За кого (не) голосувати на Євробаченні: найцікавіші факти з біографії учасників гранд-фіналу

11 Травня 2024, 12:58
Колаж Район.Культура 4135
Колаж Район.Культура

Що ближче «Євробачення», тим більше глядачі цікавляться постатями артистів, які виступатимуть у гранд-фіналі, щоб обрати фаворита, за якого хочуть віддати свій голос. Та для українців важливо не лише, як артист виступить на головній сцені пісенного конкурсу Європи, а і те, що транслює митець у повсякденному житті. У тому числі, якої він думки стосовно російсько-української війни. 

Журналісти Район.Культура вирішили дослідити, про що співатимуть наші конкуренти, як ставляться до подій в Україні і чи не підтримують вони країну-окупанта. 

Нагадаємо, що гранд-фінал «Євробачення-2024» пройде 11 травня у Мальме. Україну представлять Jerry Heil та alyona alyona з піснею Teresa&Maria. 

Проголосувати за свого фаворита можна через застосунок Eurovision Song Contest або відправивши SMS на номер 7576 з порядковим номером відповідного виступу. Глядачі з країн, які не беруть участі у конкурсі, матимуть змогу віддати бал за фаворита у рамках блоку «Решта світу» майже за 24 години до фіналу. Онлайн-голосування розпочнеться на сайті www.esc.vote одразу після завершення другої генеральної репетиції в переддень фіналу.

Cловенія. Raiven

Представниця Словенії на сцені Євробачення – Сара Бришкі Цирман (під псевдонімом Raiven). До конкурсу вона підготувала пісню Veronika. За її словами, на створення пісні надихнула історична постать – Вероніка Десеницька, графиня Цельє, яка була першою жінкою, засудженою за чаклунство в Словенії. Наказ про смерть віддав її тесть, якому не подобався соціальний статус Вероніки, і який противився її шлюбу з його сином.

Raіven потрапила у проросійський скандал, чим обурила українських євро-фанів. У своєму інстаграмі, співачка виклала сторіз з фотографією російського попгурту «Tatu». Там вона написала, що в дитинстві була фанаткою цього дуету. Учасниця гурту Юлія Волкова, попри українську фан-базу, ігнорує війну й продовжує працювати в РФ. Вона виступає в складі «Таtu» та фінансує цим російську зброю. 

Сторіс
Публікація співачки

Коли українці висловили своє незадоволення у соцмережах, дівчина видалила публікацію й перепросила перед аудиторією.

«О Боже, ні! Мені шкода, це зовсім не було моїм наміром! Я навіть не знала, що вони є росіянками. Я просто, ще дитиною, любила їх музику. Це все. А я категорично проти російського насильсьва. Я щиро прошу вибачення за те, що трапилося», – відповіла Raіven.

Після цього українські коментатори залишали такі враження: «Вона молодець. Але якби вона так поширила артистку, пов'язану з Ізраїлем, то на неї б свора пропалестинців накинулися за хвилину», «ор, вона зрозуміла помилку і написала, що проти російської агресії в той час, коли більшість тупо мовчить, це заслуговує на повагу».

Литва. Silvester Belt

Співак Сільвестрас Белте з Литви співатиме про застрягання в циклі матриці. Його пісня «Luktelk» оповідає про життя, загрузнуте в рутині. 

Сільвестрас активно підтримує Україну. Зокрема, 24 лютого він взяв участь у благодійному концерті на підтримку українців. Захід провели у Відні у межах проєкту «Radarom!». Там співаки з Литви, а також представниці України на «Євробаченні–2024» – Jerry Heil та Alyona Alyona – зібрали 350 мільйонів гривень, які передали на закупівлю радарів на фронт.  

євробачення
Фото зі соцмереж

Ізраїль. Eden Golan

Суперечливою учасницею конкурсу стала ізраїльтянка Еден Голан. Її конкурсна пісня має назву «Hurricane». Творці пісні та медійні особи давали різні припущення про сенс цієї композиції: чи лірика про війну ХАМАС з Ізраїлем, чи про її нещодавнє розлучення. 

Біографія артистки також викликала запитання. У п’ять років дівчина зі сім’єю переїхала в Москву і пробула там до 2022 року. Та, за її словами, життя в Росії було важким, через ставлення суспільства до її походження. 

