Ужгородський скульптор виготовляє браслети-обереги із відстріляних гільз

16 Травня 2024, 14:35
Фото Тетяни Рожновської 392
Фото Тетяни Рожновської

Браслети-обереги із відстріляних гільз робить в Ужгороді скульптор-ливар Ян-Павло Роман. Патріотичні прикраси реалізовують на благодійних ярмарках закарпатські волонтери. Зароблені гроші віддають на потреби ЗСУ. 

Про це пише Суспільне.

Для виготовлення браслетів-оберегів ужгородський скульптор-ливар Ян-Павло Роман використовує матеріал з відстріляних гільз. Процес виготовлення браслетів чоловік розробив самостійно. Для деталей створив оригінальні форми.

«От в голові є ідея, що я хочу зробити, наприклад, тризуб. Я його моделюю, друкую на принтері, роблю з нього форму, розрізаю, вибираю модель, заливаю воском, напаюю ялиночку, формую. Випікається віск в муфельній печі та заливається латунь. Далі шліфується, полірується, одягається на браслет і готово», — розповідає Ян-Павло Роман.

Ян-Павло Роман. Фото Тетяни Рожновської

Скульптор розповідає, що найнебезпечніший момент — робота із розплавленим металом. Для цього у майстерні є компактна піч. Шматки латуні із відпрацьованої гільзи плавляться при температурі понад 1000 градусів за Цельсієм. На одну порцію заготовок потрібно 450 грамів металу.

Ян-Павло Роман тільки закінчив Львівську академію мистецтв, отримав спеціальність скульптор. Під час повномасштабної війни волонтерив у Львові. Зараз працює в Ужгороді. Ідея переробляти відстріляні гільзи на щось корисне з’явилася у митця восени 2023 року.

«У Петра Матла був у Чинадієві скульптурний симпозіум і тоді я зробив роботу, що з гільзи. Вона була велика. 2,5 метра. Ідея така: гільза розколюється об стійкість людини. Я з каменю зробив фігуру і гільзу розрізав. Відтоді у мене в голові крутилася ідея, що треба якось використовувати гільзи», — розповідає скульптор-ливар.

Фото Тетяни Рожновської

З того часу Ян-Павло виготовив майже сотню браслетів. Каже, стільки ж матеріалу зіпсував, поки вчився. На браслетах скульптора-ливаря герби: України, Ужгорода, Закарпаття, а також вегвізір — тобто «компас вікінга».

«Через «Рух підтримки закарпатських військових» я пробував на реалізацію дати. Дуже гарно воно пішло. Я зрозумів, що це можна продовжувати. В першу чергу це мав би бути символ-оберіг для військових. А для людей цивільних це мало б бути нагадування про те, що вони мають підтримувати та пам’ятати з чого це і якою ціною робиться наше мирне життя тут», — додає Ян-Павло Роман.

Коментар
24/05/2024 П'ятниця
24.05.2024
23.05.2024