка про росіян, хоч у її сюжеті жителі країни-агресора постають у образі, що висміюється. Мова про фільм «Анора» американського режисера Шона Бейкера. Це історія про працівницю нічного клубу з російськомовного анклаву в Нью-Йорку. Дівчина знайомиться з сином російського олігарха. Їх стосунки завершуються шлюбом і водночас задають початок проблем з батьками хлопця. 

Дія відбувається в розкішних маєтках, що належать росіянам. Також у фільмі знімалися багато російських акторів, які приїхали у Канни позувати на червоній доріжці.

Поява росіян та їх проєктів стали дивиною для українців ще й тому, що раніше, у 2022 році, команда фестивалю заявила, що підтримує народ України та всіх, хто перебуває на її території.

«Ми приєднуємося до тих, хто виступає проти цієї неприйнятної ситуації та засуджує позицію Росії та її лідерів… Якщо війна не закінчиться тим чином, який задовольнить український народ, то ми не будемо вітати офіційних російських делегацій і не прийматимемо присутності будь-кого, пов’язаного з російським урядом», – писали вони на своєму сайті.

Та все ж громадяни країни-агресора взяли участь у фестивалі.  

«Проте ми хотіли б привітати мужність усіх тих у Росії, хто ризикнув протестувати проти нападу та вторгнення в Україну. Серед них митці та кінопрофесіонали, які не припиняють боротися проти сучасного режиму, які не можуть бути пов’язані з цими нестерпними діями, та тими, хто бомбить Україну… Каннський фестиваль завжди служитиме митцям і професіоналам галузі, які піднімають свій голос, щоб засудити насильство, репресії та несправедливість, головною метою якого є захист миру та свободи», – йдеться у повідомленні. 

Читайте також: На Каннському кінофестивалі Гран-прі отримала стрічка «Анора» про сина російського олігарха

Коментар
07/09/2024 Субота
07.09.2024
06.09.2024