«Навіть з моїм ім'ям у людей завжди була проблема. Це найбільш ізраїльське ім'я. Можливо, якби мене звали Машею, вони б ставилися до мене по-іншому, але завжди було таке, що я Еден Голан, я не росіянка і не належу до них, я ізраїльтянка. Я там була чужою», – розповіла Еден в одному з інтерв'ю. 

Проте, дівчина намагалася побудувати свою музичну кар’єру в Росії. У 2015 році вона взяла участь у відборі на Дитячий пісенний конкурс Євробачення. У 2016 році вийшла на сцену «Нової хвилі» в тимчасово окупованому Криму, за що внесена до бази Миротворця, і заспівала дуетом з російською артисткою Нюшею. У 2018 році Еден з’явилася у п'ятому сезоні Голосу Росії. Пізніше вона два роки працювала з жіночим попгуртом. 

Співачка не робила публічних звернень про війну. 

У той час її дід Юрій у своїй фейсбук-сторінці висміює Путіна та владу. А от російський співак Філіп Кіркоров залишив під світлиною з виступу Еден у півфіналі коментар зі словом «Браво».

Скриншот з інстаграм-сторінки Еден Голан

Голан
Публікація Юрія Голана

Кіпр. Silia Kapsis

Наймолодша учасниця конкурсу Силія Капріс представлятиме Кіпр. Її пісня Liar про те, як люди живуть у фальшивому світі, де соціальні мережі трактують стереотипи і змушують інших соромитися свого тіла. Своєю піснею вона сподівається допомогти слухачам «вирватися з цього «фальшивого світу»».

Щоправда, пісня була написана у співавторстві Ельки Тєль та Дімітрса Контопулоса. Останній у 2008 році продюсував пісню «Shady Lady» Філіпа Кіркорова у виконанні Ані Лорак, яка представляла Україну на Євробаченні та отримала друге місце.

Євробачення
Фото зі соцмереж

Люксембург. TALI 

Конкурсантка з Люксембургу Талі Голергант (TALI) вперше за 31 рік представлятиме свою країну на шоу. Конкурсну пісню «Fighter» вона присвятила своєму братові, який проходить службу в ізраїльській армії. 

Над постановкою її виступу працював український режисер Герман Нєнов, який був креативним директором на «Євробаченні-2023» у Ліверпулі та креативним директором нацвідбору на «Дитяче Євробачення».

Велика Британія. Olly Alexander

Британський співак Олівер Александер Торнтон (Оллі Александер) підготував для конкурсу пісню «Dizzy». Вона про нестямне почуття до важливої людини, яке змінює світ ліричного героя.  

Він тепло відгукувався про українських представниць та сказав, що бачить їх переможницями. 

Проте також є відео з 2019 року, на якому він спілкується зі своїми російськими фанатами. Через шум та вигуки, усе ж чути про те, що він дуже любить своїх слухачів саме з цієї країни. 

Німеччина. Іsааk

Пісня німецького співака Ісаака Гудеріана (Isaak) «Always on the Run» про «втечу від проблем, які він ніколи не вирішував», до місця «порятунку». Це про потрапляння людини в коло невизначеності між надіями та сумнівами

Під час підготовки до Євробачення, з позицією співака виник конфлікт. У інтерв’ю для німецького каналу ZDF, він негативно відреагував на можливе виключення Ізраїлю з конкурсу. 

«Я цього не розумію. Навіщо виганяти Ізраїль? Нехай і Росію назад повернуть на конкурс. Ми тут музиканти, а не політики», – видав артист.

Євробачення
Фото зі соцмереж

Згодом цитату видалили, але залишилася абстрактна позиція стосовно ізраїльської конкурсантки. 

Ми просто купка чуваків, які зустрічаються тут і роблять музику. Назва заходу – «Об'єднані музикою». І якщо ми скажемо, що Ізраїль повинен забиратися звідси, тому що уряд вносить якийсь безлад – тоді ми більше не «Об'єднані музикою». Тоді ми «Об’єднані музикою» – за винятком тих, хто належить до ряду, тих, які роблять те, що нам морально не підходить», – повідомив ZDF.

