Простір МОТ допоможе у відновленні Чернігівського художнього музею

22 Квітня 2024, 13:27
Чернігівський художній музей, фото надане установою ФОТО 482
Чернігівський художній музей, фото надане установою

Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Галагана став першою культурною інституцією, яка отримає підтримку у відновленні від культурного простору «Модуль тимчасовості» (МОТ), київської команди don’t Take Fake та луцької платформи «Алгоритм дій».

Про це журналістам Район.Культура повідомили у пресслужбі проєкту.

Опенкол тривав з вересня 2023 року і був відкритий для будь-якої української інституції з власною мистецькою колекцією, що була пошкоджена внаслідок російської агресії і перебуває на території, підконтрольній Україні на момент подачі заявки. Фонд на відновлення сформували як підсумок роботи тимчасового культурного простору МОТ у Києві, Луцьку, Дніпрі та Львові і складає понад 10 мільйонів гривень.  

До оцінювання анкет від мистецьких установ залучили п’ятеро експертів зі сфери мистецтва та архітектури: Костянтина Дорошенка, Євгена Березницького, Наталю Маценко, Ольгу Балашову, Славу Балбека

Кожного з них попросили розставити сім інституцій із шортлиста у порядку пріоритетності для фінансування відбудови і пояснити свій вибір. Відповідно до місця у цьому «рейтингу» від кожного експерта заявники отримали від одного до семи балів. Ще по дві оцінки додали організатори МОТ і кампанії з відновлення — команда don’t Take Fake та платформа «Алгоритм дій». Із результатом 41 бал із 49 можливих визначився переможець — Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Галагана, який першочергово отримає підтримку від МОТ.  

Чернігівський художній музей

Так експерти та організатори згадували музей у своїх оцінках:

«Різноманітність колекції та мистецьких ініціатив, які він демонструє, свідчать про відкритість сучасності, діалог із глядачем», – Костянтин Дорошенко, арткритик, публіцист, куратор, ведучий подкасту «Культура всього».

«...Особливо важливо підтримувати регіональні інституції. Садиба Кеніга [ще одна інституція із шортлиста] та Чернігівський художній музей мають важливе регіональне та місцеве значення в формуванні культурного середовища, а отже їх відновлення дуже актуальне для збереження українського культурного добутку», – Євген Березницький, куратор, колекціонер, засновник Kyiv Art Week.

«Це інституція, яка має потенціал рухатись і розвиватись. Чернігів наразі поза зоною активних бойових дій, що сприятливо для відновлення», – Ольга Балашова, голова правління, співзасновниця у ГО «Музей сучасного мистецтва».

Чернігівський художній музей

«Будівля музею є пам’яткою архітектури, музей має масштабну колекцію з цінними артефактами, яка наразі не зберігається в належному стані. Сильні пошкодження загрожують збереженню колекції та перешкоджають безпечному функціонуванню музею. Бачу готовність команди докладати значних власних зусиль із відновлення, що свідчить на користь максимально ефективного використання отриманих коштів. Наведено приклади успішного отримання підтримки від інших партнерів і ефективної її реалізації у відновленні музею», – Наталія Маценко, мистецтвознавиця, незалежна кураторка, арткритикиня, лекторка.

«Вибір лідера був водночас простим — масштаби руйнування Чернігівського художнього музею одні з найбільших серед усіх заявників, при цьому колекція — серед найцінніших в Україні, але і складним, адже історія кожної інституції — індивідуальна і чіпляє по-своєму», –  don’t Take Fake.

«Зберегти Чернігівський художній музей та активізувати його як потужну культурну інституцію — це дуже важливий виклик. Будівля музею є памʼяткою архітектури, що потребує ряду заходів з відновлення і належного зберігання для колекції», –  Діма Микитенко, художник, експерт «Алгоритм дій».

Наразі команда чернігівського музею проводить додаткові розрахунки для оцінки ремонтних робіт. Але вже визначено, що перший транш допоможе завершити відновлення вікон та дооблаштувати залу-укриття, а також реставраційну майстерню.

Крім цього, до шортлиста, який оцінювали експерти, увійшли ще шість установ: Харківський художній музей, Садиба Кеніга у Тростянці, Довженко-Центр, Одеський літературний музей, Харківська муніципальна галерея, Баштанський краєзнавчий музей. Про них команда МОТ розповідатиме у своїх каналах додатково, аби привернути увагу до руйнувань і необхідності підтримки цих інституцій.

Садиба Кеніга

Довідково: МОТ — це тимчасовий культурний простір і найбільший міжнародний артпроєкт 2023 року в Україні, ініційований don’t Take Fake. З лютого до жовтня у ньому працювала виставка 28 митців з 10 країн, що присвятили свої роботи темі «тимчасовість» — стану невизначеності і змін, в якому перебувають українці зараз. У чотирьох містах простір відвідали понад 56 000 людей. Кошти із оплати вхідних квитків, вартість яких визначали самі відвідувачі, а також з квитків на події та прибуток гіфт-стору від українських брендів акумулювали у фонд на відновлення арт інституцій, пошкоджених внаслідок російської агресії. 

Коментар
24/05/2024 П'ятниця
24.05.2024
23.05.2024