Культура на часі: що з доходами українських театрів на другий рік війни?

23 Квітня 2024, 15:01
Фото ілюстративне ІНФОГРАФІКА 309
Фото ілюстративне

Команда YouControl.Market проаналізувала фінансові показники українських театрів за допомогою даних з відкритих джерел. 

Про театри з найбільшими доходами в 2023 році і приватний мистецький сектор України в умовах воєнного стану — в аналітичному матеріалі.

У 2023 році на  підтримку національних театрів тільки за програмою «Фінансова підтримка театрів» (КПКВК 3801110) держава виділила понад 1,3 мільярда гривень. 

Загалом із державного бюджету за даною програмою фінансуються вісім театрів. За даними YC.Market, найбільше коштів за у 2023 році отримав Національний академічний театр опери та балету України імені Тараса Шевченка — понад 322 мільйони гривень, найменше — Франківський драмтеатр — майже 45 мільйонів гривень.

Необхідно зазначити, що більшість отриманих від держави коштів, театри спрямовують на заробітну плату співробітників та сплату податків. Ще частина йде на сплату комунальних послуг і лише кілька відсотків на нове обладнання чи оновлення декорацій.

Які ж театри у 2023 році заробили найбільше? 

Усі національні театри у 2023 році заробили більше, ніж у 2021 році. Тільки Одеський оперний театр у 2023 році не перевищив свій рівень чистого доходу 2021 року.

Найбільше доходів серед національних театрів за 2023 рік згенерував Театр опери та балету імені Тараса Шевченка — більш як 53 мільйони гривень. Майже 46 мільйонів гривень чистого доходу отримав Театр Франка, ще 31,5 мільйона гривень доходу отримала Львівська опера.

Найбільший чистий дохід серед театрів комунальної власності у Київського театру оперети — майже 157 мільйонів гривень. Понад 70 мільйонів чистого доходу згенерував Київський театр опери та балету для дітей і юнацтва, ще понад 67 — Молодий театр.

Звертаємо увагу, що як показує аналітика даних, комунальні театри включають у чистий дохід і кошти отримані з місцевих бюджетів, які використовують для ведення своєї основної операційної діяльності. 

Як зазначають у Національній спілці театральних діячів України 2023 році кількість глядачів однозначно збільшилася, оскільки театри призвичаїлися до нових умов, а глядачі потребують емоцій та вражень. Театри стали доступними раніше, ніж відновилася концертна діяльність естрадних виконавців, тож в цю паузу глядачі обрали театр і залишилися там.

Дизель Шоу, Без Обмежень та Онука: скільки заробили українські артисти?

Серед приватних компаній, які ведуть бізнес із КВЕДом 90.01 «Організація театральної діяльності» найбільші прибутки у 2023 році понад — 73 мільйони гривень — отримала компанія Перша Концертна Агенція (ТОВ «ПКА ГРУП»), яка планує і організовує концерти і виступи артистів по всій території України та за кордоном. Компанія заснована у 2020 році. Приріст чистого доходу відносно 2022 року склав 1620%.

Чистий дохід фірми ТОВ «ДИЗЕЛЬ ІВЕНТ» склав майже 51 мільйон. Компанія «Дизель Студіо» організовує концертну гумористичну програму «Дизель Шоу», телевізійні продукти та телесеріали. ТОВ «ВМФ ІВЕНТ ГРУП» отримало понад 40 мільйонів гривень, ТОВ «НЬЮ ФРІДОМ» 29.  

Чистий дохід популярного гурту «Без Обмежень» у 2023 році склав понад 16 мільйонів гривень. 

Майже 12 мільйонів заробила компанія ТОВ «МОЗГІ ГРУП» Ірини Горової. Понад 6,2 мільйона гривень компанія ТОВ «ДЗІДЗІДЗІ», що належить Михайлу Хомі, відомому як Дзідзьо. Виручка компанії співачки Онуки та її чоловіка, продюсера і співака Євгена Філатова ТОВ «ВІДЛІК» склала 6,1 мільйона гривень. Гурт Latexfauna понад 4,3 мільйона гривень, а приріст виручки склав 4452%. 

У підсумку, попри все, українське театральне мистецтво користується сьогодні попитом та популярністю серед широких мас. Однак, театрам ще далеко до того «успіху», який в країні мають онлайн-казино. Так, для прикладу, за даними Держстату букмекерська компанія ТОВ «ФАВБЕТ» згенерувала майже 10 мільярдів гривень чистого доходу у 2023 році.  А це у 43 рази більше, ніж заробили торік вісім національних театрів разом. 

Водночас на момент виходу дослідження, актор Житомирського академічного музично-драматичного театру імені Кочерги Литовченко на сторінці у фейсбуці повідомив, що Житомирська ОВА не знайшла коштів для фінансування трьох житомирських театрів. Як повідомляє актор, з травня всі працівники не отримуватимуть зарплату, а театри вимушено закриваються.

За даними spending.gov.ua, що містяться в YC.Market, Житомирський музично-драматичний театр імені Івана Кочерги у 2023 році у якості розпорядника державних коштів витратив 22 мільйони гривень, Житомирська обласна філармонія розпоряджалася 20 мільйонів публічних коштів, Житомирський академічний театр ляльок з місцевого бюджету отримав 9,2 мільйона гривень. У Драмтеатрі імені Кочерги працює 143 людини, у Театрі ляльок – 50 людей, а у Філармонії – 171 людина.

Специфіка дослідження театральної сфери

 

  • Кількість театрів зазначена без урахування тимчасово-окупованих територій.

  • Для аналізу ми обрали компанії, що ведуть діяльність за КВЕДом 90.01 «Театральна та концертна діяльність». 

  • Для аналізу державних театрів та приватних компаній використали показник «чистий дохід». 

  • Для аналізу коштів із державного бюджету, котрими розпоряджаються театри, відфільтрували театри за програмною класифікацією 4010 «Фінансова підтримка театрів». 

  • Фінансові показники проаналізовані на основі фінансової звітності, котру щорічно подають компанії (Держстат). 

  • У даний аналіз не включені театри, театральні колективи, артисти,  котрі здійснюють бізнес-діяльність як ФОПи.

Коментар
24/05/2024 П'ятниця
24.05.2024
23.05.2024