За словами Ісаака, якщо організатори почнуть виключати країн-учасників, то скоро конкурсантів ставатиме все менше і менше, а сама подія перестане існувати. На що йому відповіли: у Росії телебачення контролюється владою, тому щоб не підтримувати російську пропаганду країну виключили з конкурсу. Натомість в Ізраїлі існує вільна журналістика. 

«Ось чому в кінцевому підсумку було прийнято рішення дозволити Ізраїлю взяти участь, а Росії - ні. Мені це теж не подобається, але я можу це зрозуміти», – додав Ісаак.

Згодом, у коментарі до Суспільного мовлення, саундмейкер відповів, що його слова були вирвані з контексту. 

«Я був дуже шокований, коли прочитав новини, бо це ж абсолютна неправда. Я ніколи не казав, що Росія має повернутися на Євробачення. Не підтримував війну чи тероризм, чи щось, що стосується влади в Росії. Я повністю підтримую Україну в цьому питанні. Я просто озвучив питання: «Чи має Ізраїль бути частиною конкурсу?». А я: «Ми просто робимо музику, а люди назвали мене співучасником геноциду Гази. Коли я в той час є звичайним учасником Євробачення». Це все зовсім не правда», – сказав він. 

Сербія. Teya Dora

Представниця Сербії Теодора Павловська (Teya Dora) обрала для конкурсу пісню «Ramonda». Ця квітка є символом надії у Сербії. Її одягають на груди напередодні Дня пам’яті Першої світової війни, як і червоний мак. 

«Рамонда означає надію і те, що навіть коли наступили темні дні та здається, що нічого немає, якщо є надія і віра в себе, то можна знайти вихід. Я б хотіла бути цією квіткою, щоб як фенікс відродитися з найгірших умов», – поділилася співачка. 

Євробачення
Фото зі соцмереж

Попри історичний військовий контекст у її пісні, з нею трапився інцидент. У своїй гримерці, Теодора разом з візажисткою слухала російську пісню. Це відео вона виклала у сторіз в інстаграм. 

 

Нідерланди. Joost Klein

Конкурсант з Нідерландів Йост Кляйн написав «Europapa», як сердечний лист до батька. Він помер від раку, коли реперу було 12 років. За словами автора, пісня також є проєвропейським гімном.

Та користувачі твіттеру знайшли у його репертуарі пісню «Jackass» про любов до Росії. У ньому Йост співає по те, що хоче мати російську жінку та дітей. 

допис
Допис

Трек записав спільно із російським репером Русланом Тушенцовим (CrazyMegaHell). Її випустили 11 березня 2022 року, у перші тижні повномасштабного вторгнення. 

На це звернув увагу користувач X із ніком vanya. Пісня Jackass розміщена на таких платформах як Spotify, Apple Music, YouTube Music. Окрім того, є і відео з концерту, що пройшов в липні 2022 року у Санкт-Петербурзі.

Це не єдина пісня з російськими виконавцями. У 2023 роцi вийшов трек «Normalje Bass» спільно з реп-групою «Russian Village Boys» із Санкт-Петербурга. 

Згодом, артиста попросили прокоментувати випуск пісні із співаками країни-агресора.

«Це просто його лейбл випустив. Я незалежний артист, але це складна ситуація. Я також сторонній спостерігач. Я просто багато дивився «South Park» (анімаційний серіал). Гадаю, що це не було хорошим натхненням. Мені подобається бути цинічним і жартувати. Але іноді жарт буває не таким, як треба», – сказав Йост. 

Сама група Russian Village Boys відкрито виступила проти російського вторгнення в Україну 20 березня 2022 року. У фейсбуці вони сказали, що покинули Росію і що війна є страшною трагедією для українців і для багатьох росіян, які не підтримують вторгнення.

«Ми покинули Росію і можемо говорити про війну. Ця війна є жахливою трагедією для українців і багатьох росіян, які її не підтримують. Ми люди мистецтва і ніколи не асоціювали себе з політикою, але зараз це не має значення. Ця війна стосується кожної людини на планеті. Ми збираємося втілити наші заплановані шоу і перерахувати гроші від зборів на проєкт, створений для підтримки біженців з України», – заявила група. 

Пізніше, Йоста Кляйна усунули від репетицій, через звинувачення у насильницьких діях до співробітниці телевізійної групи. 

