Робота з нереальним простором: у Луцьку презентували живописні роботи Галини Новоженець

26 Травня 2024, 18:23
Відкриття виставки Галини Новоженець «Трансцендентний простір» РЕПОРТАЖ 647
Відкриття виставки Галини Новоженець «Трансцендентний простір»

У Луцьку відкрили виставку робіт мисткині Галини Новоженець-Гаврилів. Майже 60 робіт об’єднаних під назвою «Трансцендентний простір» представили відвідувачам у залі Музею сучасного українського мистецтва Корсаків. Експозицію відвідала й журналістка Район.Культура.

Захід модерувала мистецтвознавиця Зоя Навроцька. 

Жінка родом зі Львова. У родині не було митців, та батьки оточували її та сина Ростислава книгами з етнографії, мистецтва та творами  українських класиків. 

Відкриття
Відкриття

Читайте також: Французька делегація відвідала Музей Ханенків

З авторського альбому живописних творів, відомо, що її батько, Павло Новоженець, не одразу віддав її у художню школу, бо вважав, що та «ще більше навантажить дитину». Зате у Львівській середній школі №28, де навчалася Галина, був гурток образотворчого мистецтва, який вели студенти Інституту прикладного та декоративного мистецтва. А ще була музична школа, хор, танцювальні ансамблі. 

У восьмому класі інтерес дівчини до малювання загострився, вона копіювала олівцем класичні твори. Тоді батько віддав її на навчання до випускника Ленінградської академії мистецтв Миколи Руденка. Ще пів року Галина відвідувала приватні заняття Володимира Бедзя у скульптурній майстерні. 

Відкриття виставки Галини Новоженець «Трансцендентний простір»
Виставка

Виставка
Огляд експозиції

Вищу мистецьку освіту здобула не одразу. Спочатку навчалася на архітектурному факультеті Львівської політехніки. Але вже через рік вирішила здійснити своє бажання і перейшла до Українського поліграфічного інституту імені Івана Федорова (тепер Українська академія друкарства). Там вона вивчала художнє оформлення книги. 

«Я за собою прослідкувала, що працюю з простором, до того ж нереальним. Простір, який я намагаюсь пізнати, є непізнаний, невідомий, а це означає ірраціональний, задзеркальний, сакральний, прадавній. Це поняття виникло у мені протягом років і я з цією темою працюю як митець і розвиваю свою концепцію», – розповіла для Район.Культура Галина Новоженець. 

Фото Катерини Михайлюк
Фото Катерини Михайлюк

Картина
Картина «Вхід Сакральний простір»

У виставці є і робота «Вхід» створена у 2000 році. Її художниця додала до експозиції, щоб, за її словами, «задати ракурс і перспективу сприйняття виставки».

«Якби мене запитали, що я малюю, то я б не відповіла про якийсь предмет. Я малюю вхід, перехід з одного простору в інший. Я малюю лінії – горизонтальні, вертикальні. Малюю площини, які накладаються на одну, фронтальні, намацальні. Малюю червоне, охро, чорне, золоте. Це палітра, яка сформувалася протягом років. Вона не випадкова. вона йде десь з глибин нашого прадавнього минулого, і червоне, і чорне. Воно з'явилося підсвідомо, але я вже це в собі зафіксувала», – пояснила мисткиня. 

Відкриття виставки Галини Новоженець «Трансцендентний простір»
Картина

Відкриття виставки Галини Новоженець «Трансцендентний простір»
Відвідувачка

За словами Галини Новоженець, вона часто малює смуги світла й по-різному подає його надходження здаля. 

«Я думаю, що на мій підсвідомий рівень великий вплив має українське сакральне мистецтво. Якось я стояла біля вікна церкви у Жовкві, коли друзі брали шлюб. З вікна падало різке світло на ікону. Цей клаптик кольорів був такий абстрактний, бо там вже не було ні Богородиці, ні Христа… Пригадаю, як це світло засвічує і матеріалізує ікону», – згадувала Новоженець. 

Галина Новоженець
Роботи

Відкриття виставки Галини Новоженець «Трансцендентний простір»
Диптих

У роботах художниця використовує геометризми. Жінка починала з фігуративного мистецтва, працювала в неосимволізмі. Проте щоразу художниця підсвідомо відмовлялася від предмета, як об’єкта зображення. Її зацікавила геометризація – узагальнений та дуже спрощений спосіб бачення світу, який дає можливість акцентувати на головному та відкинути зайве. 

Довгий час художниця працювала в техніці олією, та десять років тому перейшла на акрил. До цього її зобов’язали геометричні форми. 

«Її б було замало, якби не додати ще якихось мистецьких засобів. Я активно працюю з фактурами, але олія дуже довго сохне. Проте акрил – це такий прекрасний матеріал, який висихає швидко і за годину я можу накласти ще один шар фарби, і ще один. Цей матеріал підходить для моєї пластичної мови», – додала вона. 

Галина Новоженець
Галина Новоженець роздає автографи

Відкриття виставки Галини Новоженець «Трансцендентний простір»
Презентація

Відвідувачів запросили до огляду картин. Присутні мали змогу поспілкуватися з художницею та отримати авторський художній альбом з автографом.

Читайте також: У Мукачеві відбувся благодійний концерт хору хлопчиків та юнаків

Коментар
22/06/2024 Субота
22.06.2024
21.06.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром