Грає на 50 інструментах: у Рівному пройшов благодійний концерт-розповідь музиканта Максима Бережнюка

07 Травня 2024, 21:42
Максим Бережнюк РЕПОРТАЖ 685
Максим Бережнюк

У Рівному пройшов благодійний концерт-розповідь Максима Бережнюка «Духові народні інструменти».

Захід відбувся 6 травня в органному залі Рівненської обласної філармонії. 

Максим Бережнюк – український віртуоз родом з Рівного. Музикант грає на 50 народних духових інструментах, а його особиста колекція музичних інструментів перевищує 200 одиниць. Підтримати земляка прийшли рівняни та гості міста, а також близькі музиканта, його вчителі.

Ініціатором благодійного концерту голова Рівненського обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки Андрій Пастушенко, він розповів журналістці Район.Культура, як з’явилася ідея заходу.

«У нашій спілці обласній є 12 асоціацій, задум нашого управління був такий, що кожна асоціація дасть благодійний концерт і за отримані гроші хочемо допомогти військовим», – сказав чоловік.

Андрій Пастушенко
Андрій Пастушенко

Кошти з квитків на концерт підуть на авто для 68 окремої єгерської бригади 420 окремого стрілецького батальйону, яка зараз знаходиться на Авдіївському напрямку.

Захоплення народними духовими інструментами у Максима Бережнюка розпочалося з хроматичної сопілки, яку винайшов майстер з Чернівеччини Дмитро Дем’янчук. Спочатку закінчив клас Михайла Дітчука у Рівненській музичній школі №2, потім опанував пан-флейту у Рівненському музичному училищі. Коли потрібно було вирішувати, куди вступати далі, обрав Київський національний університет культури й мистецтв за спеціальністю «Фольклор», де вивчав традиційні українські духові інструменти під керівництвом професорки Раїси Гусак та традиційний спів у Івана Синельникова.

Максим Бережнюк
Максим Бережнюк

Максим Бережнюк розповів журналістці Район.Культура, що останнім інструментом, на якому навчився грати став кларнет.

«Я сьогодні його не брав, бо він такий вже більш класичний інструмент. Але на ньому теж грали народну музику й ось я потихеньку його опановую», – поділився музикант.

Гра на народних інструментах для нього – це насамперед популяризація нашої культури не лише в Україні, а й у світі. Саме його виконання на українських традиційних духових інструментах можна почути у кінострічці «Довбуш» та мультфільмі «Мавка.Лісова пісня».

«Ми повинні цим гордитися, бо це наше, щоб у нас не було комплексу меншовартості. У нас дуже багата культура і пісенна, і інструментальна», – зауважив пан Максим.

Читайте також: На Netflix може з'явитись серіал за мотивами фільму «Довбуш»

На запитання, наскільки важливо зараз проводити такі благодійні концерти, відповідає лаконічно: «Якщо ми не можемо воювати, ми повинні допомагати тим, хто воює».

Музиканту важко виділити один найулюбленіший інструмент, але особливо любить рідну дудку-викрутку. Тогоріч її внесли до нематеріальної культурної спадщини України, нині унікальний поліський пастуший інструмент хочуть внести до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. 

«Назва пішла від способу виготовлення. Молоду сосну навесні ламали ножем надрізали та викручували, таким чином знімали кору. Вставляли чопик для свистка, робили віконечко, випалювали шість отворів і грали», – пояснив віртуоз.

Максим Бережнюк
Максим Бережнюк

Читайте також: Унікальне Полісся: як у Рівному провели майстерклас гри на дудці-викрутці

Під час концерту-розповіді музикант продемонстрував більше як 30 унікальних українських духових інструментів: сопілку, денцівку, дводенцівку, телинку, дримбу, лігаву, дуду та інші. Також заграв рівнянам мелодії, які були записані у фольклорних експедиціях ним та колегами-музикантами. Дудку-колянку з «Ясена Лесі» рівняни не почули у виконанні Максима Бережнюка. Натомість насолодилися гуцульською дудою.

«Я її сьогодні не брав. Вона щось у мене «не строїть». Треба трошки посидіти й переробити, щоб вона гарно звучала», – зізнався чоловік.

Максим Бережнюк поділився з журналісткою Район.Культура, що вже давно не хвилюється перед виступом, але цей вечір особливий, адже прийшли близькі.

«Хвилювався, бо завжди важко грати перед своїми. Багато прийшло моїх викладачів з музичної школи, музичного коледжу і просто друзі, колеги, моя родина. Тому перед своїми трохи складніше», – зізнався музикант.

Справжній майстер своєї справи зможе зіграти навіть на стеблі кульбаби.

«Це було років 12-15 тому. Ми поїхали у веломандрівку в Закарпаття з друзями. І якраз проїжджали таке велике кульбабове поле. Я пам'ятаю, що в дитинстві я бавився цим. І я собі подумав: «Якщо можна просто зірвати кульбабу і видати один звук, то можна, якщо там пробити дірочки, змінювати висоту звуку». Я це почав робити просто там. Почали знімати й в мене вийшло. Потім вже якось після десяти років це стало мейнстримом», – розповів Максим Бережнюк.

Максим Бережнюк
Максим Бережнюк

Перед публікою він продемонстрував майстер-клас з гри на звичайній пляшці. 

Насамкінець заграв на трембіті. Для деяких слухачів це було перше знайомство з цим інструментом. 

«Ніколи не була в Карпатах, тому не чула наживо трембіту. Для мене це було вперше. Мені сподобався концерт, було дуже цікаво дізнатися більше про духові народні інструменти», – поділилася враженнями пані Ірина.

Максим Бережнюк
Максим Бережнюк

Коментар
14/12/2024 Субота
14.12.2024
13.12.2024
11:48
КОЛОНКА Війна за війну 509