Швейцарія. Nemo

Представник із Швейцарії Немо Меттлер (Nemo) у своїй пісні «The Code» розповідає як йому довелося зламати код. Мова йде про усвідомлення своєї небінарної ідентичності.

У соцмережах артист неодноразово з’являвся у компанії учасниць Євробачення з України, де висловлював підтримку їх пісні, а також записав кавер на композицію «Teresa&Maria». 

Грузія. Nutsa Buzaladze

Нуца Бузаладзе представляє Грузію. Її пісня «Firefighter» про боротьбу та переродження. 

Про грузинку відомо, що у 2020 і 2021 роках вона брала участь у російському музичному шоу «Ну-ка, все вместе!». 

На своєму іменному сайті, співачка написала про співпрацю з російським шоубізнесом. 

«У конкурсі, «All TogetherNow», я була єдиною іноземкою, якій вдалося стати однією з фіналістів шоу. Останній конкурс мені особливо запам'ятався: незважаючи на те, що я не перемогла, я отримала пропозицію записати пісню з компанією Sony, яка лідирувала в хіт-парадах Росії. Ба більше, кількість моїх шанувальників і прихильників різко збільшилася всього за кілька днів, що зробило мене добре відомим артистом і на російському ринку», – зазначається у візитці. 

Допис
Допис Бузаладзе

У 2023 році кілька медіа, посилаючись на організаторів концертів в Батумі, заявили, що артистка була в Москві. Туди вона прибула, щоб виступити на приватному заході. Також в її профілі є фото з Москви, датовані березнем 2021 року. Та вже у 2023 році вона опублікувала пост з поясненням своєї подорожі до країни-агресора. 

«Росія – це не той ринок, де я хотіла би продовжити кар'єру в теперішньому чи в майбутньому. Незважаючи на численні пропозиції, всі проєкти або корпоративні пропозиції були відхилені. Це моє абсолютно обдумане рішення. Мої пісні не для Росії, і не для росіян. Ба більше, мене запрошують на благодійний концерт в Україні. Саме на цьому концерті я ще раз скажу свою думку: Росія – окупант! Я весь час кажу це скрізь», – писала Нуца. 

Латвія. Dons

Артур Шингирейс (Dons) представлятиме Латвію. Пісня «Hollow» описує жахливе почуття невпевненості. Артист співає, що краще «дозволив би вирити собі яму», аніж піддавався такому почуттю. 

Скріншот. Джерело: Суспільне

Співак обожнює тварин, тож прихистив одну собаку з Харкова. 

Австрія. Marie-Sophie Kreissl

Марі-Софі Крейсль (Kaleen) представлятиме Австрію піснею «We will Rave». Композиція відображає любов співачки до рейву та вечірок, де можна зцілитися та вирішити проблеми завдяки музиці. 

Естонія. 5MIINUSTхPuuluup

Від Естонії прибули аж два бенди: хіп-хоп гурт 5MIINUST та фолк-дует Puuluup. Їхня спільна пісня «Ми нічого не знаємо про ці наркотики» була створена на реальних подіях. Один з членів Puuluup під час подорожі сказав, що саме цю фразу. 

«Ми їхали, обговорюючи різні культури, і поскаржилися хлопцям, що нічого не знаємо про наркотики, хоча ми працюємо в музичному бізнесі», — поділився історією гурт.

Португалія. iolanda

Конкурсантка з Португалії Іоланда Коста (сценічне ім’я – iolanda) вийде на сцену з піснею Grito («Крик»). У ній вона співає про те, як подолати минулі рани та прийняти своє справжнє «Я». Пісня повністю виконується португальською. 

Iolanda
Iolanda Фото зі соцмереж

Фінляндія. Windows95man 

Від Фінляндії на сцені виступить Теему Кейстері (Windows95man). Його пісня «No Rules!» оповідає про головне правило його життя. А саме: правил не існує. Його номер на передфінальному етапі довів, що співак справді цінує творчість без кордонів.

євробачення
Фото зі соцмереж

Хорватія. Baby Lasagna 

Марко Пурішич (Baby Lasagna) учасник від Хорватії. Його композиція «Rim Tim Tagi Dim» розповідає про сільського хлопця, що вирушає на пошуки щасливого життя за межами рідного села. Переймаючись за майбутнє, він згадує «рим тім тагі дім» – уявний народний танець із рідного села.

У мережі згодом почала з'являтися інформація, що саундмейкер любить читати книги про російський реалізм, однак підтвердження цьому знайти не вдалося.

Ірландія. Bambie Thug 

Ірландію представить Бембі Рей Робінсон (Bambie Thug). Своєю піснею «Doomsday Blue» вони прийшли, щоб «проклясти» спогади про своє зґвалтування.

Також вони закликали запровадити санкції на виступ Ізраїлю, як це було зроблено стосовно Росії через повномасштабне вторгнення.

Греція. Marina Satti

Від Греції прибула Маріна Сатті. Пісня «Zari» – про розставання, спроби забути стосунки та намагання відновити психологічний стан.

Вірменія. LADANIVA

Гурт-учасник від Вірменії LADANIVA складається з вірменської вокалістки Жаклін Багдасарян та французького мультиінструменталіста Луї Томаса. У композиції «Jako» Жаклін критикує суспільство, що створює правила, як має виглядати та поводитися дівчина. 

Євробачення
Фото зі соцмереж

На сайті Radar.Agency, що надає послуги музичного менеджера, на сторінці про гурт зазначено, що вони надихаються традиційними піснями Вірменії, Росії, Балкан, а також на їх творчість впливає музика Латинської Америки, Африки та острова Реюньйон. Проте жодних гучних заяв у сторону Росії чи України гурт не робив. 

Швеція. M&M

Норвезький дует близнюків Маркус і Мартінус (Marcus & Martinus) представлятимуть Швецію із піснею «Unforgettable». Це розповідь про небезпечні стосунки з жінкою, здатну загіпнозувати та отруїти партнера. Та попри її загрозливість, вона залишається незабутньою жінкою. 

Євробачення
Фото зі соцмереж

Іспанія. Nebulossa

Від Іспанії виступить дует «Nebulossa». До його складу входять співачка Марія Бас та клавішник і продюсер Марк Дасуза. Пісня «Zorra» стала контрверсійною через те, що слово «zorra» (лисиця) в іспанському сленгу використовується як вульгарне означення  жінки з жовтим квитком. 

Євробачення
Фото зі соцмереж

Згодом фанати Євробачення висловилися, що тема пісні саме про розширення прав жінок та їх можливостей. Адже слово zorro в чоловічому роді у додаткових значеннях є суто позитивним словом, і лише у жіночому відмінку набуває вульгарної форми. 

Італія. Angelina Mango

Cпівачка Анджеліна Манго представлятиме Італію. У пісні «La noia» («Нудьга»), артистка співає про небезпечність смутку та як він впливає на ліричну героїню. 

Франція. Slimane Nebchi

Від Франції виступатиме Сліман Небчі. Його пісня «Mon amour» була написана під час музичного туру Женевою у 2022. Більшість його пісень на любовну тематику і ця не стала винятком. «Любовний лист» він присвятив «європейським серцям».

Норвегія, Gåte

Норвезький гурт Gåte складається з п’яти членів: Гуннільда Сундлі, Магнуса Бьормарка, Йона Евена ШерераМатса Полсена і Джона Стенерсена.

Їх пісня «Ulveham» є інтерпретацією норвезької середньовічної балади «Служниця у вовчій шкурі». Це історія про дівчину, яку зла мачуха перетворює на голку, ніж, а потім і на меч. Та люди продовжують цінувати її попри усі метаморфози, тому розлючена жінка перетворює пасербицю на вовчицю. 

Євробачення
Фото зі соцмереж

Група могла і не приєднатися до конкурсу, адже, їм не подобалося, що Ізраїль змагатиметься з ними на одній сцені. 

«Надзвичайна і нестерпна ситуація в Газі має припинитися якомога швидше. Ми всі в групі погоджуємося, що участь Ізраїлю є дещо проблематичною у всій цій ситуації. Нам знадобиться деякий час, щоб обговорити це», – сказала Гуннільд Сундлі для сторінки EurivisionFun. 

Гурт чекав, що на це скажуть інші країни-учасники. Також висловилися і для EurovisionWorld. 

«Музику можна політизувати, але відчуття мистецтва є чистим. Це те, у що ми віримо», — cказали вони. 

Коментар
23/04/2025 Вівторок
22.04.2025
21.04.2025
20.04.2025
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром